
Včera
Do roka a do dňa, povedali sme si takto rok dozadu. Do roka a do dňa sa pokúsime odhaliť nepohodlnú pravdu o veterných mlynoch, z ktorých 13 sa chcelo pevne vnoriť do našej podmagurskej doliny a ďalších 10 z tvrdošínskej strany našej Javorovej. Bola nás hŕstka nadšencov, ale ako hovorí Margaret Mead : „Nikdy nepochybujte o tom, že malá skupinka zanietených ľudí dokáže zmeniť celý svet. Doteraz to tak vždy bolo.“ Úzkoprso sme držali plamienok nášho sna, až sa ten rozhorel v nekontrolovaný požiar a veterné mlyny vyhoreli. Pri hľadaní partnerov v zápolení sme narazili na zorganizovanú skupinu európskych aktivistov vo Francúzsku. Šéfuje jej zanietený environmentalista Jean-Louis Butré. Jeho elegantne francúzsky znejúca angličtina s typicky gálskym rýchlym tempom bola poruke pri každom urgentnom telefonáte z kancelárie Európskej platformy proti veterným parkom (www.epaw.org). Rovnako nápomocná pri telefonátoch vždy bola doktorka, Nina Pierponte z New Yorku i napriek časovému rozdielu. Jej kniha, Syndróm veternej turbíny, je dnes celosvetovou bibliou protivrtuliarov, ktorých je len v Európe už cez 23 tisíc združených v 468 organizáciách. Orava bez vrtúľ je jednou z piatich slovenských, ktoré sú členmi tejto stavovskej organizácie ľudí, žiadajúcich moratórium neuváženej výstavby veterných parkov. Len pozastavenie, nadýchnutie a zamyslenie sa, či to nie je cesta späť, ak sa v turisticky príťažlivých oblastiach vztyčujú 170-metrové giganty z otáznou rentabilitou, čo sa efektívnosti výroby elektrickej energie týka? Len moratórium, nie úplné zastavenie. Veď i naši dedovia hovorievali, práca chvatná, málo platná, či nie? Otváranie očí infobrožúrou Nepohodlná pravda bolelo, ako každá zmena. Ale teraz, keď sa už jazvy zhojili, sme radi, že nádor je von. Hladina zvýšeného krvného tlaku spoločenstiev, ktorých sa to týkalo, sa upokojila a žijeme ďalej pokojným a čistým životom vo venci hôr, ktoré nám ešte dlho budú dolnozemci závidieť. Stromy nepovytínali, zver nepoutekala, orol biely naďalej brázdi nebesá a nikto tu v Babíne nemá hučanie v ušiach, nábeh na vibroakustickú chorobu či epilepsiu z blikania tieňa. Je radosť ísť si zabehať k meraču vetra na Javorovej, lebo vieme, že on je prvým a posledným poslom mlynára z Prešporku.
Dnes
Rekapitulujeme, stretáme sa a zhodnocujeme. Na valnom zhromaždení občianskeho združenia Orava Fénix v Hruštíne si priateľsky podali ruky tí, ktorí celý rok tvorili zdravé jadro protivrtuliarskeho frontu Oravy. Bol to plodný rok, v ktorom sme priniesli mnoho vhodných zmien nášmu okoliu. Ďalšie víťazstvo na vrub Orava Fénix po záchrane Babej hory, kde sa postavili naprieč nezmyselnému zámeru lyžiarskeho vleku v prastarých lesoch. To je význam občianskej aktivizácie, priniesť niečo nevídané a dobre podkuté vedomosťami. Bohu vďaka za občiansku slobodu a možnosť povstať a vzpriečiť sa nevhodnosti. Presne ako naznačuje ideový odkaz za fénixovským mýtom. Povstať z popola, povstať z ničoho, ako bájny grécky Fénix.
Ľudia pri moci rovnako začuli pripomienky a upravili legislatívu tak, že podľa posledných mediálnych správ žiaden investor nedostane zelenú, až do konca kalendárneho roka 2011. Podarilo sa nám na Slovensku dosiahnuť žiadané moratórium, medzičas na vyjednávanie a hlavne hĺbkové skúmanie problematiky zdravotnej a sociálnej škodlivosti veterných parkov. Okrem hrozby syndrómu veternej turbíny, ktorý v sebe zahŕňa symptómy, ako sú poruchy spánku, bolesti hlavy, pocit tlaku a hučanie v ušiach, závraty, pocity nevoľnosti, rozmazané videnie, zrýchlený tlkot srdca, popudlivosť, problémy s koncentráciou a pamäťou, panické epizódy s pocitmi vnútornej pulzácie a chvenia v bdelosti a v spánku, okrem týchto prinášajú veterné parky našim deťom aj ekonomické ujmy. Ujmy vo forme poklesu obchodnej príťažlivosti našich nehnuteľností, ktoré práve tie deti raz budú dediť a medzi sebou zobchodovávať. Cena nehnuteľností klesne podľa skúseností z krajín s dlhoročnými veternými farmami až o 30 %. Aj pre tieto dôvody bolo múdre sa pozastaviť a ľudia pri moci urobili dobre tým, že zaviedli slovenské moratórium, po ktorom volá celá Európa, len Európsky parlament zatiaľ mlčí. Verme, že nie nadlho.
Zajtra
Ranné pitie čaju, po tom ako si človek prevetrá hlavu ranným behom a započúva sa do štebotu prebúdzajúcich sa drozdov za dedinou, to je pre mňa symbol budúcna. Okno budúcnosti je otvorené a my sa uchádzame o grant z Vyšegrátskej štvorky na realizáciu prvej stredoeurópskej konferencie ohľadne racionálnejšieho prístupu k problematike obnoviteľných zdrojov energie. Hľadáme sponzoring, vďaka ktorému chceme medzi iným aj anketou položiť otázku čo najširšej verejnosti, čo si ona myslí o celom príbehu vrtúľ na Orave, ba v strednej Európe. Chceme sa pýtať bratov Čechov či susedov Poliakov a Maďarov. Vox populi – vox Dei, ako hovorí stará múdrosť Rimanov, hlas ľudu, hlas boží.
Peter Laťák
starosta Babína