Habemus praesidentum....

Dlhšiu dobu som neblogoval, ale včerajší výsledok prezidentských volieb ma prinútil prehovoriť. Ako nadpis svojho blogu som si dovolil použiť modifikáciu pápežského „..habemus papam ..“, ktorý v latinčine tu chce navodiť na jednej strane ducha dobra z včerajšej prezidentskej voľby, ale aj pátos z tejto historickej udalosti. Verím, že mi to otec František nebude zazlievať. Som si istý že on nie, klérus odvolavší Bezáka možno áno:-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Kiska a Dalajláma
Kiska a Dalajláma (zdroj: web)

Je pekné a obdivuhodné, že obyvatelia našej krajiny dokázali konečne po dvoch rokoch valcovaní smeráckymi výhrami v prieskumoch konečne zreálnieť a zvolili Kisku. Nebudem skrývať úprimnú osobnú radosť z tohto víťazstva občianskej spoločnosti v našej malej krajinke. Teší ma to preto, lebo i keď všetci mdlo sledujúci voliči, ktorí stále opakujú, že Kisku nepoznali, i napriek tomu je Kiska s dvadsaťpercentným náskokom v paláci. Často som nechápal príspevky a argumenty, veď toho Kisku nepoznáme, je to experiment. Nechápal som to vo svetle jeho dvojročnej intenzívnej kampane, vo svetle záplavy jeho webstránok, vyjadrení a vystúpení v diskusiách a hlavne vo svetle jeho filantropickej minulosti. Prišlo mi to pokrytecké tvrdiť, že veď ho nepoznáme, lebo kto chcel, mal na webe a v médiách dostatok zdrojov na spoznanie reálneho Kisku. A práve kvôli tej akejsi mdlobe slovenského voliča som sa obával, či to nakoniec dokážeme a posunieme prvého ľudského kandidáta do paláca. A musím povedať, že ma slovenskí voliči milo prekvapili. Nedali sa opiť naozaj silnou a naozaj masírujúcou antikampaňou smerákov, ktorá znela ešte aj z našich šumiacich obecných rozhlasov. Klobúk dole Madaričovi, lebo smeráci urobili fakt čo sa len dalo a ak i napriek tejto masívnej a špinavej očierňujúcej smeráckej kampani Kiska získal výsledok 6:4, tak potom naozaj klobúk dole pred slovenským národom, lebo to dokazuje obrodenie občianskej spoločnosti v tejto bývalej provincii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedá sa zároveň súhlasiť s tým, že jediné čo bolo dôvodom Kiskovho víťazstva boli jeho súkromné a čestne zarobené peniaze, ktoré nalial do svojej kampane, to sa fakt nedá povedať. Keby to bolo tak, tak výsledok by pri tom, že Fico vlial do súboja minimálne toľko koľko Kiska, výsledok by bol omnoho omnoho tesnejší - ak by to malo byť len o bubákoch. Nedá sa zároveň ani súhlasiť so zjednodušením, žeby Kiska vyhral, len kvôli movementu antificoizmu, žeby to nebolo víťazstvo Kisku, ale len púha porážka Fica, nie to sa nedá. Lebo Fico mal včera viac hlasov ako osoba než ako osoba v parlamentných voľbách nedávno v 2012. A plus keď si spomenieme na laxné Procházkovo "podporenie" Kisku a na zbabelé nedodržanie predvolebného sľubu Kňažka o podpore antificokandidáta v druhom kole, tak sa dá ťažko predpokladať, že ak by tam bol proti Ficovi aj vreciak zemiakový, žeby vyhral a ešte tak výrazne. To je proste ťažko uveriteľné a príde mi to len ako krívajúca snaha prehravších z prava i z ľava vysvetliť nevysvetliteľné. Jedno je prekvapujúca pravda a to verím že aj pre Kiskov volebný štáb a síce, nie že Kiska vyhral, lebo to sme predpokladali na Slovensku mnohí, ale to, že získal o dvadsať percent viac ako Fico. Ergo to že štyristotisíc ľudí reálne namáhavo volilo Kisku a nielen že nevolilo Fica a nielenže nevolili vôbec - sediac doma a kašľúc na voľby, ale reálne sa tohto pol milióna ľudí rozhodlo vôbec ísť voliť a dokonca voliť Kisku. Práve ten rozdiel je dôkazom, že je to obrodenie občianskej spoločnosti na Slovensku a nie len akási náhoda. Náhoda neexistuje, existujú len zatiaľ neobjasnené súvislosti a príčiny.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí teraz vyjadrujú obavu, čo to ten Kiska vlastne teraz bude ako ten prezident robiť? Niektorí rozumne hovoria, že zasa ako prezident nemá v našej parlamentnej demokracii veľa pák a ďalší zasa, že zatiaľ sa sústredil len na výhru, a preto nepredstavil žiadny ucelený ideový program. Môj názor je taký, že by bolo príliš náročné očakávať od novozvoleného neskúseného kandidáta Kisku, ktorý je pri svojom prvom príhovore sám milo prekvapený zo sily mandátu ktorý dostal, bolo by teda príliš náročné očakávať, že povie hneď ideovo nabitý príhovor á la Lincoln, i keď to by bolo ďalšie prekvapenie. Avšak nazdávam sa, že Ústavný súd SR nálezom "Gašparovič o Čentéšovi" začal prerábať náš parlamentný politický systém na minimálne poloprezidentský. Koniec koncov vtedy ficoidný ústavný súd potreboval zažehnať protransparetnú hrozbu menom Čentéš a bolo mu jedno, že tým dá do ruky potenciálne neficoidného budúceho prezidenta silný nástroj nahovárajúci napríklad na to aby teraz Kiska odvolal Čižnára. I keď po nedávnom disciplinárnom návrhu Čižnára voči nitrianskym laxným prokurátorom, ktorí akosi nevideli masaker neonacistov sťaby prečin, aj keď to teda teraz Čižnára trochu očisťuje od nálepky "ficovho spolužiaka". Len je otázne, či by to Čižnár urobil i bez mediálneho tlaku, to teraz nevedno. Nevedno či je Čižnár taký "Borec".

SkryťVypnúť reklamu

Cítim, že v tomto čase, v týchto hodinách euforického opojenia úplne stačí, že vyhrala slušnosť nad síce profesionálnou ale predsa neslušnosťou á la HZDS v rúchu SMERu. Róbert Fico je pracovitý a ctižiadostivý cholerik s kvalitami hodnými obdivu a úcty a to hovorím s plnou vážnosťou. Róbert Fico je pragmatik a preto očakávateľne oportunista, ale to mu nevytýkam. Lebo on ako fyzická osoba nemôže za to, že sa narodil do nemorálnej populácie dnešného postkomunistického Slovenska neobdivuhodného neškandinávskeho typu. Róbert Fico nemôže za to, že inak ako preskupením síce aktívnych ale necharakterných oportunistov z HZDS sa silná strana ako SMER na Slovensku vybudovať nedala. Róbert Fico nemôže za to, že je geneticky ambiciózna osobnosť a túži po úspechu, to koniec koncov my všetci, či? A záverom, Róbert Fico nemôže ani za to, že jablko SMERu je už za svojím polčasom morálneho rozpadu a pod síce marketingovo profesionálne udržiavanou šupkou sa skrýva už silno prehnitá dužina smeráckych regionálnych pohlavárov, ktorí ako pijavičky ale aj hrubé pijavice cuckajú z nominácií od dediniek až po posty v Blave. On za to nemôže, lebo inak sa to v postmečiarizme čisto zo sociopsychologických dôvodov nedalo dosiahnuť – to čo on chcel dosiahnuť.

SkryťVypnúť reklamu

Ale Róbert Fico môže však za to, že sa rozhodol touto cestou ísť a Kiska sa v deväťdesiatych rokoch rozhodol ísť čistejšou cestou samostatnej práce a následne čestného podnikania a dnes to po Dobrom anjelovi môže spolu ponúknuť ľuďom ako ja a Vy. Andrej Kiska sa proste pred desiatkami rokov v jeden krásny deň mohol tiež rozhodnúť ísť cestou politiky a neurobil to a práve pre to dávne rozhodnutie mal dnes výhodu čistoty a finančnej slobody zároveň, čo bolo v týchto voľbách kľúčové. Plus prišlo to zjavne v čase, kedy sa na Slovensku narodila občianska spoločnosť.

A práve táto kľúčová vec, vec morálky, vec charakteru, je pre mňa zárukou toho, že sa nebojím toho, žeby bol Kiska nemilým prekvapením. Nebojím sa preto, lebo ako kedysi kdesi uviedol Dano Lipšic v politike nie je dôležitá až tak profesionálna odbornosť, ale skôr charakter. Prečo viac charakter politika ako jeho odbornosť? Lebo odbornosť sa dá zaplatiť, skúsený manažér ako Kiska si určite uvedomuje že nie je majstrom sveta a nie je odborníkom na všetko a preto sa určite obklopí odborníkmi na potrebné oblasti. Ak by nemal túto manažérsku kompetenciu, tak by predsa nemohol úspešne manažovať profitujúce personalistické mamuty ako boli jeho nebankovky. Nebankovky ktoré boli príkrym protikladom BMG-investu a dnes sú ukážkou toho ako sa to vtedy malo robiť správne. Na tom zrejme nič nezmenili ani ficove výkryky o "12%tnej úžere", ktoré keby platili, tak by mali byť zavreté všetky banky kvôli úžere.

Práve tieto dokázane prítomné manažérske kompetencie Kisku mi dávajú inak nedokázateľnú istotu, že čo nevie sa doučí a čo sa nebude schopný individuálne doučiť, to vykompenzuje angažovaním odborníkov, lebo to by robil predsa aj Fico či Procházka ak by tam boli. Možno len tí dvaja by na to potrebovali o niečo menej času, ale to je daň za zmenu. Som si istý, že sponzorsky nezaťažený, ideovo slobodný charakter stelesnený v Kiskovi je lepšia stávka pre túto morálne zbedačenú krajinu ako síce profesionálny ale stále len oportunizmus jeho proti kandidáta.

http://povedzmuto.sk/peter-latak/

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu