Nielen uvedomit si, ale aj konat!

Konferencia v Accre sa zapisala do série stretnuti urcenych na definovanie noveho textu, pred koncom roku 2009, ktory by nahradil protokol Kyoto, ktory vyprsi v roku 2012.Co sa tyka otazky zachrany tropickych pralesov, podla Yva de Boer, osoby zodpovednej za Konvenciu spojenych narodov tykajucej sa klimatickych zmien, boli zaznamenane zjavne pokroky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Yvo de Boer prehlasil v ramci tyzdna neustavajucich diskusii : « Tvrdo pracujeme, proces sa urychlil. Vsetci pocitujeme rastucu nutnost reagovat. » 

Protokol Kyoto mal za fixny ciel redukciu emisie plynov sposobujucich sklenikovy efekt v 37 priemyselnych krajinach, ale Spojene staty americke protokol nepodpisali (napriek tomu niektore zo statov ho respektuju) a Cina ho sice podpisala, ale… 

Postavenie Ciny je specificke. Ako « rozvijajuca sa krajina” ma moznost zvysit emisie danych plynov, aby mohla pokracovat vo svojom ekomickom rozvoji. Cina teda nema ziadne kvantivativne zavazky co sa tyka protokolu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takisto, priemerna uroven znecistenia na obyvatela je nizka v porovnany s rozvinutymi krajinami. Nakoniec, velka cast znecistenia produkovaneho Cinou je sposobena vyrobou urcenou pre krajiny Occidentu, teda pre nas. 

Zastupcovia 160 krajin zhromazdeni pocas jedneho tyzdna v Ghane si “konecne” uvedomili nevyhnutnost ochrany pralesov?

Jednoznacne je nemozne najst riesenie klimatickych zmien bez toho, aby sme vzali do uvahy vyrubovanie pralesov.Nicenie tropickych pralesov je pricinou 20% emisie plynov sposobujucich sklenikovy efekt pochadzajucich z ludskej cinnosti. Rastliny totiz absorbuju oxid uhlicity pocas svojho zivota, avsak uvolnuju ho, ked su vytrhnute alebo spalene. 

SkryťVypnúť reklamu

Niektore krajiny navrhli financovanie ochrany pralesov. Napr. Saudska Arabia uvazuje nad zvysenim dane na lesny priemysel alebo Tuvalu navrhuje zavedenie novej dane na letenky a dopravu. 

Dohoda je vsak este v nedohladne. A to aj kvoli roznorodosti nazorov na delenie zodpovednosti za klimaticke zmeny medzi industrializovanymi krajinami a krajinami rozvojovymi.

Dalsim dovodom je necinnost krajin ako Rusko, Kanada, Australia alebo Japonsko.

Zlomom moze byt zvolenie noveho americkeho prezidenta. John McCain aj Barack Obama slubili vacsiu angazovanost v oblasti boja proti klimatickym zmenam ako ich predchodcovia. Uvidime, ci neslo len o plane sluby.

SkryťVypnúť reklamu

Celkove riesenie problemu je daleko avsak pomale uvedomovanie si vlastnej zodpovednosti a prijatie opatreni by mohlo byt napomocne…

Viktoria Laurent

Viktoria Laurent

Bloger 
  • Počet článkov:  167
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Nebyt jednou zo stada oviec! Som proti blbcom a egoistom. Zoznam autorových rubrík:  Prvé oťukávanie saKultúraEkológiaOsobné a politickéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu