Slovenské ponímanie európskej solidarity

Konečne sme sa dočkali zodpovednej vlády, ktorá síce chvíľu nevedela ako s ochranným valom EÚ a gréckou pôžičkou, ale rýchlo sa zorientovala. Keby to takto bolo, bolo by to fajn, ale realita je asi komplikovanejšia. S ochranným valom sa stalo presne to, čo očakávali aj vládne naklonení novinári a analytici a všetko ostatné okolo boli len viac či menej infantilné politické tančeky. Keď som počúval ministra financií Mikloša pri vysvetľovaní postoja Slovenska k ochrannému valu neubránil som sa pocitu, že častý pocit intelektuálnej nadradenosti voličov SDKÚ nad voličmi Smeru je neodôvodnený. Vysvetľoval ako úžasne vykopol otvorené dvere a  predpokladá, že jeho volič mu „zožerie" všetko a na tých ostatných až tak moc nezáleží.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Ešte zábavnejší je ale postoj ku gréckej pôžičke. Vládna koalícia prekonala aj sprosté heslo SNS „Cudzie nechceme a svoje si nedáme" a potichu sa správa podľa nového „Cudzie chceme a svoje si nedáme". Grécku nepožičiame, ale eurofondy, čo sú vlastne dary od produktívnejších Nemcov, Francúzov a podobne nám nevadia. A to máme len požičať a nie dávať! Ja viem, ide o princíp, o „morálny hazard", ktorý Slovensko nemôže podporovať. Zbožňujem zásady, aj ja jednu mám. Mám zásadu, že nemám zásady a potom nemám čo porušovať. Grécko sa správalo nezodpovedne a na to my, zásadoví Slováci, nebudeme doplácať. Potom ale nechápem, prečo sa týchto zásad nedržíme aj my a požadujeme napríklad pomoc od EÚ na odstraňovaní škôd po povodniach. Nie je potrebné sa chytať za hlavu. Viem, že príroda je príroda, že to nie je to isté, ale podobnosť tu je. Poškodení ľudia ale aj odborníci poukazujú na to, že naše protipovodňové opatrenia neboli dostatočné a preto boli škody také, aké boli. Keby sme sa správali zodpovedne, situácia mohla byť oveľa lepšia. Inými slovami. Gréci sa správali nezodpovedne a preto im pomoc odmietame, v inej oblasti sme sa správali nezodpovedne aj my, ale pomoc žiadame. Veď v správanie sa Slovenska v oblasti protipovodnovej ochrany bol rovnaký „morálny hazard", ako správanie sa grécka v oblasti finančnej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sme vstupovali do EÚ bolo skoro celé Slovensko nadšené. Keď sme mohli niečo dostávať, bola snaha dostať čo najviac. Keď sa ale vyskytnú prvé problémy, okamžite sa objavuje nechuť, neochota a mudrovanie ako sa to robí zle, čo by sa malo a mohlo. Pre mňa osobne je nechutné, ako vláda namiesto objasňovania problémov sa vezie na vlne primitívneho populizmu a ukazuje svoju zásadovosť, ktorá je v skutočnosti len chrapúnstvom.

A ešte jednu poznámku. Keď sme vstupovali do NATO, bolo veľa nadšenia nad „bezpečnostnými zárukami". Už menej sa hovorilo o tom, že nie len my ich dostávame, ale aj ich poskytujeme. Keď vidím našu neochotu poskytnúť len finančnú pôžičku partnerovi, aj keď si za problémy môže sám, bol by som zvedavý na našu ochotu ísť za niekoho bojovať a zomierať. Slovensko vďaka našej vláda stráca viac ako si myslíme. 

Roman Laml

Roman Laml

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák na Slovensku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu