

Spomína sa, že štáty centrálno-východnej Európy sú odlišné od západnej Európy aj z toho dôvodu, že štáty západnej Európy vznikli skôr a mali počas dlhšej doby stabilizované hranice.

Bolo treba čakať na koniec prvej svetovej vojny, aby vzniklo Československo. Slováci boli administratívne pričlenení Maďarsku, pričom Česi Rakúsku. Toto dlhé politické a administratívne rozdelenie spôsobilo, že sa u Slovákov hovoriacich dialektom podobným českému jazyku, rozvinul duch autonomizmu a literárny jazyk odlišný od českého.

Často sa spomína slovenský folklór a fakt, že Slovensko bolo poľnohospodárskou krajinou.

V knihe sa spomína, že Bratislava je český názov pre Presbourg.
Že Slováci sú národom drevorubačov, chovateľov dobytka a horských roľníkov. A že bohatstvom Slovenska je voda a teda vodná energia, drevo a neželezné kovy.

Slovensko produkovalo 80% rudy v rámci Československa. Že bola vybudovaná továreň na spracovanie bauxitu dovážaného z Maďarska. Spomínajú sa Košice. Že od roku 1945 sa priemyselná výroba na Slovensku v rámci dvadsiatich rokov zvýšila šesťnásobne!!!
Na zhrnutie, Československo bola považované za najstaršiu a najhlbšie industrializovanú populárnu Demokraciu, s výnimkou východného Nemecka.

Za polstoročie sa toho nesmierne veľa zmenilo. Je slovenský národ dnes šťastnejší? Žije lepšie? Na túto otázku môže každý odpovedať po svojom. V každom prípade, v krajinách ktoré som mala možnosť navštíviť, ľuďom viac hovorí meno Československo ako Slovensko. Slováci ešte stále hľadajú vo svete svoje miesto. Napriek tomu, čo tvrdil bývalý prezident Ivan Gašparovič vo svojom novoročnom príhovore...