Hodnotiaca konferencia slovenskej zahraničnej politiky je otvorené fórum, na ktorom jednotliví aktéri aj pozorovatelia prezentujú svoje videnie zahraničnopolitických výziev a schopností našej diplomacie zvládať ich.
Konferencia tento rok opäť potvrdila svoje výsadné postavenie - pohľad na zahraničnú politiku a zahraničné dianie prezentovali slovenský prezident, predseda parlamentu aj premiér. Do diskusií sa aktívne zapojili partneri z mimovládneho sektora, z think-tankov a, čo je potešujúce, stále viac aj mladá, študentská generácia.
Sklamaný bol len ten, kto očakával priepastné rozdiely v zahranično-politickom hodnotení uplynulého roka z úst prezidenta a premiéra. Miera jednoty najvyšších ústavných činiteľov je v tomto ohľade vyššia ako sa to niekedy prezentuje.
Na čom sa zhodneme všetci, je, že bezpečnostná situácia na kontinente sa nevyvíja dobrým smerom. Namiesto toho, aby sme sa zaoberali strategickým pohľadom do budúcnosti, musíme venovať pozornosť, časť a energiu momentálnym krízam a chladu v medzinárodných vzťahoch, ktorý až nebezpečne pripomína atmosféru studenej vojny. Európska únia - a Slovensko v nej - čelia bezprecedentným výzvam z dvoch strán: z východu sú to výzvy a hrozby ekonomické, spojené s ukrajinským konfliktom (dôsledky sankcií a "šachové partie" s dodávkami plynu); z juhu nás zase ohrozuje terorizmus a ilegálne prisťahovalectvo jedno aj druhé živené dramatickým vývojom v Sýrii, Líbyi, Iraku či Jemene.
Slovenska sa samozrejme najviac dotýka situácia na Ukrajine. Na túto tému už bolo povedané a napísané dosť. Podstatné je konať. Preto sa tak zasadzujeme za naštartovanie zásadných reforiem na Ukrajine, ponúkame našu pomoc a vyzývame Brusel a európskych partnerov, aby EÚ prebrala politické vedenie nad reformným procesom v tejto dôležitej susednej krajine.
Náš postoj voči Ukrajine je hodnotovo jasný: nevidíme našu pridanú hodnotu v tom, aby sme sa búchali do pŕs a pretekali kto zakričí mocnejšie, ale v tom, že prichádzame s konkrétnymi riešeniami, rešpektujúc medzinárodné právo, naše záväzky a európske hodnoty. Slovensko nie je ani proruské, ani proukrajinské, naša politika je proslovenská a vždy zohľadňujúca jednotu Európskej únie a NATO.
Postup Slovenska na medzinárodnej scéne a náš prístup k jednotlivým krízam a výzvam je pragmatický, vyvážený, snažiaci sa nájsť riešenia a východiská. Sme rešpektovaným a viditeľným medzinárodným hráčom a rozhodne odmietam tvrdenia niektorých salónnych pozorovateľov, že sme malá krajina na to, aby sme boli výraznejším hráčom a mohli účinne presadzovať svoj názor a svoje videnia problémov.
Niet pochýb, že dianie minulého roka ovplyvnilo našu diplomaciu. Niet pochýb, že výzvy z minulého roku pokračujú, čelíme im aj dnes a budeme s nimi konfrontovaní i naďalej. Prial by som si, aby sme v tomto roku ako medzinárodné spoločenstvo konali viac preventívne, viac riešili príčiny a menej následky, aby sme pri našich aktivitách plánovali viac ako len jeden krok dopredu a viac komunikovali. Lebo základom riešenia akéhokoľvek problému je dialóg nielen počúvať ale aj počuť sa a snažiť sa pochopiť navzájom. Lebo len tak sa môžeme spoločne posúvať dopredu...