Ak by voľby niečo menili, zrušili by ich

Takto nazval koncom osemdesiatych rokov minulého storočia Ken Livingston jednu zo svojich kníh. A pravdepodobne podobne premýšľa aj väčšina tých, ktorí sa v deň volieb rozhodnú uprednostniť pobyt na záhradke, v prírode, alebo aspoň nadávajúc v pohostinstve uvažovať o tom, že dobre už bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Z veľkou pravdepodobnosťou táto rovnica charakterizuje myslenie nejedného Slováka, ktorý rozhodnutý nevoliť, lebo aj tak sú „všetci politici svi..e“ a politika je ... Takéto vnímanie významu a vplyvu volieb na reálnu politiku je do veľkej miery aj výsledkom udomácnenia sa demokracie v danom štáte, spoločnosti. Nuž, na svete však nie sú len štáty, kde tento výrok (ne)platí. Existujú krajiny a v nich prebiehajú neraz demokratické voľby, ktoré prinášajú zmenu a taktiež v tých krajinách žijú ľudia, ktorí radi tieto voľby „rušia“ (menia).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oba príklady, ktoré by stáli za zmienku majú ešte jedného spoločného menovateľa. Tým je spájanie volieb s hrozbou. Hrozbou z prípadného islamizmu/islamista. Však už pojem, hodný Orwelovského „new speak-u“ je kameňom úrazu celej snahy, kohosi rušiť výsledky volieb, ktoré niečo menia. Veď pod pojmom islamizmus/islamista sa skrýva nekonečné množstvo až nespojiteľných významov. Počnúc vedcom zameraným na výskum islamu podobne akým je aj orientalista a končiac politikom, ktorého manželka sa z vlastnej vôle rozhodne zahaľovať si vlasy šatkou.  

Spomenutými voľbami, ktoré tak na jednej strane vyvracajú Livingstonovú teóriu a na druhej strane ju zas v kontexte ochoty rušiť všetko, čo sa podieľa na pozitívnej zmene, sú tie parlamentné voľby z januára 2006 v Palestíne a parlamentno-prezidentské voľby z tohto roku v Turecku. Voľby v oboch „krajinách“ symbolizujú a v prípade Turecka aj znamenajú zmenu. Od nástupu k moci vlády premiéra Erdogana v roku 2002 sa Turci okrem iného opätovne zapojili do prístupového procesu do EÚ, ktorý prebieha už skoro polstoročie a z viacerých vnútropolitických alebo medzinárodnopolitických dôvodov bol neraz prerušený. Vláda sa tiež pustila do mnohých ekonomických reforiem a otvorila aj doposiaľ tabuizovanú oblasť tureckej politiky, oblasť ľudských práv. A k tým okrem práv politických, menšinových neodmysliteľne patria aj práva náboženské. Nuž a tak vláda, ktorá sa okrem ekonomiky zameriava aj na odstránenie diskriminácie žien, ktoré sa rozhodli študovať a aj nosiť šatku, a ktorým súčasné zákony v Turecku toto neumožňujú, je „neprajníkmi“ označovaná za islamistikú a tak miestna opozícia, časť medzinárodnej obce a samozrejme armáda (ochraňujúca skôr svoje výhody, než akýsi sekularizmus) volajú po ich zrušení alebo sa vyhrážajú, že ak sa im nevyhovie zakročia.  

SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa to deje nedemokraticky a nečestne. Ako sa to udialo v prípade snáh o zrušenie výsledkov demokratických volieb v Palestíne. Tam po voľbách všeobecná hystéria viedla najskôr k pozastavenie prísunu finančných prostriedkov pre palestínsku samosprávu, ktoré jej na základe dohôd prináležia a to nie len zo strany Izraela, USA ale aj Európskej únie a neskôr aj v konečnom dôsledku aj k vojne, ktorá sa „v tichosti“ odohrala minulý rok a smerovala najmä k oslabeniu pozície víťaza volieb. Na druhej strane snáh o zrušenie výsledku volieb stojí ostatný krok prezidenta Abbasa. Tento síce nie je primárne namierený na potrestanie voličov, ale degraduje pluralitu parlamentných volieb. Veď predstavme si, že by sa u nás schválil „zákon“, ktorý by umožňoval kandidovať v parlamentných voľbách len tým kandidátom, ktorí by podpísali vyhlásenie, že súhlasia s politikou prezidenta (u nás napríklad premiéra) a taktiež zo všetkým, čo kedy urobil a podpísal..!? A ak nepodpíše. Nekandiduje!

SkryťVypnúť reklamu

Demokracia sa na Blízkom Východe "neudomácňuje" ľahko. O to smutnejšie však pôsobí fakt, že ak sa aj niekde uskutočnia voľby hodné označenia demokratické, neraz sa tam objaví armáda, silný medzinárodnopolitický aktér alebo iniciatívny proto-socialistický autokrat. Všetci svorne ochotní ich zrušiť a tak zastaviť proces zmeny smerujúci k odstráneniu diskriminácie alebo korupcie.  

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu