Kliknite si na Babín...

Prednedávnom sme sa viacerí starostovia z Oravy stretli v Národnej rade. Vidiecky parlament zorganizoval Deň Oravy v parlamente a tam som naďabil na zaujímavých ľudí od súťaže Dedina roka. Nakoľko som súťaživý typ, reku dobre, ideme do toho. Viem, že Babín má veľa čo ponúknuť, treba to ukázať svetu. V rámci elektronizácie samosprávy sme sa zapojili aj do elektronického hlasovania na web stránke www.e-obce.sk kde nám môžete dať svoj hlas. A prečo by ste nám ho mohli dať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Dedina ako hospodár.

V Babíne sa snažíme zodpovedne pristupovať k verejnému rozpočtu. Nesnažíme sa len slepo kopírovať to, čo je úzom inde, ale vkladáme svoj vlastný punc. Hľadáme naše riešenia aj čo sa týka hospodárnosti v obci. Príkladom určite je naša snaha udržať ťažko vydobytú čistotu v obci tým, že sa snažíme doseparovávať komunálny odpad a tým znižovať tonáž vyvážaného a plateného odpadu z obce. Ani to nezakopávame poza bučky ako bolo zvykom, ani to nepálime ale poporiadku vyseparujeme to čo iní neseparujú a tým legitímne znižujeme náklady na kontajnerový komunál o predbežných 57 %. Dobrý nápad, ktorý udržuje hodnotu čistoty a pritom zodpovedne tlačí náklady na najnižšiu možnú mieru – to je príznak dobrého hospodára, čím Babín určite je. http://peterlatak.webnode.sk/richtar/demokracia-v-praxi-babin/

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dedina ako maľovaná klenotnica

Aj nedávny hosť X. rezbárskeho plenéra v Babín, p. Matovič mi povedal, že prvé, čo človeku na tejto obci udrie do očí je pôsobivý kamenný kostol. Právom sme naň v Babíne hrdí. Vždy keď v kostole s komunitou opakujem repliku: dedičstvo otcov zachovaj nám pane“ mysľou preletím ponad náš kostol.( http://peterlatak.webnode.sk/images/200001894-43e0e44da4-public/BABIN+KOSTOL+1_1235083968.jpg) Ďalšou spomenutiahodnou pamätihodnosťou je stále zachovaná rodná drevenica insitného rezbára Štefana Siváňa st. Ako jeho vnuk si pamätám už len útržky zážitkov z tejto chalúpky, ktorá prekonala už tri ohne. Dnes v nej je vďaka ujovi Siváňovi, synovi deda Siváňa, súkromná galéria dedových sôch. Tí, ktorí sa tam dostanú a milujú starobylosť, určite by si jeho nízke krovy nasiaknuté vôňou vystavených sôch obľúbili. Tí, ktorí si nenájdu čas ponúkam aspoň elektronickú prechádzku po jeho súkromnom múzeu: http://peterlatak.webnode.sk/nano-sivan/. S odkazom deda Siváňa súvisí aj tento rok vystružlikaná krížová cesta na novom cintoríne v Babíne. V rámci spomenutého X. ročníka rezbárskeho plenéra sme so siedmimi rezbármi do lipy vyrezali obrazce štácií a ponúkame ich spoločenstvu v Babíne i okolí k adorácii. Treťou atrakciou v blízkosti Babína je vzácny prvok ekosystému na hruštínskej Zábave – Puchmajerovej jazierko. (http://www.panoramio.com/photo/55281250) Obdivujú ho aj cudzokrajci prechádzajúci medzinárodnou turistickou trasou E3, ktorá vedie po hrebeni Magury ponad Babín. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Medzin%C3%A1rodn%C3%A1_dia%C4%BEkov%C3%A1_turistick%C3%A1_trasa_E3)

SkryťVypnúť reklamu

Dedina ako pospolitosť a partner

Babínsku jednotnosť vidno v mnohých zorganizovaných skupinách v obci. Ako všade inde sú tu zohratí futbalisti, stolní tenisti, hasiči, volejbalisti, tenisti, ale i seniori v Rade starejších, či čiastočne v Únii žien, alebo obecnej bunke Matice slovenskej. Mlaď je tiež v novovzniknutom fitnessclube s posilňovňou, gospelovom spevokole a uznávanom detskom divadelnom súbore Úsmev, ktorí vyhráva ceny kade chodí. Pre spoločenské zapojenie okrem štandardov ako sú deň seniorov, deň matiek robíme v Babíne aj uvítavanie novorodeniatok s finančným darom mamičkám, podporujeme aktivity ako je zachovanie zvyklostí – jánske ohne, stavanie mája, fašiangy, či podpora nových sociálnych trendov ako je cvičenie zumby.

SkryťVypnúť reklamu

Cezhraničné projekty nám pomáhajú nachádzať nových partnerov za hranicami. Vôľa opraviť Starú školu a urobiť z nej komunitné centrum nás priviedla do českej Karolínky, rezbárstvo do Rožnova pod Radhoštěm, divadlo do českej obce Huslenky, turizmus rovnako do Čiech – obec Vražné, či do poľského rodiska svetoznámej spisovateľky Žofie Kossak – Górki Wielke. Všade tam budujeme partnerstvá spolupráce.

Dedina ako otvorená záhrada

Okrem už spomenutého Puchmajerovej jazierka pri príchode do našej dediny nájdete hniezdisko Orla skalného (http://oravabezvrtul.webnode.sk/album/fotogaleria-orol-skalny-v-babine-dokaz/#pict0016-jpeg), rovnako v obci leží jazierko, v ktorom rastie vzácny druh lekna a v jeho prítomnosti sa prednedávnom objavil tu zatiaľ neobjavený druh vážky. Nádherná scenéria pohľadov z kaplniek vôkol obce a jedinečný salaš s tristo ovcami na pomedzí Babína a Vasiľova. To sú dôvody prečo sa oplatí ubytovať sa u troch podnikateľov v Babíne, ktorí ponúkajú ubytovanie. V jednom z nich, penzióne Pohoda dokonca môžete stráviť aj večerné posedenie v bare. Čoskoro v Babíne pribudnú nové spoločenské atrakcie vo vysokom polyfunkčnom dome pri hlavnej ceste.

SkryťVypnúť reklamu

Jednoducho Babín je všedne vyzerajúca nevšedná dedina. Vitajte u nás. www.babin.sk

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu