Cikády sú veľmi zvláštny druh hmyzu. Larvy trávia pod zemou niekoľko mesiacov až niekoľko rokov a keď sa vyhrabú na povrch, prešli neuveriteľnými 5 štádiami života. Z nymfy sa stane dospelá cikáda a tá sa pustí do pytačiek. Bzučanie sa začína od rána (akonáhle teplota dosiahne 25°C). Samčekovia neprestajne kvitaním membrány na brušku privolávajú samičky do neskorého večera. A poviem vám, to ich bzučanie môže dosiahnuť až 150 decibelov. Keď vám stovky, čo stovky, tisíce a tisíce cikád bzučia od rána do večera, je to riadny humbuk. Život milých cikád trvá však veľmi krátko, okolo 40 dní.


Pri dedinke Soubès je pekná botanická trasa cez les. Jednotlivé stromy, kríky a rastlinky sú označené tabuľkami s názvom latinským, aj bežne zaužívaným. Niektoré stromy majú veľmi zvláštne tvary.


Botanicka trasa prezentuje 82 rôznych druhov rastlín. Približne 2 km cesta krásami miestnej vegetácie vrcholí panoramickým výhľadom na krajinu.


Miestna klíma mimoriadne praje oleandrom. Nádherne kvitnú a vytvárajú tak pestrofarebnú bariéru medzi prírodou a domácou ulitou obyvateľov.


Zo sveta hmyzu mám asi najradšej motýle, vážky, lienky a rôzne chrobáčiky, či už väčšie alebo menšie. Tento rok som mala na výber...



Motýli strom alebo Budleja vždy pritiahne neuveriteľné množstvo motýľov. Rada obdivujem ich krásu, krehkosť, ľahkosť.



Neviem si pomôcť, ale nedokážem vystáť modlivku. Spôsob akým sa pohybuje, ako vyzerá, ako je krutá...

A ako sa dokázala hodovať na chúďatku včele, ktorá ešte žila...

Krajina olív, krajina levanduľe, krajina figovníkov a krajina viníc...

Škoda, že je po dovolenke...