Tatiana Lajšová
staronová Anna zo zeleného domu
Je mnoho detských kníh, väčšinou brakov, za ktoré vyhodíte vy alebo vaši dobre zmýšľajúci príbuzní zbytočné peniaze a efekt? Veľká NUDA. Poďme to zmeniť.
Autorka blogu sa príležitostne venuje recenziám slovenskej fantastiky a vo voľnom čase píše krátke články pre detských čitateľov. Zoznam autorových rubrík: Nezaradená, Čo ma zaujalo, Recenzie
Je mnoho detských kníh, väčšinou brakov, za ktoré vyhodíte vy alebo vaši dobre zmýšľajúci príbuzní zbytočné peniaze a efekt? Veľká NUDA. Poďme to zmeniť.
Pes Timo je obyčajný asistenčný pes v alternatívnej realite Slovenska roku 2020, ktorý okrem hier s malou Tamarkou a hokejových ašpirácií jej brata Lukáška, musí aktuálne prežiť a hlavne zachrániť svoju domovinu.
V tomto blogu sa pozriem na prvotinu slovenského spisovateľa Jana A. Brauna, ktorý si trúfol na zbierku komediálnych poviedok s konšpiračno-absurdným nádychom.
Románom Temnota z Pressburgu z pera Janka Išu sa na svetlo sveta dostal Kladivák - temný hrdina s netradičnou zbraňou v podobe mechanickej ruky.
Nový rok, nový zber poviedok. Podarilo sa slovenských autorom a autorkám zaujať svojou tvorbou v nie príliš masovom (ale o to atraktívnejšom) žánri sci-fi, fantasy a hororu?
V dnešnej recenzii sa budem venovať novej zbierke poviedok Mamut farby malinového lekváru od Zuzany Stožickej, v kruhoch scifistov dobre známej spisovateľky.
Po konečnom verdikte poroty a po veľkom vyhlasovaní víťazov súťaže Martinus Cena Fantázie 2015 na Bibliotéke sme sa dočkali zborníka fantastických poviedok Fantázia 2015. Tu je moja recenzia.
V dnešnom blogu som si posvietila na román kombinujúci rakúsku monarchiu, paralelné vesmíry a výlety do sentimentálnej duše hormónmi nabudeného profesora dejepisu. Ako dopadol tento mierny guláš sa dozviete v novej recenzii.
Po dlhom čase som sa konečne dostala k debutovej zbierke poviedok mojej obľúbenej autorky Zusky Stožickej, rod. Minichovej. Tak teda, poďme si ju rozobrať.
Dnes sa pozriem na knižnú novinku Zoe od slovenského autora Jána Mrvu.
Tak a je tu konečne Fantázia 2014 - zborník najlepších fantastických poviedok, ktoré boli zaslané do literárnej súťaže MCF a ktoré si vybojovali od členov poroty svoje miesta na výslní.
V dnešnom blogu je pre vás nachystaná recenzia antológie Dotyky budúcnosti, pri ktorej sa mi chce kričať.
Časopis Nota Bene som naposledy čítala pred rokmi- na jeho začiatku v čase, keď sa tento mesačník venoval hlavne problematike ľudí bez domova.
Čo sa stane, ak sa rozhodne napísať (v podstate) neznámy slovenský spisovateľ originálnu detektívku? Zaujme čitateľov autorov ako je Nesbo, Dominik Dán či Agatha Christie? Bude úspešný? Presvedčí o svojich kvalitách?
Pôvodne som v tomto blogu chcela recenzovať svetovú literatúru, ale z objektívnych aj subjektívnych dôvodov všetko dopadlo tak trochu inak.
Jediný elektronický slovenský časopis zameraný na sci-fi a fantastiku Jupiter je opäť tu. Júnové vydanie sľubuje poviedky na tému space opera a zaujímavé rozhovory. Pozrela som sa mu teda na literárne zúbky.
Poznáte Sofiu Vitalle? Nie? Ani nemôžete. Ide totiž o dve mladé spisovateľky Veroniku Kmeťovú a Renátu Kosmályovú, píšuce pod spoločným pseudonymom, ktoré sa rozhodli, že obohatia slovenkú scénu o fantasy román s démonickou tématikou. Tak teda, ako dopadol tento pokus od vydavateľstva Ikar? Prestrelili? Zaujali? Všetko v mojom (viac-menej) pravidelnom blogu o literatúre.
Ako by asi vyzeral post-apokalyptický svet plný geneticky vylepšených škodcov a smrteľných chorôb, ktoré ničia ľudí bez milosti? Viete si predstaviť Thajsko budúcnosti, kde niekde medzi útrobami svätého mesta sa nachádza semenná banka, po ktorej túžia všetky kalorické firmy a ich genoinžinieri hrajúci sa na bohov? Viete si vysnívať budúcnosť, ktorá sa obmedzuje iba na pár dní, kým ešte nepovolia mestské hrádze a ďalší monzún vás spolu s morom nezmetie na dno dejín? Ak nie, toto všetko pre vás vymyslel úspešný americký spisovateľ Paolo Bacigalupi vo svojom predposlednom románe Dívka na Klíček. Príbeh, po ktorom sa možno budete úplne inak pozerať na budúcnosť GMO potravín a podobných geneticky modifikovaných záležitostí.
V súčasnej dobe vyšiel na slovenskom knižnom trhu román od (staronovej) autorky Jany Plauchovej. Je to v poradí už jej druhý sci-fi román, odohrávajúci sa v prostredí vesmírneho výskumu.
Približne pred mesiacom som hodnotila slovenskú sci-fi tvorbu v rámci celoslovenskej súťaže Cena Fantázie. Dnes som sa rozhodla rozpitvať ďalšiu súťaž, tentokrát českých kolegov s názvom New Weird.