
Album trpí viacerými nedostatkami. Keď si pozriete jeho obal, tak to vyzerá tak, že zadnú stranu - texty k jednotlivým interpretom - museli robiť minimálne traja ľudia, alebo jeden roztržitý. Raz je použitý systém *názov pesničky - interpret*, v odrážkach za čo získal ocenenia, neskôr *názov pesničky - interpret za album "ABCDEF"*, v odrážkach za čo získal ocenenie, ďalší to schytal systémom *názov pesničky - interpret - názov albumu*, v odrážkach za čo získal ocenenie, nasleduje *názov pesničky - interpret*, v odrážkach za aký za výkon bol ocenený, paradoxne nenájdeme názov najlepšieho albumu roka (asi preto, lebo je príliš dlhý, volá sa „Deň medzi nedeľou a pondelkom“), iba *názov pesničky - interpret*, v odrážkach ocenenie v kategóriách.
Chýbajú autori jednotlivých skladieb (hudba/text), kredity hudobných vydavateľstiev, ktoré poskytli licenciu na použitie skladieb pre túto kompiláciu, samozrejme, že nenájdeme na obale ani (c) a (p), logo ochranných zväzov SOZA/BIEM, katalógové číslo pridelené SOZA je na samotnom disku umiestnené neštandardne, nie je jasné, kto je vydavateľom kompilácie. Na prednej strane obalu a na disku sú logá denníka SME a Zetmedia & Petarda Production, na zadnej strane logo Slovenských elektrární.
Iba znalý veci zistí podľa katalógového čísla ZPP 0012 331, že tým vydavateľom bude asi s najväčšou pravdepodobnosťou Zetmedia & Petarda Production, ale to je len vďaka SOZA, ktorej program vygeneroval práve takýto písmenkový kód, pretože nebýva pravidlom, že začiatočné písmená vydavateľa sú aj jeho katalógovým identifikátorom. Vydavateľský amaterizmus prekvapuje aj preto, že jeden zo spolumajiteľov ZPP sa kedysi realizoval ako vydavateľ (Slovakia records), mohol teda dohliadnuť a poskytnúť skúsenosti.
CD bolo súčasťou SME a časopisu (ktorý milo potešil obsahom i etablovaným autorským zázemím hudobných publicistov – Marian Jaslovský, Dano Baláž, Vlado Potančok či Marián Pavel ) a poskytlo svoju značku na šírenie tejto nezvládnutej zvláštnosti, aj keď je v tom, samozrejme, nevinne, keďže to dostalo ako hotovú subdodávku. V budúcnosti by malo ustriehnuť takéto lapsusy. Imidžu to neprospieva, nezainteresovaný čitateľ nedostatky automaticky spojí s neserióznosťou/neschopnosťou denníka.
Kto očakával atraktívny titul zodpovedajúci medializovaným výsledkom Aurela, musí byť rozčarovaný. Kto si v stredu kupoval noviny kvôli konkrétnym interpretom, tiež.
Puberťákovi je jedno, či nejaké písmenká sú na nosiči navyše, alebo chýbajú, ale určite nie iba jeho bude trápiť záhada, prečo je na kompilácii "až" deväť skladieb od siedmich víťazov v minutáži 34:17, keď ocenených bolo podstatne viac (a text na obale hlása, že víťazmi sú iba títo). Chýba objav roka Zdenka Predná, absolútny víťaz Martina Šindlerová, SpaceBoys , Richard Müller, No Name, atď. Karol Duchoň dostal Aurela za celoživotný prínos do hudobnej kultúry Slovenska, na kompilácii tiež nie je. Na jedno CD sa zmestí viac ako 70 minút hudby, prečo je to takto sa môžeme len domnievať:
a) nebol čas vylicencovať skladby
b) neboli peniaze na ďalšie licencie
c) vydavatelia chýbajúcich interpretov neposkytli licencie
Je to škoda, bohužiaľ, očakávania zaujímavej kompilácie neboli naplnené. Ešte šťastie, že bola zadarmo.
Treba však aj pochváliť a poďakovať – Zetmedii, Slovenským elektrárňam („Dodávame energiu slovenskej hudbe“ – (c) Peter Lehotský) i samotnému SME, že tento projekt zrealizovali, veď vydať audionosič v náklade viac ako 130 000 kusov je v našich zemepisných šírkach ojedinelým javom.
Nabudúce, prosím, bez lapsusov.
PS: Keď si pozriete výsledky Aurel 2005 na ifpi.sk a aurel.sk tak zistíte, že sa v pár položkách odlišujú. (ifpi.sk: 19 kategórií, chýba Šindlerová, No Name, aurel.sk: 22 kategórií, chýba Duchoň). Tiež vizitka...
------------------------------------------------------------
Aurel 2005
Výročné ceny Akadémie populárnej hudby
VíťAZI CIEN SNS IFPI AUREL 2005
1. Za tebou – Katka Knechtová (Peha)
najlepší ženský spevácky výkon
najlepšia pieseň roka
2. Ty si mi súdená – Peter Lipa za album „Lipa spieva Lasicu“
najlepší album roka jazz & blues
3. Ďalší level – Vec – „Dobré ráno“
najlepší album roka hip hop/rap
4. Fly – Metropolis – „Radioactivity“
najlepší album roka hard & heavy
5. Mám túžbu – Peter Lipa
najlepší mužský spevácky výkon
6. Pešiak – Soňa Horňáková a Slide & Udu – „Pozdrav z Teonatu“
najlepší album roka folk & country
7. Tieňohra – Peha
najlepší výkon hudobnej skupiny
najlepší album roka
8. Roky – Kapucíni & Stanley – „Všetkými desiatimi“
najlepší album roka gospelová hudba
9. Keď som ja k vám – Zuzana homolová – „Tvojej duši zahynúť nedám“
najlepší album roka world music/ethno