Ako dnes nevolím, tak po voľbách žijem,alebo prečo ísť voliť ?

Demokracia nie je dokonalá, ja viem, povedal Hitlerov protivník Churchil, ale bohužiaľ zatiaľ sme na nič lepšie neprišli. Ako všetko v živote, asi aj s demokraciou – ľudovládou, je to tak, že sme radi ak je aspoň trochu nadpriemerná. Plány a vízie sú vždy svetlé a naleštené, avšak realita ich zavše nepríjemne otesá do priemernosti. Avšak bez toho sna, zvaného plán, vízia, vôľa zmeniť, by pravdepodobne nebol ani len ten priemerný výsledok. Svet by zostal utopený v mdlobe. Očakávania tej výnimočnosti plánu a skutočnosť, že vždy nás ľudí nakoniec prikvačí obyčajnosť priemerného výsledku v nás pestujú pocit nezmyselnosti úkonu - ísť voliť. Ak sa však dobrovoľne vzdáme tohto výdobytku našich pradedov ako boli Štefánik, Hlinka, Kráľ či Štúr, dovolíme tej priemernosti a nevýhodám pre nás –pre väčšinu, dovolíme im prehĺbiť sa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
RES PUBLICA ORAVA
RES PUBLICA ORAVA (zdroj: Laťák Peter www.latak.sk)

Demokracia je aktívnosť, činnosť, angažovanosť, vôľa byť pri tom a spolu rozhodnúť. O čom? O smerovaní! Výkladové slovníky vysvetľujú pojem politika ako vytváranie a presadzovanie zámerov, teda zámer, smer, smerovanie, vývoj spoločnosti. Politika je uplatnenie tých alebo tamtých myšlienok, plánov, ideí a vôle skupiniek. Je to ako keď dažďové kvapky okrúhlo vlnia hladinu jazera a vlny sa navzájom ovplyvňujú. Čo väčšia kvapka dopadne, tým silnejšie vlny. Čím početnejšia skupina voličov pre danú myšlienku, tým väčšie vlny na hladine a tým viac ich vidno ergo preto sa viac udejú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden priateľ raz rozprával svoj zážitok z detstva, detstva prežitého počas komunizmu. Sledoval na oboch televíznych kanáloch dlhý a pre dieťa bohužiaľ nezáživný prejav prezidenta súdruha Husáka. Bol Husákovým dieťaťom, sovietskym prepisom Reganových babyboomers. Sediac na „forštách“ neometeného domu na kraji hornooravskej dediny s nevyasfaltovanou cestou znudene civiac povedal rodičom:“ Prezident je hlúpy“. Rodičia zdúpneli, a so strachom v očiach sa osopili na svoje nič netušiace dieťa a prikázali mu:“ Toto nikdy nehovor!“ Rodičia v dome na kraji sveta mali strach, strach že ich potomok niekto začuje a ich zatvorí. Stačilo by prerieknuť tento neošetrený ponos výrečnému dieťaťu v škole a rodičia by mohli prísť o prácu a ďalšie výhody socialistického štátu. Ten strach bol nástrojom mocipánov ako ľudí držať v opratách poslušnosti. Po nežnej revolúcii sme si vyštrngali možnosť aspoň raz za páru rokov prísť k urne a povedať rázne a možno nenežne - NIE! Nie je ohľaduplné voči strachu z totality našich rodičov, strachu z vojny našich starých rodičov a strachu z maďarizácie našich prastarých rodičov vyplytvať toto ťažko nadobudnuté právo jeho ohrdnutím, byť k nim neúctiví.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá nechuť voliť pramení z toho, že mnohí už odhalili divadlo, ktoré starí harcovníci v politike na nás hrajú. Hádajú sa len naoko, pred kamerami sú rivali a za reflektormi spolu kujú pikle ako sa voziť na predražených autách za naše dane. Najsmutnejšie je neuvedomenie si, že sú to naše peniaze. Moje, tvoje, jeho a jej. Už taliansky mysliteľ Machiavelli opísal niečo ako ducha spoločnosti, nazval ho Leviatan. Je to pomyselný kráľ ľudí. Jeho hlavnou zbraňou je vyvolanie strachu z ohrozenia. Ľud vtedy sám a dobrovoľne odovzdáva časť svojich práv, teda dobrovoľne vsúva hlavu do oprát len preto, aby ho „kráľ“, prečudesne všemocný to kráľ - ochraňoval. Ale kráľ zadnou rukou nízko ľudsky vytvára ten pocit strachu a to len kvôli tomu, aby ľud vovádzal do strachu lebo vie čo vtedy ľudia spravia? Vymenia svoje práva za jeho "ochranu". Preto je pre nás potrebné byť činní a aktívne vyhľadávať politikov, kandidátov a „spovedať“ ich teraz pred voľbami. Veď veľká časť našich výplat ide do mašinérie odvodov a zrážok a pomaly nateká do „panského huncútstva“ zvaného štátna a samospráva. Tam pomastí kolieska celého tohto obrovitánskeho aparátu a späť sa nám ľudom pracujúcim v priemysloch dostane tak možno 20/30 %. Nebolo by lepšie neživiť celého toho Molocha a nechať si tie peniaze v peňaženkách rodín? Jedine činným spoznávaním kandidátov vieme overiť tuhosť ich chrbtových kostí a vybrať vo výberovom konaní zvanom voľby čo najlepších vedúcich obcí, miesť, mestečiek a mestísk.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri „spovedaní“ politikov si treba všímať ukazovatele, ako skutočnosti, či po tom, ako pred kamerou nosia na rukách rómske dieťa z detského domova nezrušia ich matkám na materskej podporu, či potom, ako v televízii horlivo obhajujú čistotu Tatier, v tichosti nepodpisujú súhlas na stavbu kamarátovho hotela v chránenej doline, či po tom ako „presadzujú“ spravodlivosť a právny štát nehlasujú za generálneho prokurátora, ktorému nevadilo netrestať zbitie dievčaťa, len preto, že nebola chúďa len Slovenkou, ktorému neprekážalo zažmúriť oči i nad všakovakým financovaním modrých ako i červených politických strán. Treba im pozerať na prsty a hlavne na to, čo im zostáva pod nechtami, či po tom ako hlásajú sociálny podnik dávajú dotácie len firmám kamarátov a za svoje neuskutočnené poradenstvo inkasujú stovky € z EU fondov, na to treba prihliadať a potom dať hlas tomu, kto nevozí investorov za štátne peniaze a neberie biele igelitky za to, že bude ignorovať žiadosti jednoduchých susedov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo ísť voliť? Akokoľvek sa dívame, sme ľudia. Z našich radov povstávajú kandidáti. Povedzme si úprimne, my sami nie sme svätci a preto ochotne pristupujeme na politickú hru – „vyberiem menšie zlo“. Ak to tak má byť, dobre, ale aspoň nech vedia, nech sú akokoľvek pošpinení, že sú sledovaní. Ostro sledovaný politik je najlepší politik. To najsilnejšie, čo každé štyri roky máme je práve volebné právo. Je na ňom pot našich predkov a preto nenechajme ho prepadnúť. Už kvôli nim, kvôli otcom, dedom, pradedom ale i vnukom, kvôli nim sa nevzdajme. Prehra by bolo nehrať, rezignovať, nevoliť – dovoliť zvoliť proti sebe! Ako hovorí starorímske múdroslovie:“ Kvapka neláme kameň silou, ale padaním“, aj voľby vyhrávajú myšlienky nie veľké ale vytrvalé a často nové.

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu