Mnohí zo svetových lídrov, predovšetkým tí, ktorých občania boli najviac zasiahnutí útokom fanatikov a tí, ktorí nesú najväčšiu zodpovednosť za chod súčasného sveta, jednotne vyjadrovali sústrasť s pozostalými a tiež odhodlanie pokračovať v boji proti terorizmu, strachu a nenávisti. V boji za zachovanie európskych hodnôt humanizmu.
Štátnici verzus populisti
Francúzsky prezident Hollande, kancelárka Merkelová, americký prezident Obama ale aj predstavitelia moslimských komunít naprieč svetom, všetci spoločne vyjadrili smútok a odhodlanie neustúpiť zlu. Nik z nich sa nepokúsil „parazitovať“ na ľudskom nešťastí. Nik sa neznížil k tomu, aby zneužil túto tragédiu k lacnému zisku hlasov vystrašenej väčšiny. Naopak prezentovali spoločenskú zodpovednosť a rozvahu. Oprávnene vystrašenej verejnosti ukázali, že sú štátnici, ktorí sa nepodlizujú davu, ktorý kričí: „Lynčovať!“. Odmietli viniť za tieto útoky utečencov hľadajúcich v Európe priestor pre bezpečný život a ani moslimov, ktorí dnes tvoria súčasť európskej identity. Každý z nich vie, že práve oni, muslimovia, sú najčastejšími obeťami vrahov z Dá’iš. Vrahov, ktorí slúžia modlám nenávisti a strachu.
„Sú to tí istí ľudia, ktorí útočia na celom svete, kvôli ktorým utekajú milióny zo svojich domovov. Útočia na nevinných ľudí bez ohľadu na rasu a náboženstvo,” konštatoval pri hodnotení teroristov z Paríža prezident Hollande. Nemecký prezident Joachim Gauck vyzval verejnosť k odvahe a dodal, že „európske hodnoty a európska sloboda boli v dejinách vždy terčom útokov mocných nepriateľov. Avšak naša Európa je pevnosťou demokracie a ľudských práv. Ani brutálne útoky islamských teroristov to nezmenia." Fínsky premiér Juha Sipila varoval európsku verejnosť pred revanšizmom, v ktorý dúfajú teroristi z Dá’iš a vyzýval verejnosť „nesmieme dať priestor strachu a intolerancii.“
Rovnako umne a štátnicky reagoval aj slovenský prezident Andrej Kiska. Vo svojom stanovisku vyjadril žiaľ a ľútosť nad tým, čo sa stalo a zároveň vyzval k odhodlaniu brániť európske hodnoty, ktoré chcú zničiť tí, ktorí uctievajú kult nenávisti. „Sme šokovaní, sme smutní a sme aj rozhorčení. Teroristi znovu zabíjali ľudí v Paríži, aby medzi nami v Európe šírili strach a nenávisť. Aby medzi nami šírili zlo a chaos. Európa potrebuje po tejto ťažkej noci ešte väčšiu jednotu a potrebuje skutočnú akčnosť. Terorizmus nikdy nerozvráti demokraciu a slobodu Európy, ak dokážeme svoje hodnoty brániť. Spoločne a rázne.“
Populisti verzus štátnici
Žiaľ, vyhlásenia niektorých slovenských politikov majú ďaleko od štátnickej zodpovednosti. V predvečer začiatku volebnej kampane sa snažia populisticky využívať strach verejnosti, ktorý môže následne splodiť nenávisť. Dôkazom ich politickej obmedzenosti sú ich vlastné vyjadrenia. V nich dookola opakujú nepravdy o údajne priamej spojitosti príchodu utečencov do Európy s teroristickými útokmi z Paríža. Dookola apelujú na to, že musíme uchrániť našu kresťansko-judaistickú civilizáciu pred islamom, zakázať im mešity a prikázať im čo si majú obliekať. Európske hodnoty zosmiešňujú. Ľudské práva radi obetujú na oltár bezpečnosti.
„Nie je to však žiadne nóvum. Už niekoľko mesiacov tvrdíme, že bezpečnostné riziká spojené s migráciou sú obrovské,“ konštatoval v sobotu premiér Róbert Fico, ktorý ešte dodal, že on od začiatku hovoril, že Dá’iš organizuje utečencov a infiltruje medzi nich vlastných bojovníkov. Z ich úst vychádzajú zmienky o zodpovednej politika, realita je však iná. Mediálne šírený a obviňovanie menšín zvyšuje napätie v spoločnosti.
Zarážajúce je aj to, že jeho populizmus nekončí len pri obviňovaní imigrantov a strašení utečencami. Okrem ľudí v núdzi, ktorí hľadajú útočisko v Európe, vystavuje nebezpečenstvu aj občanov Slovenskej republiky. V Sobotných dialógoch RTVS, v nedeľných reláciách na TA3 a RTVS, ale aj na tlačových besedách opätovne populisticky spája odmietnutie kvót, migráciu do Európy, terorizmus s moslimskou komunitou na Slovensku. Opakovane nepriamo označil slovenských občanov islamského vierovyznania za „monitorovaných“, čo však nakoniec môže ohroziť niektorých z nich, najmä ženy, ktoré nosia hidžáb, či deti. V diskusnej relácii TA3 doslovne povedal: „Monitorujeme každého jedného moslima, ktorý sa nachádza na území SR.“
Avšak podobne populistické vyhlásenia majú aj predstavitelia niektorých politických strán, ktoré sa dnes úpenlivo snažia vyťažiť politické body z tejto tragédie. Snažia sa zviesť na zdanlivo úspešnej vlne všeobecného strachu, na ktorej tak úspešne surfuje predseda vlády a jeho strana. Radoslav Procházka (SIEŤ) hovorí o vojne, ktorú vedieme s "džihádistami" (lenže my dnes sme vo vojne s teroristami a terorizmus rozhodne nie je džihádom v islamskom kontexte). Pavol Frešo (SDKÚ-DS) o tom, že Európa je vo vojne, že nás chcú zabiť, že útok na Paríž je vlastne útokom aj na Bratislavu a tak musíme brániť hodnoty kresťansko-judaistickej civilizácie. Andrej Danko (SNS) zas o obrane kresťanstva a spoločnom boji proti prílevu migrantov. Všetky vyjadrenia majú spoločného menovateľa: populizmus. Prioritne šíria strach a dúfajú, že vyľakaný volič, ktorý nedôveruje vláde, bude dôverovať im a dá im hlas, ktorý je pre nich dôležitejší než zodpovednosť.
(Ne)zodpovední
Populizmus je nástroj, ktorým sa dá veľmi jednoducho a účelne navodiť strach. Populizmus je nezodpovedným spôsobom, ktorým politici veľmi lacno získajú hlasy voličov. No v živote, ba ani v politike nie je nič zadarmo. Slovenskí politici by si mali dostatočne skoro a jednoznačne uvedomiť, že dnes a do budúcnosti nemajú zodpovednosť len za svojich členov, vlastných voličov a sponzorov. Mali by mať na pamäti, že služba politika je službou všetkým občanom krajiny. Zodpovední, demokratickí a európski politici by mali byť štátnikmi chrániacimi naše európske a demokratické hodnoty. Vždy a všade. A nie len na predvolebných bilbordoch.