Hroznú a nebezpečnú mienku vyslovil...

...nedávno na internete istý slovenský rodák: Netreba nám nárečia, žiadnu ľudovú tvorbu, ona je prežitkom, patrí do minulosti, dnes máme novú dobu, novú kultúru! Bývalý redaktor košického rozhlasu Milan Desiatnik: Lazorík, ako sa opovážite svojho koníčka nanucovať druhým? Nuž..čo si o tom pomyslieť..dá sa pôvod a kultúra nanútiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

TeatrológDr. Anton Kret: "Lazorík by chcel v televízii folklórne filmy na večer,ale - kto by sa na ne pozeral?!"

Nuž - niektorésú priam nádherné a figľovné (napr. Ťapákov film Z chlapčeka vojak, Mlackoši napanštine z Krivian), ale - bolo by ich treba hádam uvádzať s príhovorom, čititulkami:

Slováci,a chcete byť ešte Slovákmi? Ano? Ale, preboha, podľa čoho?

Ibapodľa Don Carlosa v SND, podľa hlúpych, násilných grimás Andy Krausza vtelevíznych Susedoch? Podľa popu, rocku a anglometál skupín?!

Razmi dokonca i náš básnický bard Milan Rúfus napísal: Nesúhlasím s vami, že sazastávate nárečia...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéfredaktorbratislavského týždenníka Renesancia Nicholson /matičiar!/: Nárečie - to nie jekultúra, ale zaostalosť!

RiaditeľMatice slovenskej Markuš afrikanológovi z Ghany, žiaľ, už nebohému, Ing.Koremovi odoprel vydať knižku o jeho drienovskom šarišskom nárečí...

Aja, preboha, čo si mám o tých "názoroch" myslieť, keď - ako som bolspomínal - pri písaní ľudových knižiekviac ako štvrtinu nárečových slov, výrazov neviem adekvátne preložiť dospisovnej slovenčiny, nech je akokoľvek výrazovo bohatá.

Alednes takto premýšľajú nielen tí vymenovaní, ale všetká naša vplyvná "inteligencia"i so štátnymi predstaviteľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Národu nemá kto pripomenúť, že i v neviemakom pokroku a technike sa človek od zvieraťamá odlišovať nielen inším biologickým citom, ale predovšetkým s vážením sipamiatky, úctou a vedomím, že i nárečia sú najpreukaznejším dôkazom princípustvorenstva v prírodnej rozmanitosti.

Nataké špecifické životnomúdre vzdelanie však nemáme ani len celoslovenský ľudovývlastivedný časopis, platformu, kde by sa bolo možné prieť, diskutovať a tietoskutočnosti pripomínať (múzeá deponujú len históriu a materiálnu kultúru).

Našimladí a deti v médiách nemajú nijakú reláciu o dedovizni, ba práve naopak -vbývalom rozhlasovom Rádiošpunte z Košíc sa spievali len veľkomestské hity,nikdy nezaznela zmienka o ľudovej tvorbe, o nárečí, ľudové rozprávky sarozprávajú len spisovne, akoby to tak boli už i naši pradedovia rozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Vodrodzovaní malých ďalej pokračuje rozhlasová detská Balabala, v STV všelijakésuperkvízy junior, filmy a seriály na nedeľné rána.

Lensvetovosť má zaručiť súťaž o Cenu Dunaja a sprimitívnenie národa majú dokonať"zábavné" televízne relácie, ktorých je také množstvo, že je zbytočné ich tu všetkymenovať.

Mámesvetových kultúrnych velikánov a je treba ich poznať, ale doslovne - utajujeme pred deťmi, že tu žili AJ ICHveľkí a kultúrou bohatí predkovia. A to je ďalšia z mojich žalôb...

Ján Lazorík

Ján Lazorík

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Nesmierne ma mrzí, že toto moje písanie je len veľmi nedostatočné - vo výpočte omylov a skáz zapríčinených tými, ktorí jediní majú dnes právo publikovať, vystupovať a za všetkých hovoriť...Narodil som sa v roku 1920, mám 87 rokov. Zbieral, nahrával, fotografoval a zapisoval som čo som videl v nádeji, že to raz bude mať cenu. Nie v tom, aby sa človek nad človeka vyvyšoval, ale aby sa spoznal a sám seba prijal, lebo jedno i druhé ho oslobodí... Zoznam autorových rubrík:  Písačky bez adresátaListy mocnýmŠarištinaDvojjazyčne..SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu