Lajlat al-Qadr (Noc tisíc nocí)

V tú noc sa všetko začalo. V neveľkej jaskyni Hira, kdesi uprostred arabskej púšte Boh, prostredníctvom anjela Gabriela (Džibraíl), vyzval kupca z mesta Mekka menom Muhammad (saws), aby sa stal Jeho posledným poslom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nejeden z nás si v čase samoty, alebo keď prežíva krátkodobý či dlhodobí pocit úzkosti, položí otázku: Prečo? Prečo som na svete? Čo je príčinou, dôvodom mojej existencie? Odkiaľ som prišiel a kam smerujem?, a neraz aj: Prečo ja? Prečo to a to nešťastie postihlo práve mňa?.. Avšak nie len moderná doba, plná zmien, núti človeka aspoň na chvíľu sa zastaviť a premýšľať o zmysle toho, čo nás obklopuje. Podobne tomu bolo aj pred tisícročiami, keď ľudstvo robilo len prvé kroky v objavovaní sveta.  

V jasnú a mesačnú noc v tmavej jaskyni Hira muž začal plakať. Ó Bože ukáž mi Svetlo. Povedz mi prečo som bol stvorený. Čo sa so mnou stane po smrti? Čo je zmyslom života, v ktorom ľudia vraždia a klamú? Ako to môžem zastaviť? Ó Bože ty si mojím jediným sprievodcom.“ (Sami Jusuf, The Cave of Hira

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K tým, ktorí sa nebáli pýtať, k tým, ktorí túžili poznať Pravdu, patril aj spomínaný mekkánsky kupec Muhammad. Človek, akokoľvek čestný a zbožný, však navzdory tomu bez väčšieho postavenia a patriaci do skupiny, dnes všeobecne označovanej, ako „mlčiaca väčšina“, skupiny, ktorá síce vnútorne nesúhlasí s bezprávím, však zo strachu a či z ostychu mlčí... Kupec Muhammad, podobne ako mnohí pred ním pátrajúc po odpovediach, sa uchyľoval k samote. Neraz ponorený v pochmúrnych myšlienkach, spytujúc si vlastnú bezmocnosť, prosil Boha o znamenie. Jeho útočiskom sa stala malá jaskyňa v horách poblíž Mekky, ktorej meno sa stalo navždy synonymom úspechu v onom pátraní. Tým miestom, kde v noci tisícky nocí bolo Prorokovi dopriate spoznať Pravdu a nájsť (vďaka Bohu) odvahu v zápase s nespravodlivosťou pozemského života, je jaskyňa Hira.  

SkryťVypnúť reklamu

V jasnú a požehnanú noc, Gabriel (Džibraíl) vstúpil do jaskyne Hira. V náručí zovrel proroka Muhammada, že ten si myslel, môžem umrieť. Čítaj, ó Muhammad čítaj. V mene tvojho Pána. Bohom si bol vybraný nad celé ľudské pokolenie, povznesený nad ním ako mesiac na oblohe.“ (Sami Jusuf, The Cave of Hira

Tá noc je význačná z viacerých dôvodov. Po prvé, je to noc, počas ktorej sa z kupca Muhammada stal Bohom vybraný Prorok. Už sa nebál. Naopak bol plný bázne a odhodlania sa rozhodol zasvätiť zvyšok svojho života sprostredkovaniu Božej Pravdy a učeniu. Z negramotného kupca sa stal najskôr učiteľ a neskôr Bohom vyvolený vodca Jeho obce veriacich. Po druhé, je to noc, počas ktorej boli ľudstvu predstavené prvé verše Koránu, posledného Božieho posolstva. Tie verš zneli nasledovne: 

SkryťVypnúť reklamu

„Prednášaj (čítaj) v mene Pána svojho, ktorý stvoril, človeka z kvapky priľnavej stvoril! Prednášaj, veď Pán tvoj je nadmieru štedrý, ten ktorý naučil perom, naučil človeka, čo ešte nepoznal.“(Korán 96:1-5) 

Okrem toho sa v islamskej tradícií táto noc spája s kreovaním Koránu v jeho úplnej a nemennej podobe, ktorý dodnes zostal v tejto forme zachovaný a Muhammadovi bol prostredníctvom anjela Gabriela postupne zvestovaný, počas nasledovných dvadsiatich troch rokov. Po tretie, noc Rozhodnutia (lajlat al-qadr) je tak pre muslimov nocou vzniku Koránu (nie islamu, ako tvrdia nemuslimovia) a Muhammad je tak najmä Poslom, prostredníkom medzi Stvoriteľom a prijímateľom, ktorého môžeme, ale aj nemusíme nasledovať.  O význame a dôležitosti noci Rozhodnutia sa mnohé dozvedáme aj zo samotného Koránu a v neposlednom rade aj z hadísov, v ktorých sa spomínajú aj spôsoby jej uctievania. V Koráne o nej Boh hovorí: 

SkryťVypnúť reklamu

„V skutku sme ho zoslali v noci Rozhodnutia. Vieš ty vôbec, čo je to noc Rozhodnutia? Noc rozhodnutia viac než tisíc mesiacov je lepšia, v nej s dovelením Pána svojho anjeli a duch zostupujú kvôli každému zjaveniu. A až do východu ranných zor je mier v nej.“

(Korán 97:1-5) 

Z hadísov sa o jej prínose pre veriacich dozvedáme, že Prorok hovorieval „Ktokoľvek strávi Noc Rozhodnutia v jej uctievaní s čistým motívom viery a oddanosti tomu budú hriechy minulosti odpustené.“ (al-Bucharí a Muslim) A tak nejeden muslim v ostatných desiatich dňoch ramadánu s úprimnou vierou hľadá tú zvláštnu noc dúfajúc, že Boh je odpúšťajúci, rád odpúšťa a tak aj nám odpustí naše hriechy.

Jozef Lenč

Jozef Lenč

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V duchu citátu "Sú si rovní tí, ktorí vedia, s tými, ktorí nevedia?To však si uvedomia len tí, ktorí rozumom sú nadaní."(39:9) .. snažím rozšíriť poznanie. Zoznam autorových rubrík:  PalestínaO islamePostrehOsobnosti islamuSlovenská i svetová politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu