Prečo sú niektorí veľkí umelci nepríjemní ľudia

Skladajú majstrovské diela, ktoré rozjasňujú naše životy, maľujú obrazy, ktoré zachytávajú ducha svojej doby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Veľkí umelci obohacujú naše životy a napĺňajú ich emóciami a úžasom.Niektorí majstri však boli (a sú) odporní ľudia. Skladateľ Richard Wagner bol zúrivý antisemita. Zo siedmich najdôležitejších žien v živote Pabla Picassa sa dve zbláznili a dve spáchali samovraždu.Gustave Flaubert, autor Madame Bovary, platil za sex s chlapcami a spisovateľ Norman Mailer sa raz pokúsil zabiť jednu zo svojich manželiek. V skutočnosti existuje dosť príkladov nepríjemných umelcov na to, aby sme od nich očakávali skôr ohavnosti než opak.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V skutočnosti neexistuje dôvod, prečo by mali byť tvoriví ľudia „spravodlivejší“ ako my ostatní. Umenie a morálka spolu nemajú nič spoločné, a ak očakávame, že mať budú, je to naša chyba.

Tvoriví ľudia, ktorí sú svojou povahou výnimoční, sú dokonca náchylnejší na morálne chyby ako my ostatní. Ich vzostupy sú vyššie ako naše a ich pády sú hlbšie než naše. Pohybujú sa medzi extrémami, ale nakoniec sú rovnakí ako my všetci: sú to egocentrickí jedinci.

Všetci v sebe máme tie najvyššie, najušľachtilejšie city a myšlienky, ale aj tie najnižšie, najopovrhnutiahodnejšie. A len keď si uvedomíme, čo v sebe máme, môžeme rásť. Ak máme k dispozícii len jednu stranu škály, nikdy nepoznáme tú druhú a nebudeme si medzi nimi vedieť vybrať. Budeme robotmi a nie ľudskými bytosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ Šalamún o tom povedal: „Nie je na zemi spravodlivého človeka, ktorý by konal dobro a nehrešil“ (Kazateľ 7, 20). Inými slovami, len keď objavíme svoju pravú prirodzenosť, môžeme sa vedome rozhodnúť byť dobrí, a to z nás robí spravodlivých ľudí, a nie robotov.

Kým sa nenapravíme, všetko, čo robíme, robíme pre seba. Umelci nie sú výnimkou, čo však neznižuje veľkosť ich diel. Pretože idú do extrémov, keď sú na vrchole, vytv

ktorých sa môžeme tešiť všetci. Napriek tomu by sme od nich nemali očakávať samozrejmú nápravu v ich osobnom živote, pretože aj oni musia prejsť rovnakým procesom uvedomenia si skazenosti ľudskej povahy a rozhodnutia povzniesť sa nad ňu.

SkryťVypnúť reklamu

V určitom okamihu budeme musieť všetci počítať so svojou prirodzenosťou a uznať, že škodíme sebe navzájom i celej prírode. Uvedomíme si, že ak chceme prežiť, musíme sa stať spravodlivejšími a menej zlými, než akými máme sklon byť. Medzitým však môžeme ťažiť z diel veľkých umelcov, a ak nás prinútia zamyslieť sa nad životom a jeho zmyslom, tým lepšie.

Michael Laitman

Michael Laitman

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi, odkrývajúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Viacej o Bnej Baruch v SK tu: Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu