Ako fyzické cvičenie pomáha mozgu?

Existuje veľa dobrých dôvodov prečo byť fyzicky aktívny. Ale ako cvičenie pomáha mozgu a kardiovaskulárnemu systému? To sa pokúsim objasniť v tomto článku aj s odkazom na video.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.dreampositive.info/why-exercise-is-good-for-your-brain/)

Existuje veľa dobrých dôvodov prečo byť fyzicky aktívny – zníženie pravdepodobnosti vzniku srdcových chorôb, cukrovky, chudnutie, zníženie krvného tlaku... 

Časť mozgu, ktorá silne reaguje na aeróbne cvičenie sa nazýva hypocampus. Podľa štúdie uskutočnenej na katedre športových vied na univerzite v Georgii, aj krátke cvičenie po dobu 20 minút uľahčuje spracovanie informácií a zlepšuje pamäťové funkcie. 

Hypocampus
Hypocampus (zdroj: https://www.thoughtco.com/hippocampus-anatomy-373221)

Cvičenie a hormóny

Cvičenie má vplyv v niekoľkých smeroch, zvyšuje srdcovú frekvenciu, ktorá čerpá viac kyslíka do mozgu. Náš mozog začne produkovať hormóny vrátane endorfínov (hormónov šťastia). Tieto hormóny kontrolujú bolesť a potešenie v centrálnom nervovom systéme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do skupiny endorfínov patria látky s komplikovanejšími názvami ako sú beta-endorfín, enkafliny a dynorfín. Beta-endorfín (alebo BEN) je z nich najvýznamnejší. Má najväčší euforizujúci a analgetický účinok. Samotné cvičenie vyvoláva zvýšenú tvorbu beta-endorfínu a ten po jeho skončení zvyšuje chuť k jedlu. Hladiny BEN sa v krvi zvyšujú po dlhšej športovej záťaži, ale aj vtedy, keď sme vystavení psychickému stresu.

Obrázok blogu

 

Cvičením sa stimuluje rast nervových spojení 

Cvičenie stimuluje plasticitu v mozgu (regeneráciu nervových vlákien), tým že stimuluje rast nervových spojení medzi bunkami. Pomáha k uvoľneniu rastových faktorov - chemických látok v mozgu, ktoré ovplyvňujú zdravie mozgových buniek, rast nových krvných ciev v mozgu, a dokonca aj hojnosť a prežívanie nových mozgových buniek.

SkryťVypnúť reklamu
Nervové synapsie
Nervové synapsie (zdroj: http://www.wiringthebrain.com/2010/05/hub-neurons-spotted-in-wild.html)

 

Cvičením proti stresu

Sú to predovšetkým endorfíny, čo rozhodujú o tom, akým spôsobom je vykonávaná fyzická aktivita. Nízka intenzita má za následok zníženie stresového hormónu kortizolu, a preto nedôjde ani k tvorbe beta-endorfínov. Psychológovia, ktorí študujú, ako cvičenie zmierňuje úzkosť a depresiu naznačujú, že 20 minút chôdze môže byť rovnako dobrých ako 45-minútové cvičenie. 

Na ľavo mozog pri sedení a na pravo mozog po 20 min.chôdzy
Na ľavo mozog pri sedení a na pravo mozog po 20 min.chôdzy (zdroj: http://www.yesware.com/blog/how-exercise-can-boost-your-sales-performance/)

 

Cvičenie tiež posilňuje kardiovaskulárne zdravie 

Cvičenie tiež posilňuje kardiovaskulárne zdravie tým, že zníži množstvo triacylglycerolov v plazme.

Zvýšená hladina triacylglycerolov je spojená s vyšším rizikom srdečných ochorení. Triacylglyceroly v plazme sú tukové molekuly v krvi.

Lipoproteíny sú zložené z lipidov a špecifických transportných proteínov. Lipoproteínové častice slúžia na transport triacylglycerolov a cholesterolu v krvi a podieľajú sa na regulácií syntézy cholesterolu. Fyzická aktivita pomáha znížiť veľkosť lipoproteínov a teda znížiť lipoproteíny s nízkou hustotou LDL – tkz. zlý cholesterol a zvýšiť množstvo lipoproteínov s vysokou hustotou HDL - dobrého cholesterolu. 

SkryťVypnúť reklamu

HDL (dobrý cholesterol) znamená menej upchávania tepny a chráni organizmus pred ochoreniami. 

Obrázok blogu
(zdroj: https://medmovie.com/topic/cvml_0087i/cholesterol-ldl-and-hdl/)

Odkaz na video: 

https://www.facebook.com/iVeda.blog/videos/399567700405274/

Aj keď cvičenie nemôže zmeniť IQ, “môže zmeniť váš duševný výkon“ , hovorí Dr. Seven Masley 

Na záver by som chcela poznamenať, že nemusíte nutne chodiť do posilňovne alebo si kupovať drahé športové vybavenie domov. Denné aktivity, ktoré sa počítajú ako fyzické aktivity zahŕňajú:

  • upratovanie svojho domu

  • chôdza do práce, školy ...

  • po schodoch namiesto výťahu

  • záhradníctvo

  • nakupovanie 

Dúfam, že som vám v tomto článku priblížila, čo sa skrýva za výhodami cvičenia a prečo je prospešné pre mozog a kardiovaskulárny systém. Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať so svojimi priateľmi alebo sa pridať na stránku  https://www.facebook.com/iVeda.blog/ , kde nájdete veľa zaujímavých, poučných videí. 

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Lipoprote%C3%ADn

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12595152

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15159540

http://www.yesware.com/blog/how-exercise-can-boost-your-sales-performance/

Nikola Laurenčíková

Nikola Laurenčíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Mojím hlavným cieľom tvorby je zdieľať s vami svoje nadšenie o vedu a priniesť vám zaujímavé informácie podložené vedeckými štúdiami.Taktiež rada cestujem a spoznávam nové miesta/krajiny - ich zvyky a tradície :) Zoznam autorových rubrík:  ChémiaNezaradenéMozogChudnutieCvičenie a jeho vplyv na telo

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu