E-aukcie v samospráve

Od apríla musia mestá a obce všetky svoje tovary a služby nad limit 133 000 € povinne nakupovať cez elektronické aukcie. Čo to pre nás, starostov v praxi znamená? Keď vyhráme v lotérii grantov a dotácii, je potrebné po starom urobiť verejné obstarávanie. Verejné obstarávanie v ľudskej reči znamená niečo ako proces nakupovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Prínos E-aukcie
Prínos E-aukcie (zdroj: wellmgmnt)


Tak, ako firmy majú svoje oddelenia nákupu, obce majú inštitút predpísaný zákonom – verejné obstarávanie. Verejné obstarávanie sa zvyčajne ukončí obálkami s ponukami dodávateľov a tí sa posunú do novoty ďalšieho, teraz už elektronického súťaženia.


Situácia výhra - výhra


Podľa zákona 25/2006 kde § 43 definuje jav elektronickej aukcie, zákonodarca píše inými slovami, že elektronická aukcia je opakované predkladanie nižších cenových ponúk za pomoci internetu. Mnohým možno napadne otázka, čo komu prinesie skutočnosť, že sa to celé preženie cez internet. Výhoda je v úspore času vo vyjednávaní a anonymite. Aukcia po starom je stretnutie ponúkajúcich v aukčnej miestnosti a ponúkanie lepších cien, sediac jeden vedľa druhého. Ak sa aukcia robí cez elektronické rozhranie – webstránku, každý z ponúkajúcich môže aukciu realizovať omnoho lacnejšie, sediac v práci vo firme, ktorá každá sa nachádza goegraficky úplne niekde inde, než je obec, ktorá aukciu realizuje. Usporí sa ich vzájomný čas a peniaze, ale hlavne, kvôli anonymite, usporí sa peniaz starostu či primátora.. Ako? Jednoducho. V klasickom verejnom obstarávaní kvôli možnosti stretnúť sa, ponúkajúci sa mohli na starostu dohodnúť. Vytvoriť tichý kartel a ponúknuť tak, aby jeden, dopredu vybratý kolega, vyhral. Takto cez elektronickú aukciu nevedia o sebe - nedá sa. Podľa doterajších skúseností zo samosprávy sa dá povedať, že usporiť sa elektronickou aukciou dá s určitosťou cca 15% a to je realistický dolný priemerný odhad.

Uholný kameň E-aukcie

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Základ, bez ktorého sa nedá, je vôľa. Voľa ísť cestou odbornosti, cestou etiky a tým pádom aj efektivity v samospráve. Ak medzi poslancami a v duši starostu je toto smerovanie, elektronické aukcie prinesú obci či kraju úsporu. Potrebné je potom už len vybrať spoľahlivého partnera na strane firiem, ktoré sa teraz rodia ako huby po daždi a zahŕňajú nás, starostov ponukami. Najviac ma prekvapilo, aký veľký rozdiel je medzi ponukami. Moja osobná skúsenosť z nášho marketingového prieskumu bola od 0 € do 14 000 € dopredu. Keď som nad tým premýšľal uvedomil som si, že pretože je to nový fenomén „akési elektronické aukcie“, veľa ľudí o tom dokopy nič nevie a musí to robiť. Riešenie – informovať sa, informovať sa a naštudovať si to. To som urobil. Po prieskume slovenského trhu mi vyšlo pár firiem, ktoré za mačku vo vreci chcú prečudesné sumy. Našiel som pár, ale naozaj len pár takých, ktoré sa riadia tzv. regresívnou maržou z vydokladovateľnej úspory. A práve takáto etická a kompetentná firma s mnohými aukciami overeným softwarom môže byť druhým uholným kameňom reálnej obecnej úspory cez e-aukciu. Tým prvým je etika v duši všetkých volených zástupcov obce. Potom už len stačí trvalo vzdelávať personál na obecnom úrade pri podpore konzultantov od takéhoto etického a kompetentného komerčného partnera a o rok dva by každá dedina na Orave mohla za elektriku, uhlie, pevné linky či autá ušetriť z ročného rozpočtu aj tých 15 percent. Babka k babce, budú kapce, jak hovorievali stará mama Siváňová. 

Peter Laťák 
starosta Babína

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu