Nohy ako slon

Po trojhodinovej ceste lietadlom mi neskutočne opuchli nohy, najviac asi členky. Až som sa preľakla, lebo mi odpúchali 3-4 dni! Ešte sa mi to nestalo, myslela som si, že sa to stáva po 24-hodinovej ceste autobusom, prípadne u starších ľudí, ktorí majú choré obličky. Neviem, či bol problém v tom, že som následné dni málo pila a jedla, resp. som sa veľa slnila. Snažila som sa to rozchodiť, veľa som sa prechádzala a plávala, no mám pocit, že to nepomohlo. Dá sa tomu nejako vyhnúť, existujú nejaké lieky alebo čaje? Helena z Martina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Odpovedá MUDr. Miloslav Frič z cievnej ambulancie, Nemocnica Malacky


Niekoľkodňové opuchnuté nohy po trojhodinovom lete, dokonca aj kratšom, nie sú výnimkou ani u zdravých a mladých ľudí. Nadmerné znepokojenie je preto zbytočné, samozrejme, zaujímať sa o dôvody a prevenciu, význam má.

Pod letné opuchy nôh sa väčšinou podpisuje viacero faktorov. Horúčava a priame slnko, nadváha, ortopedické problémy ako ploché nohy, vybočenia palcov či osteoporóza. Dôvodom sú aj kŕčové žily alebo chronická žilová nedostatočnosť po prekonanom hĺbkovom zápale žíl v minulosti. Možná je aj spoluúčasť vnútorných ochorení, napr. chudokrvnosť alebo znížená hladina bielkovín v krvi.

Čo teda môžete urobiť, aby ste opuchy aspoň zmiernili? Hýbte sa, resp. nestojte dlho na jednom mieste a už vôbec nie na priamom slnku. Predovšetkým starší ľudia by sa mali zdržiavať v chladnejšom tieni. Uvedomujem si, že najmä pri cestovaní, ktoré je v letných mesiacoch intenzívnejšie, sú tieto možnosti obmedzené. Aj v dopravnom prostriedku si však vieme pomôcť.
Najideálnejšími sú v toto smere auto a vlak, kedy si prestávku na poprechádzanie sa a ponaťahovanie nôh manažujete sami. Ideálne je urobiť tak každú hodinu. Odporúčam nevynechať toto „cvičenie" ani v lietadle, dokonca aj každú pol hodinu, predsa len vo vysokých nadmorských výškach zápasíme so zmenou tlaku. Ak by vám to bolo čudné, kľudne simulujte potrebu ísť na toaletu. Môžete si prípadne obliecť aj kompresívne pančušky, hoci aj tie najjemnejšie. Kompresívne obväzy sú, naopak, veľmi škodlivé. V lietadlách je obyčajne klíma nastavená dosť výrazne, teplo vám určite nebude. Najmenej možností pre naše nohy ponúka autobus, kde prichádzajú do úvahy asi len štandardné pauzy na toaletu po cca 3-4 hodinách, preto tento dopravný prostriedok veľmi neodporúčam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednoznačne najúčinnejším pohybom je vo všeobecnosti plávanie, váš zámer venovať sa tejto aktivite cielene, preto schvaľujem. Iné cviky v súvislosti s minimalizovaním opuchov nôh sú sporné a fungujú skôr na úrovni placebo efektu. Cvičenie ale odporúčam v každom prípade, minimálne kvôli udržaniu hmotnosti. Nadváha, ako sme spomínali, je jedným z rizikových faktorov. Na dovolenke fungujeme v relaxačnom režime, minimálne prechádzky ale zvládne ktokoľvek. S hmotnosťou úzko súvisí strava a pitný režim. Samozrejmosťou je neprejedanie sa, naopak ľahšie jedlá, veľa ovocia a zeleniny. Príjem tekutín v podobe vody a nesladených nápojov by mal byť už automatikou. Najčastejšou chybou je teplota nápojov, ľadové a veľmi vychladené nás neschladia, práve naopak, organizmus prinútia vynaložiť zvýšenú energiu na vyrovnanie teploty.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa opuchnutým nohám nevyhnete, pomôcť si môžete aj farmakologicky, tzv. venofarmakami, liekmi typu detralex, mobivenal, diohest alebo varixinal. Opatrnosť odporúčam najmä pri diuretických čajoch. Sú skôr hysterickou vlnou, ktorá teraz zasiahla našu spoločnosť. Niekedy je ich účinnosť sporná a zväčša nie je vôbec overená. Rovnaký názor mám z tých istých dôvodov aj na rôzne alternatívne postupy a metodiky, v nejednom prípade sú dôsledky fatálne.

Lekári radia

Lekári radia

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kolektív lekárov z Nemocnice Malacky. www.casnazdravie.sk poradna@casnazdravie.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu