
Tento ladovec, vysoky 16 metrov na zakladni 12 x 22 metrov, je v skutocnosti plavajucou sochou, ktora reprezentuje jeden z dosledkov klimatickych zmien.
Pri ladovci, potapaci z Greenpeace natiahli transparenty « Sarkozy : klimat hlada lidra. » alebo "G8: klimat hlada lidra."
Je pravdou, ze Nicolas Sarkozy nas zaplavuje roznymi prejavmi a slubmi, nielen na temu zivotne prostredie. Hra sa na spasitela a prevracia vestu a prejavy podla toho, odkial vietor fuka. Takze je nacase aj konat.
V podstate mi Sarkozy a jeho vlada coraz viac pripominaju 1984 od Orwella. Zacinaju pouzivat Novlangue, newspeak alebo ak chcete, novy jazyk. Sarkozy ide rozpravat o potrebe solidarity vo svetovej politike a pritom opatrenia, ktore navrhuje su opakom solidarity a z ludi robia este vacsich egoistov.
Ale nebudem o politike...
Greenpeace sa rozhodlo pripomenut nutnost konat Sarkozymu prave den pred tak dolezitym sumitom G8. Sumitom, na ktorom sa opat nic prospesne pre ludi nedohodne. Urcite sa nakoniec vsetci zhodnu, ze este stale je z coho tazit, stale je co robit pre podniky, priemysel a roznych zazobanych businessmanov a ostatni sa mozu prizerat a cakat, ze sa k nim nejake tie omrvinky zo stola dostanu... Predstavitela moderneho sveta si nakoniec podaju pekne rucicky a vratia sa ku svojim korytam.
Mimochodom blizi sa aj Kodansky sumit tykajuci sa zivotneho prostredia. To vsetko by malo hlavy statov prinutit zamysliet sa nad buducnostou planety. Myslite, ze im na tom zalezi? Ved o takych styridsat rokov (povedzme, ze maju zelezne zdravieJ)) tu uz aj tak nebudu.
Prekvapenia zo strany Sarkozyho sa cakat nedaju. Stacila diskreditacia organizacii angazovanych v boji za zivotne prostredie prostrednictvom Grenelle Zivotneho Prostredia. Greenpeace vtedy stratilo dost zo svojich "fanusikov".
Zo strany Obamu sa tiez zazraky cakat nedaju. Uz davno sme pochopili, ze nasa spasa zo Zapadu nepride a ze Obama bude len trosicku ekologickejsiou kopiou Clintona.
A ak cakame, ze Cina alebo India budu suhlasit so znizenim emisii plynov sposobujucich sklenikovy efekt, sme na velkom omyle. Kto vlastne v danych krajinach znecistuje? Nie su to podniky z nasej modernej Europy, ktore tam prestahovali svoje fabriky, aby mohli produkovat pri co najnizsich nakladoch a mat tak co najvacsie zisky? Tie krajiny produkuju pre nas. Sme pripraveni znizit nasu konzumaciu?
Dnes vecer budem obdivovat umely ladovec na Seine, budem diskutovat s hlavou Greenpeace a nakoniec stravim nepokojnu noc plnu nocnych mor. Kedze nakoniec vsetko je este horsie, ako tusime!!!