
Pojem neoliberalizmus je v Europe dost sirokym pojmom, ma trochu pejorativnu prichut a niekedy oznacuje idologiu alebo viziu sveta, typicku radikalizaciu liberalizmu (dnesnej formy kapitalizmu).
Citali ste niekedy knihu Kapital od Karla Marxa ? Uz vo svojej dobe (napisane v 1867) odhadol nebezpecenstvo kapitalizmu a predvidal veci, ktore sa dnes deju. Tomu hovorim ekonom a filozof !
Ked si uvedomime, ze liberalizmus sa povodne oznacoval za politicku doktrinu (vznik v 19. storoci), ktora bojovala za politicku, nabozensku, ekonomicku slobodu...
V ekonomike pocitujeme liberalizmus ako slobodny trh. Zakladnym principom je myslienka, ze existuje prirodzeny poriadok. Tento vedie ekonomicky system k rovnovahe. Teda zakon ponuky a dopytu napriklad vedie k rovnovahe medzi produkciou a spotrebou pri existencii slobodnych trhov a slobodnej konkurencie.
A samozrejme v liberalnom systeme sa vsemozne snazime obmedzit vplyv statu.
Hlavne principy liberalizmu :
- volna cirkulacia kapitalu
- konkurencia medzi zamestnancami a kontrola prostrednictvom platu a socialnych prav
- odstranenie verejnych sluzieb
- absolutna nadradenost ekonomiky
Potom prisiel neoliberalizmus spajany casto s politikmi ako Margaret Thatcher (TINA - There is no alternative) a Ronaldom Reaganom, instituciami ako Medzinarodny menovy fond, Medzinarodna organizacia obchodu, Svetova banka, dnesna Europska Unia.
A s nim aj nove principy :
- vizia individua ako „podnikatela so sebou samym" alebo „ludskeho kapitalu" (tento sa moze rozvijat a uzivat plody svojej prace ak sa vie adaptovat, inovovat,...)
- neexistuje ziadna ina alternativa (vid. Margaret Thatcher)
- dosledky su neodmyslitelnou sucastou systemu, ktore treba akceptovat (nepripomina vam to 1984 od Orwella?!)
- myslienky, ktore oponuju neoliberalizmu su povazovane za archaicke
Pri studiu makroekonomie nam na skole boli bibliou knihy od Miltona Friedmana a Adama Smitha. Nesuhlasila som s principmi. S tym co nam vtlkali do hlav. Formovali z nas buducich manazerov a riaditelov podnikov! A v tych "vyskach" sa uz davno zabudlo na to, co znamena slovo "socialne".
Mimochodom po viac ako stvrt storoci experimentacie na rozvojovych krajinach, su porazeni isti: nielen ze ti, ktori adoptovali neoliberalnu politiku, v pretekoch za ekonomickym rastom stratili, ale ak aj nejaky ekonomicky rast dosiahli, profitovali z neho neumernym sposobom ti najbohatsi...
Inak povedane, vo svete nadbytku, miliony ludi v rozvojovych krajinach nemaju pristup k zivotnemu minimu. V mnohych rozvojovych krajinach, rast cien potravin a energie bude mat katastroficke nasledky pre tych najchudobnejsich.
Vo svete polnohospodarstva a zivotne dolezitych obilnin, spekulatori odmietaju svoj kus viny: "Jednoducho hladame primeranu cenu." Co znamena skratka, ze objavili, ze ponuka je nedostatocna.
Ich odpoved je dost neuprimna. Ak cakaju na rast cien a reakciu trhu, stovky milionov polnohospodarov sa poisti. Zarobia viac, ak navysia viac zasob a predaju ich neskor. Ak by tak neurobili, jednoducho by „nevysli" na buduci rok.
Niekolko zrniek stiahnutych z trhu u stoviek milionov polnohospodarov po celom svete reprezentuje nakoniec dost velke mnozstvo...
V dnesnom svete su rozdiely medzi socialnymi vyhodami a osobnymi zaujmami prilis viditelne.
Reakcie statov a Europskej unie na krizu a na dosledky brutalneho neoliberalizmu nenaznacuju ani stipku vycitiek svedomia zo strany vlad.
V dobe, ked mame sancu nieco zmenit a zacat odznova, znicit tento prehnity system a zachranit nieco z nasej ludskosti, sa hlavy statov snazia zachranit potapajucu sa lod.
Mozno len na tu chvilu, kym sa im vsetkym podari z nej utiect!