AD: Sedem z desiatich Slovákov sa obáva terorizmu. A čosi navyše

Slováci sa vo veľkej miere obávajú terorizmu a islamského fundamentalizmu. Tieto informácie prinieslo piatkové printové, ako aj elektronické, vydanie SME. Podstatná informatívna zložka tejto správy, pozostávala z výsledkov výskumu German Marshall Fund, ktorý sa podľa prezentovaných výsledkov zameral, najmä na výskum oblastí, z ktorých majú strach občania USA, Európskej únie (EÚ12) a samozrejme aj Slovenska. Vedia však respondenti koho a čoho sa boja? A vedia v SME koľkí z opýtaných sa to vlastne boja?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Publikovaný výskum, ktorý napriek tomu, že vznikol už pred prázdninami (aspoň tak uvádza graf priložený k článku), ale bol uverejnený až začiatkom septembra, skrýva niekoľko zaujímavostí. A to nie len v rovine prezentovaných záverov výskumu. Už tou, na prvý pohľad viditeľnou zaujímavosťou, je sa obe prezentácie (tlačená a elektronická) sa na prvý pohľad od seba výrazne odlišujú. 

tlačenom vydaní SME sa autorka, na základe analýzy titulkov, venuje, resp. upozorňuje na problematiku globálneho otepľovania, demokracie v Rusku a na to, že nám neprekáža ropa od nedemokratických režimov (mimochodom tá neprekáža ani vláde USA, keďže ju dominantne nakupuje od Saudskej Arábie a Venezuely). V elektronickej podobe sa autorka prednostne zameriava na naše vnímanie politiky USA a možnej spolupráci medzi EÚ a USA, obavám Američanov z energetickej závislosti a v neposlednom rade budúcnosti Iránu, resp. jeho jadrového programu. Spoločným menovateľom oboch je však veľká miera nezrovnalosti textovej časti článku s jej grafickou.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už v nadpise k článku autorka uvádza, že 70% Slovákov sa obáva hrozieb terorizmu. Samozrejme to porovnáva aj s inými krajinami a konštatuje postupný nárast.V roku 2005 túto myšlienku zdieľalo 62 percent Slovákov, minulý rok to už bolo o osem percent viac.“ Na rozdiel od tohto tvrdenia sa v grafe, uverejnenom v piatkovom SME, uvádza pri medzinárodnom terorizme úplne iná hodnota. Výskum GMF, ktorý je zdrojom prezentovaného grafu, v prípade Slovenska udáva číslo 45%. Takže rozdiel medzi grafom a tvrdením autorky je viac než 25%!? Koľko Slovákov sa teda obáva medzinárodného terorizmu? 

Ďalšie rozporuplné tvrdenie sa týka problematiky islamského fundamentalizmu. Kým elektronické vydanie SME uvádza číslo 40%, konkrétne na Slovensku považujú stále viac za hrozbu islamský fundamentalizmus; ako mimoriadne nebezpečný ho označili štyria z desiatich opýtaných Slovákov“, spomínaný graf však v kolónke islamský fundamentalizmus má v prípade Slovenska hodnotu 27%!? Opäť výrazne odlišná hodnota. Prečo?  A vedia vôbec Slováci, ale nie len oni, čoho sa to boja? Čo je islamský fundamentalizmus? A prečo sa výskum orientoval predovšetkým na tento smer náboženského fundamentalizmu?  

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti platí (aj keď definícii a prístupov k tomuto pojmu je množstvo), že fundamentalizmus je nenásilnou snahou o „renesanciu“ náboženstva a náboženských hodnôt v spoločnosti, ale aj v politike, ktorý sa dominantne presadil koncom 70. rokov minulého storočia. K tomuto názoru sa prikláňa aj francúzsky sociológ a autor knihy Božia pomsta Gilles Kepel, ktorý prezentuje názor, že fundamentalizmus sa v rovnakej podobe prejavuje aj v ostatných monoteistických náboženstvách tj. v kresťanstve (ako príklad uvádza pôsobenie Jána Pavla II. alebo protestantské cirkevno-politické organizácie prepojené s americkou Republikánskou stranou), ale rovnako aj v židovstve (politická strana Likud alebo nábožensko-osadnícke organizácie akou je napr. Guš Emunim a pod.). Preto je viac než prekvapujúce jednostranné zameranie na islamskú podobu náboženského fundamentalizmu, ako aj nesprávny výklad pojmu a jeho zamieňanie s náboženským radikalizmom (extrémizmom), ktorého súčasťou je aj terorizmus.  

SkryťVypnúť reklamu

Včera zverejnený prieskum ... potvrdil, že sa Slováci o medzinárodnú politiku nezaujímajú.“ Uvádza sa v úvode spomínaného článku. Autorka však nikde nespomína, na základe čoho dospela k tomuto tvrdeniu. Prečo si myslí, že Slováci sa nezaujímajú o medzinárodno-politické dianie? Keďže jediným rozdielom medzi ostatnými respondentmi je v tom, že pri Slovensku sú vo všeobecnosti nižšie hodnoty miery strachu. Predpokladá autorka, že záujem o zahraničnú politiku je priamo úmerný s mierou fóbií s rôznych medzinárodnopolitických udalostí? A čím viac sa budeme obávať počnúc globálnym otepľovaním a končiac demokraciou v Rusku, tým väčšmi prejavíme náš záujem o okolitý svet? Vskutku zaujímavý náhľad...    

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,077 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu