reklama

Habe im, papa?

Francúzsko, tá krajina slobody, laicity a tolerancie. Krajina, ktorá má laicitu v ústave a predsa… Voľba nového pápeža opäť potvrdila opak. V ten osudný deň, dve hlavné televízne stanice (TF1 a France 2) venovali reportáži naživo z  Námestia Sv. Petra nehorázne dlhý čas. Mali sme pocit, že sledujeme televízne noviny na kresťanskom kanáli !

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)

Televíziu sledujeme len zriedkavo. Vtedy, keď sa vo svete alebo vo Francúzsku niečo dôležité deje, poprípade, keď dávajú zaujímavý dokumentárny film, reportáž alebo film. Na 99% zakotvíme na ARTE. Pre porovnanie, keď správy ARTE začínajú napr. reportážou o Fukushime pri príležitosti dvoch rokov od katastrofy v atómovej elektrárni (mimochodom rovnakej úrovne ako Černobyľ) na France 2 sa správy začínajú problémami so snehom vo Francúzsku. Ale nie o tom som chcela…

Kto si položil otázku v súvislosti s nadmernou medializáciou volieb nového pápeža ? Šokovalo to niekoho ? Nás určite. Argumenty oháňajúce sa počtom veriacich neobstoja. Podľa štúdií realizovaných v roku 2006 a 2007, počet Francúzov « bez náboženstva » dosahuje 31 % z celkovej populácie. Podľa prieskumu INED v roku 2008-2009 až 45% Francúzov medzi 18-50 rokov žijúcich v metropole sa vyhlasuje bez náboženstva.

Len 35,8% bolo pokrstených pri narodení a len 18% manželstiev sú uzatváraných v kostole.

Mimochodom, podľa prieskumov katolíckej cirkvi je 6229 katechumenov a 41 950 birmoviek. Naozaj obrovské číslo, keď vieme, že vo Francúzsku je viac ako 65 mil. obyvateľov.

Nevidím dôvod, prečo by sme mali robiť taký cirkus okolo voľby pápeža. A ešte akého…

Starostlivo vybraného z časti sveta, kde klesá vplyv katolíckej cirkvi. Jednoducho je zo zeme, ktorú treba opäť dobyť.

V porovnaní so svojim predchodcom Benediktom XVI, v ničom nezaostáva, čo sa týka polemík. Síce nemá nacistickú minulosť, ale určité prvky poukazujú na jeho podporu diktátorskeho režimu a viacerí svedkovia potvrdili, že Bergoglio nielenže nebojoval proti diktatúre, ale dokonca prispieval k únosom, týraniu alebo zmiznutiu viacerých kňazov a laikov.

Ale čo na tom, dôležité je, že ide o jednoduchého človeka, ktorý viditeľne odmieta všetok pátos a luxus. Že môže priniesť zmenu do obrazu katolíckej cirkvi. Bla, bla, bla,…

Boh a Biblia je rozprávka, ktorej veria len tí, ktorí nemajú v čo veriť. Dokedy budeme hľadať barličky na pochopenie okolitého diania ?

Ako v období vedy a racionálneho myslenia môžeme veriť v existenciu Boha, vševediacej a všeschopnej bytosti ?! A potrebujeme idol akým je pápež, aby sme mohli žiť naše každodenné starosti a radosti ?

 

Viktoria Laurent

Viktoria Laurent

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nebyt jednou zo stada oviec! Som proti blbcom a egoistom. Zoznam autorových rubrík:  Prvé oťukávanie saKultúraEkológiaOsobné a politickéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu