Korán Thomasa Jeffersona.

Koncom minulého roka sa v americkej domácej politike udialo niekoľko významných udalostí. Tieto v mnohom pravdepodobne pozitívne ovplyvnia budúcnosť Spojených štátov. A to napriek tomu, že väčšina prívržencov amerického neokonzervativizmu, ideologického pilieru súčasnej administratívy Georgea W. Busha, spolu s vernými európskymi „čitateľmi“ a prekladateľmi článkov z National Review, si možno myslí opak. Tieto pozitívne zmeny možno ohraničiť počnúc postupne klesajúcou podporou súčasného amerického prezidenta a jeho globálneho ťaženia „nikam“ a končiac historickým zvolením prvého muslimského zástupcu do 110. Kongresu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)

Keith Ellison (44) je tým prvým muslimom, ktorý zasadol do lavíc Kongresu Spojených štátov Amerických. Svojím nečakaným úspechom a odvahou, s ako sa tento rodák z Detroitu hlási k myšlienkam a propagácii pravdy islamu, vháňa červeň do tvári a žlč do krvi nejednému „islamofóbovi“. Jedným z nich je aj Dennis Prager, ktorý sa domnieva, že kongresman Ellison svojím „prílišným sebavedomím“ a úspechom údajne „podkopal základy americkej civilizácie.“ Aktom ohrozujúcim, podľa Pragera a jemu podobných, podstatu americkej demokracie, má byť prísaha novozvoleného člena Kongresu. Samozrejme nie, že by sa Ellison usiloval akokoľvek zmenil jej súčasné znenie, ktoré je od šesťdesiatych rokov 19. storočia v duchu sľubu ctiť si a ochraňovať Ústavu proti „nepriateľom a to cudzím či domácim“. Zmenou, ktorá nedáva spávať ľuďom podobných Pragerovi, je spôsob akým, sa Ellison rozhodol spomenutú prísahu realizovať. A to aj navzdory tomu, že si počínal len v duchu odkazu „Otcov zakladateľov“. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasný americký Kongres má 435 občanmi v jednotlivých štátoch únie zvolených zástupcov. Konfesionálne zloženie je na jednej vo veľkej miere tradičné avšak zároveň zaujímavo pestré. A tak dnes v Kongrese nájdeme 155 katolíkov, 67 baptistov, 61 metodistov, 44 presbyteriánov, 43 židov, 37 episkopikov, 26 protestantov bez denominácie, 18 kresťanov bez denominácie, 17 luteránov, 15 mormónov, 47 príslušníkov rôznych iných kresťanských cirkví a spoločenstiev. Títo všetci sú azda rovnako presvedčení postupovať v duchu nepísaných tradícií a viac či menej dobrovoľne rozhodnutí vykonať prísahu položením ruky na Bibliu. Až na jedného.  

SkryťVypnúť reklamu

Keith Ellison učinil vo živote nejedno odvážne rozhodnutie. Či už, keď sa ako katolík napriek rodine rozhodol konvertovať k islamu a to vo veku 19 rokov počas štúdií na univerzite, alebo keď sa odhodlal kandidovať do Kongresu resp. následne „odmietnuť“ prísahať na Bibliu, a spečatiť svoj sľub daný občanom – voličom, položením ruky na Korán. Prekvapenie, strach a nenávisť. To všetko vyvolalo rozhodnutie kongresmana Ellisona. A primälo amerických fundamentalistov k popieraniu základov americkej konštitúcieneraz aj ku klamstvu o zdanlivom porušení tradície pochádzajúcej vraj od samotného Georgea Washingtona. Práve naopak. Rozhodnutie, napriek tomu, ako paradoxne to vyznieva, realizovať prísahu na Korán, symbolizuje primárne piliere americkej liberálnej demokracie. V duchu štvrtého článku Ústavy, že náboženské presvedčenie nie je podmienkou výkonu akejkoľvek funkcie v rámci amerického politického systému.  

SkryťVypnúť reklamu

„Skutočným základom nášho národa, ktorý nám chceli vštepiť autori Ústavy, je náboženská sloboda a použitie Jeffersonovho Koránu poukazuje na to, že zakladatelia Korán nie len poznali, ale aj používali.“

Keith Ellison 

Začiatkom januára 2007 denník Washington Post priniesol správu o tom, že kongresman Ellison vykonal prísahu položením ruky na kópiu Koránu, ktorá patrila tretiemu americkému prezidentovi a jednému z autorov americkej Ústavy Thomasovi Jeffersonovi. História Jeffersonovho Koránu je do veľkej miery poznačená dobou, v ktorej vznikla. Kópia, ktorej preklad zaobstaral George Sale (1734) sa dostala do rúk prezidenta Jeffersona niekedy v polovici 60. rokov 18. storočia. A neskôr sa zachovala aj napriek nepriazni osudu, ktorá poskytla väčšinu kníh v majetku „otca americkej demokracie“. Či už išlo o americko-britskú vojnu a zničenie Washingtonu (1812-14) alebo požiar knižnice Kongresu z roku 1851. Navzdory tomu sa jeden z najstarších prekladov Koránu zachoval a významne symbolizuje spätosť demokracie s ideálmi islamu, Božieho zákona.  

SkryťVypnúť reklamu

„Dokazuje to, že pri počiatkoch existencie našej vlasti boli ľudia, vizionári, ktorí boli nábožensky tolerantní, ktorí verili, že vzdelanie a múdrosť môžu byť získavané z rôznych prameňov, vrátane Koránu.“

Keith Ellison 

Samozrejme je veľmi ťažké dokázať, že autori textu americkej Ústavy sa pri jej koncipovaní inšpirovali aj myšlienkami Koránu. Túžba po poznaní a slobode však tvorí základ americkej demokracie. Vyjadril to aj Keith Ellison počas úvodnej multireligióznej modlitby predchádzajúcej zasadnutie 110. Kongresu citujúc verše Koránu (K 49:13). Žiaľ chuť poznávať sa postupne vytráca aj z americkej politiky.

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu