
Jazero sa stalo pohrebiskom stoviek živočíchov, ktoré prišli do kontaktu s nehostinnou vodou a neprežili. Podmienky v okolí jazera a chemické zloženie vody sa postarali o ich pozostatky, ktoré sa stali skamenelinami a zostali dobre zachované. Jazero Natron doslova mumifikuje telá zvierat, zväčša vtákov a menších cicavcov, ktoré v jeho plytčinách zahynuli, pretože ich druh nie je schopný prežiť v daných podmienkach. Naopak, existuje niekoľko druhov baktérií a siníc, taktiež rýb, ktoré sa jazeru prispôsobili a predstavujú ich prirodzené prostredie.

Zvláštne mŕtvoly zvierat zaujali aj fotografa Nicka Brandta pri jeho potulkách Afrikou, ktorý si robil obrázky z brehov Natronu dva roky. „Nedá sa im ani ohnúť krídlo či pohnúť hlava. Sú tvrdé ako kameň. Preto sme ich naaranžovali na konáre a skaly. Nemohol som si pomôcť, musel som ich odfotografovať. Nikto nevie, ako presne zvieratá umierajú. Zdá sa, že extrémny povrch vodnej hladiny ich mätie, a tak, podobne ako vtáci narážajú do okien lietadiel, narážajú aj na povrch tohto jazera," povedal o svojich umeleckých objektoch. Na záver fotograf Nick Brandt vytvoril unikátnu zbierku fotografií skamenelých zvierat, ktoré na jeho fotografiách opätovne ožívajú.

Jazero Natron je ani nie tri metre hlboké s rozlohou 600 km², avšak jeho teplota vystupuje až k 60 °C. Na brehoch zanecháva vrstvu minerálov a solí. Vysoká koncentrácia solí najmä uhličitanu sodného spôsobuje, že pH vody v jazere je často väčšie ako 10, čo znamená, že dosahuje takmer vlastnosti čpavku. Alkalická voda je tak zásaditá, že vám okamžite poleptá kožu, oči, nie je preto prekvapením, že menšie živočíchy znášajú tunajšie životné podmienky iba ťažko - tie, ktoré im nie sú prispôsobené, uhynú. Sinice a baktérie žijúce v týchto extrémnych podmienkach farbia jazero do červena.

„Ak telo spadne kdekoľvek inde, rozloží sa veľmi rýchlo. Ak však spadne na okraj jazera, pokryje ho vrstva solí najmä uhličitanu sodného a telo sa zachová navždy,“ vysvetľuje ekológ David Harper z University of Leicester, ktorý kvôli vedeckým účelom jazero navštívil už štyrikrát.
Zaujímavosťou je, že počas obdobia rozmnožovania viac ako 2 milióny menších plameniakov (Phoenicopterus minor) používa plytké jazero ako svoje primárne chovné miesto v Afrike. Hniezda plameniakov sú postavené na malých ostrovčekoch, ktoré sa tvoria v jazere počas obdobia sucha. Jazero Natron je jedným z dvoch alkalických jazier v tejto oblasti východnej Afriky, druhým je Lake Bahi.
Ak sa ti páčil alebo ti pomohol môj článok, zdieľajte ho so svojimi priateľmi alebo sa pridajte https://www.facebook.com/okomvedy/:)
Zdroje:
http://dromedar.zoznam.sk/cl/100073/1366105/Natron---africke-jazero-smrti--Alebo-
https://www.livescience.com/29319-gallery-strangest-places-earth.html
https://sk.wikipedia.org/wiki/Sodn%C3%A9_jazero