Kurz: Sprievodca cestovného ruchu

Nie je to tak dávno, čo som si myslel, že kurz: Sprievodca cestovného ruchu, ktorý je mimochodom potrebný, aby človek mohol pôsobiť ako SCR, poskytuje: "veľmi nudné, prakticky málo využiteľné učivo, ktoré človek po troch dňoch zabúda". Dnes by som si za toto tvrdenie poriadne nafackoval, a aj preto sa verejne ospravedlňujem. Aby som svoju chybu napravil, nechajte previesť blog-kurzom SCR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V prvom rade treba povedať, že kurz SCR sa koná takmer po celom Slovensku. Kde presne sa dá zistiť rôznymi spôsobmi (úrad práce, vysoké školy, súkromné vzdelávacie inštitúcie, cestovné kancelárie, internet, atď). Ak má niekto záujem tento kurz absolvovať musí si ho takpovediac na Slovensku nájsť. Pokiaľ ho nenájde, nech ani neuvažuje nad prácou SCR. Veď ako by chcel riešiť oveľa zložitejšie problémy, keď sa nedokáže „popasovať" ani len s takouto minimálnou prekážkou. Tým narážam aj na fakt, prečo som viac menej nikomu neodpovedal v e-mailoch, kde sa má zapísať do kurzu SCR (mimochodom fakt ma pobavili tí, ktorí mi ani len nenapísali kde bývajú :)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kurz stojí v súčasnosti plus mínus 330,- € a väčšinou sa dá splatiť v troch, štyroch splátkach, pričom zvyčajne treba zaplatiť ešte pred začiatkom kurzu cca 20-30%.

Organizátorom môže byť de facto ktokoľvek, kto má garanta štúdia resp. akreditáciu MŠ SR. Ako som už v minulosti spomínal, formálnou podmienkou vstupu do kurzu je úspešne ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Osobne si myslím, že podmienkou by malo byť aj úspešné absolvovanie psychotestov. Dôkazom sú napr. značne psychicky nevyrovnaný delegáti cestovných kancelárií, ktorí majú problém zvládnuť sami seba a nie to ešte klientov CK. Žiaľ psychická vybavenosť resp. psychické zdravie je v našej spoločnosti niekde na vedľajšej koľaji, ak vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Kurz môže byť organizovaný intenzívnou formou, čo sa využíva väčšinou na VŠ, ale bežnejšou formou budú asi večerné kurzy. Celková dĺžka trvania sa pohybuje od 8 do 16 týždňov resp. cca 160 vyučovacích hodín. Dĺžku určuje organizátor, ale môže ísť aj o dohodu medzi lektormi a študentmi (odporúčam si vybrať skôr dlhšiu ako kratšiu alternatívu, samozrejme ak sa to dá). Podľa dĺžky kurzu sa potom stanoví intenzita hodín (v kratších verziách to zväčša bývajú tri stretnutia do týždňa, zakaždým po päť hodín). Po skončení kurzu by malo prísť na rad akademické voľno (3-4 týždne). Učiva je naozaj viac než dosť, preto by asi nebolo rozumné nechať si všetko na posledný týždeň. Na samý záver prichádza skúška, ktorá pozostáva z 9 čiastkových odpovedí a zvyčajne sa koná v jeden deň (všetky odpovede trvajú dokopy cca 30 až 50 minút - záleží či študent učivo vie alebo to z neho musím ťahať. Áno, áno. Ako z chlpatej deky.). Aby bol študent úspešný, musí samozrejme „prejsť" zo všetkého. Ak náhodou neprejde, má možnosť opraváku. Problém však je, že niekde sa kurzy konajú raz, dva krát ročne, a preto si na najbližšiu ďalšiu možnosť treba niekedy počkať aj pól roka (ale mala by existovať možnosť dohodnúť sa s garantom štúdia na extra termíne).

SkryťVypnúť reklamu

V rámci kurzu sa preberajú nasledovné okruhy (jeden okruh = jedna otázka na skúške):

  • Metodika sprievodcovskej činnosti

  • Technika CR

  • Ekonomika CR

  • Dejiny umenia akultúry

  • Geografia CR

  • Spoločensko-politické dianie

Ku skúške je nutné prirátať ešte dve odpovede z praktickej časti metodiky a techniky CR a povedzme, že obhájenie „itineráru" (čo je vlastne kompletné spracovanie autokarového zájazdu).

To aký je kurz kvalitný, záleží v prvom rade do istej, nezanedbateľnej, miery od lektorov. Ale samozrejme významnú úlohu zohráva i samotný organizátor, preto dbajte na renomé ako organizátora, tak i samotných prednášajúcich. Avšak priznávam, že sa len ťažko dá povedať ako sa dá kvalita zistiť dopredu. Na záver chcem dodať, že v kurze sa prednášajú veľmi zaujímavé veci. Kurz do ktorého som chodil ja bol príšerný a aj by som napísal kto ho organizoval, ale našťastie organizátor skrachoval. Prílev teórie je síce značný, ale je to teória, ktorá je často využiteľná v praxi, a tak dáva pevný základ kvalitnému SCR.

SkryťVypnúť reklamu

Najbližšie „rozpitvem" jednotlivé témy Metodiky sprievodcovskej činnosti a jej využitie v praxi.

Dočítania priatelia.

Pravoľub Lamoš

Pravoľub Lamoš

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ten ktorý patrí len Andrejke, ten ktorý chce slúžiť iným a ten ktorý sa denno-denne učí milovať. Zoznam autorových rubrík:  CestovatnieSpoločenskéŠkolstvoZábavnéZamilované

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu