Stop bezdôvodnému predlžovaniu a predražovaniu externého štúdia

Predmetom petície je zmena návrhu novely zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách (ďalej len "novela") a to najmä článku I. ods. 88, ods. 89, ods. 90., ods. 94., ods. 113 a ods. 129.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)


My, študenti externého štúdia a ich sympatizanti:

Odmietame povinné predlžovanie externej formy štúdia na všetkých jej stupňoch o jeden rok v zmysle čl. I. ods. 88 - 90, ods. 94 návrhu novely. Tento návrh považujeme za nesystémový, demotivujúci a diskriminačný voči študentom externej formy štúdia. Predĺženie štúdia so zachovaným počtom kreditov v skutočnosti žiadne skvalitnenie neprináša. Naopak, núti študentov k výrazne menšej aktivite počas akademického roka. Navrhujeme tieto odseky z novely vynechať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sme zásadne proti povinnému brzdeniu tempa externej formy štúdia v zmysle čl. I. ods. 113 novely, ktoré nariaďuje obmedziť prácu študentov externej formy na 750 až 1440 hodín za akademický rok, pričom študenti denného štúdia majú možnosť organizovať svoj študijný plán v rozsahu 1500 až 1800 hodín za akademický rok. Pôsobí diskriminujúco voči študentom externej formy štúdia vzhľadom na študentov dennej formy. Významne tým narúša aj výhody kreditového systému štúdia, podľa ktorého si študenti môžu tempo svojho štúdia voliť sami. Študent predsa má možnosť štúdium prerušiť na vlastnú žiadosť, pokiaľ sám uváži, že štúdium je pre neho náročné. Sme presvedčení, že povinné predĺženie štúdia neprinesie žiadne pozitívne výsledky. Navyše časová záťaž študenta počas akademického roka je výsostne individuálna. Zovšeobecňovať ju do zákonnej podoby je zasahovaním do súkromia osoby (a teda v rozpore s Čl. 19 bod 2 Ústavy Slovenskej republiky).

SkryťVypnúť reklamu

Vystupujeme proti obmedzeniu maximálneho týždenného pracovného času vysokoškolských učiteľov v zmysle čl. I. ods. 129 novely na 58 hodín. Už v súčasnosti je nedostatok kvalifikovaných vysokoškolských učiteľov schopných garantovať vyučované predmety. Preto mnohokrát vysokoškolskí profesori a docenti pracujú nadčas pod tlakom vedenia vysokej školy. Novela by tento problém výrazne prehĺbila, v dôsledku čoho by niektoré vysoké školy museli zatvoriť výučbu v niektorých odboroch alebo znížiť nároky na garantov jednotlivých predmetov. Následne teda nutne dôjde ku zníženiu kvality výučby. Máme za to, že novela v tomto bode brzdí rozvoj slovenských vysokých škôl a spomaľuje mieru sýtenia dopytu študentov po vysokoškolskom vzdelaní.
Členmi petičného výboru sú:
Ing. Vladimír Gregor, V. Benedikta 213/21, 97101 Prievidza Mgr. Peter Laťák, 212, 029 52 Babín Ing. Ľubomír Šalaga, Dlhá 369/32, 971 01 Prievidza Marek Púčik, Heyrovského 4638/7, 84103 Bratislava-Lamač Marcela Jandzíková, Piešťanská 6, 010 08 Žilina
Osoba určená na zastupovanie v styku s orgánmi verejnej správy je

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Vladimír Gregor, V. Benedikta 213/21, 97101 Prievidza, telefón: +421 948 040 630
Petíciu môžete podporiť online na linke: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=668865

Peter Laťák

Peter Laťák

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hľadač s otvorenou mysľou...www.linkedin.com/in/peter-laťák/ https://www.facebook.com/peter.latak Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu