
A tak mladý revolucionár často vychladne. Dozrel, dospel som. Pomohla mi k tomu idea od autora toho lacného amerického bestselleru, Stephena R. Coveya – idea sféry vplyvu. Očakávaj, že ovplyvníš len to, na čo máš priamy dosah. Nesnaž sa ovplyvňovať veľa mimo tvojej sféry vplyvu. Kvôli tomu, i keď by som najradšej ovplyvnil veci v celej republike, začnem od seba – v Babíne. Práve na to som myslel, keď som čítal email od Transparency International jedného sychravého rána. Babín si vybrali ako jednu z dvoch obcí Slovenska, kde sa Transparency International rozhodla realizovať svoj pilotný projekt transparentnej samosprávy na obciach.
Transparentný Babín a Beladice
Projekt protikorupčné minimum pre obce Babín a Beladice financuje kanadské veľvyslanectvo, holandské kráľovstvo a Open Society Institute. Prednášajúcimi sú Ivan Rončák, člen Mestského zastupiteľstva v Ružomberku a Vladimír Pirošík, spoluautor zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ako i Tomáš Jacko, TIS koordinátor. Zo starostov Oravy sa na prezentácii u nás v Babíne zúčastnili starostovia - Pavol Žuffa z Vavrečky, Jozef Kakačka zo Štefanova nad Oravou a Martin Dreveňák z Liesku.
Zaočkovať otvorenosť
Dôvodom prečo som sa ako starosta obce rozhodol pustiť do projektu Transparentný Babín je fakt, že niekde to už ide. Kúsok od nás, stále na severe, v Martine. Neviem, možno zima z nás robí odvážnejších. Sediac nad tým som si povedal, že vplávam do nezmapovaných vôd otvorenejšej samosprávy, lebo verím, že to možno napomôže zapojeniu širšej skupiny verejnosti do vecí verejných. Aké-také skúsenosti už mám. Severské kraje Slovenska mi zavše pripadali prirodzene konzervatívnejšie a obmeny mu boli neľúbivé. Mojím zámerom je pokúsiť sa zasadiť skusmo strom otvorenejšej samosprávy na Orave, pretože verím, že to zníži priestor na všakovaké neduhy. Zatiaľ možno len pokusom o príklad.
Spomalenie, ale stmelenie...
Ak organizmus obce zvýši svoju otvorenosť, vystaví sa viac potenciálnym „vírom“ opozičných vplyvov. To, prirodzene, zaberie čas a odsaje ho z iných možných činností v obci. Spočiatku to môže ľuďom vyznievať ako spomalenie, ako niečo nevhodné, pretože je potom potrebné venovať sa mylným interpretáciám zverejňovaných informácií a zaplietame sa. Verím však, že ak sa to užije postupne a sledovane, zachová sa zdravie organizmu a zvýši sa imunita, ako po vakcinácii.
Prínos očakávam v prijatí. Očakávam vyššiu mieru prijímania obecných vecí, ako vecí, ktorým rozumieme, a preto sa s nimi stotožňujeme. Verím, že ako brainstorming (búrka mozgov) napomáha pracovným skupinám vynájsť zlepšováky, aj otvorenosť samosprávy prinajmenšom ponúkne aj tým nesmelším jednotlivcom spoluzapojiť sa a tak navýšiť rozumovú silu obecných rozhodnutí. Dobrí sú aj smelší kritici. Tí mi plnia funkciu zvýšenej kontroly a predchádza sa tak nepovšimnutým chybám, ktoré by dlhodobo prekĺzali našej pozornosti. No a v neposlednom rade, verím, že po prerode sa zvýši dôvera jednoduchého Oravca voči svojej samospráve. Verím, lebo sa nazdávam, že čomu rozumieme, to máme za svoje.
Peter Laťák
starosta Babína