Odpovedá MUDr. Miloslav Frič z cievnej ambulancie, Nemocnica Malacky
Niekoľkodňové opuchnuté nohy po trojhodinovom lete, dokonca aj kratšom, nie sú výnimkou ani u zdravých a mladých ľudí. Nadmerné znepokojenie je preto zbytočné, samozrejme, zaujímať sa o dôvody a prevenciu, význam má.
Pod letné opuchy nôh sa väčšinou podpisuje viacero faktorov. Horúčava a priame slnko, nadváha, ortopedické problémy ako ploché nohy, vybočenia palcov či osteoporóza. Dôvodom sú aj kŕčové žily alebo chronická žilová nedostatočnosť po prekonanom hĺbkovom zápale žíl v minulosti. Možná je aj spoluúčasť vnútorných ochorení, napr. chudokrvnosť alebo znížená hladina bielkovín v krvi.
Čo teda môžete urobiť, aby ste opuchy aspoň zmiernili? Hýbte sa, resp. nestojte dlho na jednom mieste a už vôbec nie na priamom slnku. Predovšetkým starší ľudia by sa mali zdržiavať v chladnejšom tieni. Uvedomujem si, že najmä pri cestovaní, ktoré je v letných mesiacoch intenzívnejšie, sú tieto možnosti obmedzené. Aj v dopravnom prostriedku si však vieme pomôcť.
Najideálnejšími sú v toto smere auto a vlak, kedy si prestávku na poprechádzanie sa a ponaťahovanie nôh manažujete sami. Ideálne je urobiť tak každú hodinu. Odporúčam nevynechať toto „cvičenie" ani v lietadle, dokonca aj každú pol hodinu, predsa len vo vysokých nadmorských výškach zápasíme so zmenou tlaku. Ak by vám to bolo čudné, kľudne simulujte potrebu ísť na toaletu. Môžete si prípadne obliecť aj kompresívne pančušky, hoci aj tie najjemnejšie. Kompresívne obväzy sú, naopak, veľmi škodlivé. V lietadlách je obyčajne klíma nastavená dosť výrazne, teplo vám určite nebude. Najmenej možností pre naše nohy ponúka autobus, kde prichádzajú do úvahy asi len štandardné pauzy na toaletu po cca 3-4 hodinách, preto tento dopravný prostriedok veľmi neodporúčam.
Jednoznačne najúčinnejším pohybom je vo všeobecnosti plávanie, váš zámer venovať sa tejto aktivite cielene, preto schvaľujem. Iné cviky v súvislosti s minimalizovaním opuchov nôh sú sporné a fungujú skôr na úrovni placebo efektu. Cvičenie ale odporúčam v každom prípade, minimálne kvôli udržaniu hmotnosti. Nadváha, ako sme spomínali, je jedným z rizikových faktorov. Na dovolenke fungujeme v relaxačnom režime, minimálne prechádzky ale zvládne ktokoľvek. S hmotnosťou úzko súvisí strava a pitný režim. Samozrejmosťou je neprejedanie sa, naopak ľahšie jedlá, veľa ovocia a zeleniny. Príjem tekutín v podobe vody a nesladených nápojov by mal byť už automatikou. Najčastejšou chybou je teplota nápojov, ľadové a veľmi vychladené nás neschladia, práve naopak, organizmus prinútia vynaložiť zvýšenú energiu na vyrovnanie teploty.
Ak sa opuchnutým nohám nevyhnete, pomôcť si môžete aj farmakologicky, tzv. venofarmakami, liekmi typu detralex, mobivenal, diohest alebo varixinal. Opatrnosť odporúčam najmä pri diuretických čajoch. Sú skôr hysterickou vlnou, ktorá teraz zasiahla našu spoločnosť. Niekedy je ich účinnosť sporná a zväčša nie je vôbec overená. Rovnaký názor mám z tých istých dôvodov aj na rôzne alternatívne postupy a metodiky, v nejednom prípade sú dôsledky fatálne.