Čo majú spoločné kauza PKO a kauza maďarského občianstva v SR?

Na prvý pohľad nič. Veď tá prvá je o záujmoch developerov zarobiť veľké peniaze a tá druhá o záujmoch Viktora Orbána o získanie politického vplyvu v okolitých krajinách, kde žijú Maďari. A predsa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Ani v prvom prípade, ani v druhom to nešlo dosiahnuť jednoduchým, priamym, transparentným spôsobom.

 V prvom prípade sa postavili proti zbúraniu PKO a následnej výstavbe megalomanského, snobského komplexu Bratislavčania, voliči samosprávy, primátora. Ale aj ľudia z celého Slovenska, ktorí síce v Bratislave nežijú, ale v hlavnom meste prežili najkrajšie obdobie svojho života a práve PKO vo veľkej miere toto obdobie symbolizovalo, k tejto nostalgii patrilo. A vôbec, proti boli ľudia, ktorí si ctia svoju históriu, históriu svojich predkov, svojho hlavného mesta, svojho národa a čo k nej patrí, to chcú chrániť, zachovať a zvelaďovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 V druhom prípade snahy o vytvorenie autonómie na južnom území Slovenska boli a sú už 20 rokov nepriechodné, napriek skrývaným snahám cca 10% -nej maďarskej Bugárovej, neskôr Csákyho SMK a dnes o niečo slabšej Bugárovej strane, naoko deklarovanej ako maďarsko-slovenskej. V pozadí bola aj stále je záujem a masívna podpora Budapešti. Nostalgia za obdobím pred Trianonom sa zrejme dedí v hlavách maďarských politikov na obidvoch stranách Dunaja z generácie na generáciu.

 Keďže sa to nedarilo priamo, zvolila sa menej nápadná metóda postupných krokov. Step by step.

 V prvom prípade sa prehlásilo, že PKO sa búrať nebude. Ale potichu sa „výhodne" predal pozemok pod ním. Chvíľu sa nič nedialo a po čase sa proces naštartoval. Všetci sa začali čudovať, že majiteľ pozemkov si začína uplatňovať svoje vlastnícke práva a na vlastnom pozemku chce búrať a stavať. A tak ďalej, a tak ďalej. Všetci tento príbeh poznáme. Aj keď PKO ešte stále stojí, atmosféra nábrežia po postavení River parku je už celkom iná a právnici si už tiež slušne zarobili. Aj keď sa primátor mesta zmenil a veľmi sa snaží, hádajme, čo bude na konci tejto story?

SkryťVypnúť reklamu

 V druhom prípade na začiatku maďarský premiér veľkodušne ponúka maďarské občianstvo všetkým Maďarom žijúcim v okolitých suverénnych štátoch bývalého Veľkého Uhorska. Okrem iného aj našim Maďarom na Slovensku. Takže občanov južného Slovenska a okolitých štátov, kde žijú Maďari, prevezme pod svoj vplyv. Aj keď zákon vyvolal určitý ohlas, predsa len európski politici nakoniec sklapli. Však načo by si pálili prsty. Čo ťa nepáli, nehas. Dôležitejšie sú vlastné záujmy, banky, prachy. Podobne sa teraz správajú aj koaliční politici na Slovensku. V začiatkoch niektorí trošku aj protestovali. Keď išlo do tuhého, bolo treba prijať novelu nie najlepšieho Ficovho zákona, ktorý by zabránil účinkom Orbánovej rozpínavej politiky. V mene svojich vlastných záujmov však radšej vyhodili z koalície poslanca Igora Matoviča. A príde čas, keď sa budeme čudovať, čo si ten Orbán a spol dovoľujú na našom území. Nuž len to, čo sme nechceli vidieť, že sa stane, keď sme im darovali svojich vlastných občanov. Podaj čertovi prst, zoberie ti celú ruku.

Peter Laučík

Peter Laučík

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zrelý muž s vyhraneným názorom na život... a predsa som vďaka mojej dôvere ešte vždy občas prekvapený (alebo, žeby naivný?). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu