Vzdelanie spojené s Blockchainom bude základom pre budúce národy?

Predstavte si svet, kde decentralizovaná virtuálna sieť riadi každý aspekt nášho života, kde sa potrebujeme sústrediť iba na vzájomnú pomoc, aby sme sa stali lepšími ľuďmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Technológia Blockchainu bude hrať kľúčovú úlohu pri vytváraní budúcej spoločnosti, ktorú budeme spoločne tvoriť. Avšak aby táto nová technologická etapa mohla fungovať v náš prospech, budeme si k nej musieť prispôsobiť náš spôsob myslenia a prijať nové koncepty a nové hodnoty. 

Je potrebné reorganizovať ľudstvo.

Rôzne zložité a hrozivé scenáre, ktoré sa dnes odohrávajú v podobe sociálnej polarizácie, politickej nestability, nestability klímy, masovej imigrácie, technologickej nezamestnanosti a ďalších, sú v skutočnosti prvými známkami nového ľudstva. Je to preto, že narodenie niečoho nového je vždy bolestné a práve to teraz zažívame.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budeme musieť reorganizovať ľudskú spoločnosť skutočne komplexným spôsobom, aby sme zaistili, že naše vzájomné prepojenia budú prispievať k našej prosperite a budú synchronizované zo systémom prírody. K tomu je potrebné spoločne s našimi technológiami zmeniť ešte jedno - seba. 

„Národy v cloude“ budú hrať kľúčovú úlohu.

Podľa futuristu Dr. Roeya Tzezana v nasledujúcich rokoch už nebudeme potrebovať územné inštitúcie, ktoré v našom svete máme dnes. Väčšina vládnych a civilných služieb bude poskytovaná automaticky a môže byť riadená na diaľku prostredníctvom vznikajúcich, ale vysoko spoľahlivých technológii, ako je napríklad Blockchain. „Národy v cloude“ budú v podstate virtuálnou cestou k spojeniu akejkoľvek skupiny jednotlivcov pod spoločnou identitou a vytvoria si vlastný „Smart Contracts“ (Inteligentné zmluvy) pre spravovanie svojich vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od dnešných fyzických zemí nebudú tieto virtuálne entity obmedzené územím a členovia budú môcť prichádzať, ako sa im zapáči. Tieto „Národy v cloude“ nakoniec budú mať potenciál distribuovať rozhodovacie procesy svojim občanom, čo by postupne mohlo spôsobiť zastavenie mnohých zastaralých vládnych inštitúcii.

Tým, že bude všetko ľudské chovanie automaticky monitorované a privádzané do tejto rozsiahlej siete „Národy v cloude“ budú tiež zahrňovať decentralizované systémy spravodlivosti v akomkoľvek bode siete, vďaka čomu sa väčšina pozostávajúcich funkcií súdu stane nadbytočná.

Naviac „Národy v cloude“ umožnia spolupracujúcim ekonomikám, aby sila nebola sústredená do rúk niekoľkých jednotlivcov. Ďalej by mali byť k dispozícii systémy pre výpočet základných potrieb každého človeka. Každý si bude môcť na 3D tlačiarni vytlačiť všetko, čo bude potrebovať.

SkryťVypnúť reklamu

Unikátna rola „Židovského národa v cloude“. 

Aby nastal ďalší krok dopredu, Dr. Roey Tzezana spolupracuje s židovskými mysliteľmi a výskumníkmi, ktorí vyvíjajú projekt „Židovského národa v cloude" - virtuálny štát, ktorý zjednotí Židov z celého sveta. Budú prijímať služby decentralizovaným spôsobom bez zemepisných obmedzení. 

Základné hodnoty „Židovského národa v cloude" určuje zvláštny výbor židovských mudrcov. Táto významná skupina veľkých mysliteľov a sociálnych vedcov sa stretáva osobne, aby pre Židov sformulovali univerzálne hodnoty.

Cieľom je vytvoriť pracovný rámec pre implementáciu židovského ideálu tzv. „Tikun Olam" staronového princípu, podľa ktorého majú Židia umožniť nápravu sveta. Webová stránka projektu uvádza, že „Kódex židovského národa v cloude" bude transparentný a otvorený a bude zdieľaný s každým, aby bolo umožnené ďalšie vytváranie „Národov v cloude" a aby slúžil potrebám občanov celého sveta, bez toho aby boli treba nefunkčné vlády alebo skorumpované režimy.

SkryťVypnúť reklamu

Vytvorenie nového konceptu pre spoločnosť.

Dúfajme, že experti, ktorí si uvedomujú blížiacu sa technologickú budúcnosť, predstavia spolupracujúcu spoločnosť a podniknú kroky, ktoré by vznik takejto spoločnosti umožnili. Táto vízia priamo odpovedá sociálnemu učeniu, ktoré sa objavuje v spisoch autentickej kabaly. 

Zhruba pred sto rokmi napísal kabalista Jehuda Ašlag: „Nebuďte prekvapený, keby sa spojil blahobyt určitej časti spoločnosti s blahobytom celého sveta, pretože sme sa naozaj dostali do takého stavu, že je celý svet považovaný za jeden kolektív a jednu spoločnosť."

V skutočnosti sa teraz blížime k potrebe vytvorenia nového konceptu ľudskej spoločnosti. Zvyšujúce sa krízy v nespočítateľných oblastiach ľudskej pôsobnosti nás tlačia k prehodnoteniu základov našej kultúry. Je to spôsob, ako nás príroda posúva k ďalšiemu stupňu ľudského spojenia, čo znamená zmenu myslenia a zmenu hodnôt. 

Preto by nemalo byť prekvapením, že podnikatelia v oblasti technológií sú medzi prvými, ktorí sa týmto trendom identifikujú. Sú tu také rýchlo identifikovateľné praktické nástroje, ktoré môžeme využiť k vytvoreniu infraštruktúry, ktorá umožní nový sociálny poriadok na všetkých úrovniach: sociálnej, politickej, vzdelávacej atď.

Smart Contracts (Inteligentné zmluvy) však nestačia k tomu, aby sa ľudia spojili. Technológia naozaj významne zlepšuje naše schopnosti, nemôžeme však zdokonaliť naše vnútorné vlastnosti a spôsob, akým sa k sebe máme navzájom chovať. 

Najprv musí prísť vzdelanie, aby bol „Národ v cloude" modelovou spoločnosťou, ktorá podporuje skutočné vzájomné vzťahy medzi občanmi. Vzdelávací proces, ktorý ľudia prijmú, je nevyhnutný. Musia sa dozvedieť o výhodách spolupôsobenia a postaviť nové formy a hodnoty pre pozitívne sociálne zapojenie. Nakoniec bude potrebné vyvinúť nový spôsob, ako vzájomne pociťovať jeden druhého, ako sa cítiť časťou jedného celku. Je to vedomí vývoj, ktorý vyžaduje ochotu ľudí zmeniť svoje vnímanie sveta. 

Ústredným aspektom takejto zmeny je napríklad otázka súkromia. Pre futuristov, ako je Tzezana, je jasné, že bez ohľadu na to, ako veľmi v dnešnej dobe diskutujeme o práve na súkromie, v technologickej budúcnosti je boj za súkromie stratou času. 

Čím viac budú jedinci ochotní sa vzdať svojho súkromia, tým výhodnejšie a účinnejšie budú systémy, ktoré si budú môcť vytvoriť pre seba. 

Ochrana súkromia „Cloud národov" sa bude musieť znížiť na minimum, ale ochota vzdať sa súkromia nepríde prirodzene. Je to citlivá záležitosť, ktorá vyžaduje veľkú prípravu a prijatie nových hodnôt. Vzdelávací proces by nám mal čiastočne pomôcť, aby sme ochotne vymenili časť nášho súkromia za skutočný prospech. To je len jeden príklad, prečo je potrebné zvýšiť ľudské vedomie a podporovať ľudské spojenie. 

Nakoľko smerujeme k budúcej spoločnosti a dnešné technológie sa pred našimi očami doslova vyvíjajú, budeme sa musieť prispôsobiť novým hodnotám a konceptom, ktoré sa nám môžu zdať utopickými. Je to však preto, že väčšine jednotlivcov chýba pocit, že sú súčasťou jedného celku. Z tohoto dôvodu je náš hlavný záujem pri vytváraní spoločnej, vzájomne prepojenej budúcnosti kladený na to, akým spôsobom by sme mali sami seba vzdelávať. Skôr než by sa nechali viesť technológiou, môžeme podniknúť kroky, ktoré smerujú k zmene, ktorou musíme prejsť - stať sa prepojenými ľuďmi v spoločnosti, ktorá podporuje jednotu a odmeňuje vzájomnou starostlivosťou a ohľaduplnosťou. 

V budúcej spoločnosti budú ľudia vnímať, že keď aktívne nepodporujú blaho celku, nepriamo poškodzujú ostatných i seba. Potom budú naše pokročilé technológie prospešné všetkým.

Michael Laitman

Michael Laitman

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi, odkrývajúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Viacej o Bnej Baruch v SK tu: Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu