Jan A. Braun: Kvantové víly alebo Neznámi hrdinovia tvoria dejiny

V tomto blogu sa pozriem na prvotinu slovenského spisovateľa Jana A. Brauna, ktorý si trúfol na zbierku komediálnych poviedok s konšpiračno-absurdným nádychom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V roku 2016 sa rozhodlo vydavateľstvo Hydra vydať zbierku poviedok svojho dlhoročného workshopového spolupracovníka Jana A. Brauna. Na upútanie okoloidúceho knihomoľa použili ťažký kaliber ilustrácií od Martina Šugy Šugára a pozitívne hodnotenie tzv. stranového testu, čo znamená - v 1., 5. a 10. strane náhodne vybrané vety vyzerajú aj znejú sľubne (pozn.: vymyslené autorkou blogu).

Braun koncipuje svoju zbierku ako absurdnú komédiu na všetky možné aj nemožné konšpiračné teórie, vedecké hypotézy či filozofické predstavy dnešného sveta. V príbehoch tak nájdete Loch Ness, mačku pána Schrödingera aj Veľký hadrónový urýchľovač CERN-u. Nechýbajú útoky mimozemských "emzákov", ktorých príbeh sa tiahne skrz krátke, zábavné, dejovo jednoduché poviedky s inteligentno-naivným humorom, ktoré sa sympaticky zaobídu bez oplzlostí a vulgarizmov. Braun tak šikovne spája napríklad D´otrhana a jeho druhov s prvou návštevou Mesiaca či pádom Tunguského meteoritu v síce predvídateľných ale zábavných momentoch. Popritom využíva slovné hračky na všetky možné spôsoby (skratky štátnych inštitúcií v prvej poviedke pripomínajú Pohádku o Trojce od Strugackých, no pozor na ich premnoženie - opakovaný vtip stráca na účinnosti). Ďalším plusovým bodom sú práve krátke príbehy. Autor nepokúša osud a vsádza na osvedčenú taktiku - hneď v úvode zaútočiť na čitateľovu bránicu a čo najskôr príbeh ukončuje, aby nestratil jeho pozornosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto zamrzí, že autor neodolal a do zbierky zaradil aj bonusové poviedky. Tie sú skôr vhodné na voľne prístupné internetové stránky pre verejnosť, pretože nespĺňajú ani komediálne ani literárne nároky pre papierovú formu. U čitateľa vzbudia rozpaky a u recenzentov pozdvihnutie obočia do nebotyčných výšav. Ďalšou kozmetickou chybičkou sú niektoré kostrbaté dialógy a vyslovene fantasmagorické predstavy o fungovaní ľudí na vedeckých pracoviskách (napr. v poviedke Kvantové víly). Úplne na záver by som dodala, že autorova záľuba v pomenovaní poviedok systémom Niečo alebo Niečo je nevysvetliteľná. Možno ňou chcel otestovať, koľko čitateľov dostane alergickú reakciu (odhadujem 9 z 10-tich) alebo jednoducho ide proti prúdu a nebojí sa odhalenia pri anonymných literárnych súťažiach (napr. v MCF). 

SkryťVypnúť reklamu

Aby som to uzavrela, Kvantové víly alebo Neznámi hrdinovia tvoria dejiny nie sú Stopárov sprievodca po Galaxii od Adams-a. Dokážu vám však spríjemniť posledné dni tohto teplotnérekordytrhajúceho leta za teraz mimoriadne priaznivú cenu. Kúpite napr. TU

Jan A.Braun: Kvantové víly alebo Neznámi hrdinovia tvoria dejiny, Vydavateľ: Vydavateľstvo Hydra, Rok vydania: 2016, Počet strán: 156. 

Tatiana Lajšová

Tatiana Lajšová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Autorka blogu sa príležitostne venuje recenziám slovenskej fantastiky a vo voľnom čase píše krátke články pre detských čitateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáČo ma zaujaloRecenzie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu