Na cestu hľadania príčin sa pustilo množstvo ľudí počnúc analytikmi a končiac rôznymi prispievateľmi do diskusií. Postupne odhaľujú rúšku tajomstva, ktorá skrýva príčiny spomenutej premeny. Niektorí svoje snaženie, poznajúc obtiažnosť úlohy, na ktorú sa podujali, zamerali na dlhodobý výskum príčin zmeny správania. Iní, ktorí snáď z dôvodu prekvapujúceho a senzáciu vyvolávajúceho objavu prichádzajú so zjednoušeným riešením. Týmto je pre mnohých zadefinovanie a aplikácia pojmu „radikálny islam“.
Prezentujú svoj objav, ale málo kto sa zamyslí nad iracionalitou daného termínu a jeho spájania so súčasným rastom politického napätia. Čo je to radikálny islam? Dennodenne sa dozvedáme, že za dnešnú vlnu násilia sú zodpovední prívrženci „radikálneho islamu“... Islam však pôvodom slovo pochádzajúce z arabského jazyka, v preklade znamená mier, čistotu, podriadenosť alebo poslušnosť. Podriadenosť a poslušnosť voči Bohu a jeho príkazom zoslaných v Koráne podobne ako je to v iných semitských vieroukách (židovstve alebo kresťanstve). Na základe, ktorých veriaci moslim môže konať len to, čo je dovolené a vyhýbať sa tomu, čo je zavrhnutia hodné t.j. tomu, čo je pre moslima zakázané. „Nech povstane z vás obec (určitá skupina povolaných ľudí), ktorá bude vyzývať k dobrému, prikazovať vhodné a zakazovať zavrhnutia hodné.“ (Korán, 3:104) Na druhej strane Krátky slovník slovenského jazyka pod slovom radikálny rozumie 1. usilujúci sa o rýchle a podstatné zmeny; resp. 2. rázny, energický, rozhodný. Neviem, ku ktorému z výkladov slova radikál/radikálny sa príslušný analytici prikláňajú, ale pri spojení oboch slov radikálny a islam, nám vychádza niečo v zmysle rozhodný (radikálny) mier (islam). Je možné, aby za spomenutými činmi stáli prívrženci „radikálneho islamu“ teda „rozhodného mieru“?
Moslim sa vo svojom konaní riadi tým, čo je dovolené (halál) a zavrhuje, čo je zakázané (harám). Zakázané je aj násilie voči nevinným. Vražda je v islame jedným z najohavnejších zločinov. Zakázaným do takej miery, že niektorí učenci sa držia toho názoru, že pokánie vraha nebude Bohom nikdy prijaté a jeho čin odpustený. V Koráne sa píše: „...aby ten, čo zabije jedného človeka – nielen pre pomstu na niekom, alebo za to, že šíril pohoršenie na zemi – bol súdený, ako by zabil ľudstvo celé...“ (Korán, 5:32) Tí, ktorí sa rozhodnú pre násilie, ktoré nie je aktom sebaobrany, konajú pravdepodobne v priamom rozpore s islamom a dopúšťajú sa ťažkého hriechu. Z tohto dôvodu je nevhodné spájať ich činy s islamom. Ak niekto pochádza z moslimskej krajiny alebo je príslušníkom etnika hlásiaceho sa k islamu, alebo sa volá Muhammad, Ali či Hasan, neznamená, že dotyčný je aj veriacim a oddaným moslimom alebo koná v mene islamu Podobne ako mená ako Ján, Peter či Pavol nerobia z človeka automaticky kresťana a jeho konanie nestotožňujú s kresťanstvom. Bolo by preto vhodné vynaložiť oveľa väčšie úsilie pri hľadaní príčin novodobej vlny terorizmu a nie unáhlene viniť za násilie len islam, alebo prezentovať nepodložené a nelogické riešenia tak zložitého problému...