Islamofóbia – choroba z nepoznania

Islamofóbia - jedna z najrozšírenejších chorôb prameniacich z nepoznania. Podobné choroby sú dnes rozšírené naprieč svetom a to i navzdory faktu, že prístup k objektívnym informáciám a k poznaniu pravdy je fakticky neobmedzený. Aspoň pre nás, ľudí žijúcich na Západe. Príznaky islamofóbie sa však prejavujú v rôznych podobách práve medzi nami. Paradoxne však nepostihujú len nemuslimov. Najvážnejším príznakom tejto choroby sú netolerancia a xenofóbia. Islamská nadácia na Slovensku, preto vo svojom úsilí prináša jeden z možných liekov na túto chorobu. Liek, ktorý by mohol pomôcť tak muslimom ako aj nemuslimom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (47)

V súčasnom, uponáhľanom svete mnohí z nás neprikladajú význam štúdiu literatúry. Obzvlášť sa to týka tej, ktorá sa zameriava na oblasť náboženstva - étosu viery v Boha. Miera čitateľnosti originálnych textov, ale aj schopnosť pochopiť významu prečítaného textu je mnohokrát až žalostne nízka. K tomu sa pridáva až bezkonkurenčná prevaha iných, omnoho atraktívnejších a často časovo menej náročných médií, ktoré nám sprostredkovávajú vlastnú „alternatívu" pohľadu na náboženstvo. Bulvárnu, zovšeobecňujúcu, nehumánnu a nepochopenú. Inak tomu nie je ani v prípade islamu. Islam je na Západe z rôznych dôvodov zobrazovaný negatívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme v žiadnom prípade nechcem zatvárať oči pred dôvodmi negatívneho obrazu islamu, ktoré sú spojené s neislamským správaním niektorých muslimov. Títo často robia „medvediu službu" islamu i ostatným muslimom. Toto ich správanie, ktoré je neraz späté s násilím a potláčaním ľudských práv a dôstojnosti človeka, je však VŽDY v rozpore s ideou islamu. Na druhej strane je pravdou, že mnohé z obrazov, ktoré nám médiá ponúkajú o islame sú postavené na primitívnej túžbe po senzácií. Na najnižších pudoch spojených so šírením strachu. A našinec sa bojí rád. A médiá mu tak ponúkajú, po čom neraz sám v hĺbke duše túži. Krv, násilie, neprispôsobivé menšiny ... vulgárny obraz islamu. Avšak primárnou úlohou médií nemá byť prispôsobovanie sa pudom. Cieľom a zmyslom médií by (dúfam, že nie naivne) malo byť azda (hlavne) rozširovanie obzoru vedomostí.

SkryťVypnúť reklamu

Takýmto mediálnym počinom je séria videí z produkcie štúdia Axeer, ktoré slovenskému divákovi prináša Islamská nadácia na Slovensku, a v ktorých odborník na medzikultúrny a medzináboženský dialóg Fadel Soliman postupne prezentuje najčastejšie dezinterpretácie islamu a možno občas i tabuizované témy spojené s islamom. Všetko oblasti, ktorých nepochopenie a zvyčajne i neznalosť podnecujú práve chorobnú islamofóbiu. Dokumentárny seriál Islamofóbia v jednotlivých dieloch objektívne a predovšetkým faktograficky predstaví mnohé odpovede na otázky o islame, na ktoré sa mnohí chceli - ale nemali, kde a koho - spýtať. V prvej časti, ktorú by som tu chcel prezentovať, sa Fadel Soliman zamýšľa nad dôvodmi, ktoré podnecujú strach z islamu. Dúfam, že vás dokument zaujme a vzbudí vo vás túžbu po poznaní.

SkryťVypnúť reklamu

V Koráne Boh o poznaní hovorí: „A komu bola daná múdrosť, tomu bolo dané veľké dobro, avšak len tí, ktorí obdarení sú rozumom, si toto uvedomia." (al-Baqara, 2:269)

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu