
Vo februári táto 12 - ročná žiačka vyhrala rečnícku súťaž prejavom o práve nenarodených na život. Napriek protestom niektorých porotcov. Neskôr na túto tému hovorila pred dvanásťtisícovým zástupom. Jej súťažný prejav je na YouTube, dosiaľ ho videlo vyše 660,000 osôb.
Jej matka to komentovala: "Moja dcéra pripravila tento prejav pre skúšku v siedmom ročníku. Páči sa aj tým, ktorý s ňou nesúhlasia." Kto videl video na YouTube, pravdepodobne jej dá za pravdu. Nerozumiem hovorené anglické slovo, ale nemohol som odtrhnúť oči od jej perfektnej neverbálnej komunikácie a od jej milého zjavu.
Z prejavu 12 - ročnej uvádzam len prvé vety:
"Ako by vám bolo, keby som vám prezradila, že práve teraz niekto rozhoduje o tom, či budete žiť alebo zomriete? Keby som vám povedala, že rozhodnutie nezávisí od toho, čo ste urobili alebo neurobili ... ? A keby som vám povedala, že s tým nemôžete nič urobiť? Milí spolužiaci a učitelia, tisíce detí je práve teraz v presne takejto situácii. Niekto rozhoduje o tom, či budú žiť, alebo zomrú - bez toho že by ich vôbec poznal. Ten niekto je ich matka a tá voľba je potrat."
Musela prísť 12 - ročná školáčka, aby nám povedala: Ľudia, majte rozum! Právo ženy na svoje telo, sexuálne práva, reprodukčné zdravie, bezpečný potrat - aký new-speak, aká eufémia!
Nepovažujem za vhodné a potrebné pokračovať v diskusii o potratoch; len na blog.sme je o tom asi tucet blogov. Budem hovoriť o inom. Len pár stručných poznámok:
1. Jediný potratový zákon, ktorý nie je v rozpore s biológiou a s ústavou, majú Nemci. Vychádza z biologického faktu, že plod je ľudský tvor, preto umelý potrat je trestný čin, ale zákonodarca upúšťa od jeho stíhania. Platí to za istých podmienok, najmä treba absolvovať pohovor v niektorej štátom uznanej poradní. Poradňa nepresvedčuje a neagituje, stará sa len o informovanosť, aby žena vedela, do čoho ide, čo ju môže čakať, aby sa mohla kvalifikovane rozhodnúť. Taký zákon by sme potrebovali aj my, nie ešte väčšiu liberalizáciu ani tvrdý zákaz a zatváranie previnilcov. Pán Lipšic a ďalší predložili návrh nového potratového zákona, veľmi podobný nemeckému. Takýto zákon, myslím, mohol by prejsť, ale koaličný valec ho prevalcoval. Pravda, opozícia má zaručené všetky ústavné práva, navyše ešte právo "držať hubu a krok".
2. V jednom blogu som sa dočítal, že "máločo dokáže mobilizovať ľudí ... tak ako vytvorenie situácie ohrozenia." Ak v USA účinne vytváralo state of fear šírením správy o údajnom ohrození Ameriky terorizmom, tak istým kruhom sa výborne darí vytvárať strach správou o hrozbe preľudnenia. Ak nebudú potraty, skutočne bude ohrozený - miliardový potratový priemysel a istá spoločnosť, ktorú Barack Obama štedro podporuje. Vďaka tomu statočne a úspešne bojujeme proti populačnej explózii, ktorá existuje v niektorých rozvojových štátov - na Slovensku, ktoré začína vymierať.
3. Za 50 rokov legálnosti potratov nedovolili sme na Slovensku narodiť viac ako 1 360 000 deťom, teda asi každému štvrtému dieťaťu. To sú práve deti, ktoré nám chýbajú, aby zarobili na naše dôchodky. Keby tu boli, nestalo by sa, že poisťovňa má na dôchodky len do septembra, a vláda bude musieť zasiahnuť.
Mohol by som o týchto veciach ešte všeličo povedať, ale nevidím v tom zmysel. Chcem priniesť posolstvo zmierenia, lásky a pokoja. Všetci máme na tomto vývoji spoluvinu, aspoň našou pasivitou.
Je to paradox, že potrat v prvom rade ohrozuje samotnú ženu. Podľa náboženskej viery potratený plod čaká "život po živote" (porov. bestseler Life after Life). Z rúk ľudí sa dostane do rúk milujúceho Otca, ktorý je na nebesiach, - podobne ako betlehemské deti, zabité na rozkaz Herodesa. Cirkev považuje betlehemské deti za svätých a za mučeníkov. Je to hrozné, čo sa s nimi stalo, ale teraz sú v láskavých rukách Boha. - Ak sa Cirkev mýli, potom smrťou sa všetko končí a po potrate už ich nič nebolí. Ale tie ženy, ktoré išli na potrat neraz proti svojej vôli, donútené svojimi najdrahšími, často nevediac, do čoho idú a čo ich môže čakať, tie tu ostanú - vo svojom vnútri s hlbokou ranou.
Minister zdravotníctva sľubuje ženám bezpečný potrat, ale skutočnosť je taká, že je tu celý rad vážnych dôsledkov.
Ľudstvo uverilo, že usmrcovanie plodov vyrieši niektoré závažné problémy. Ale potrat má toľko negatívnych dôsledkov! Napr. rozpad rodín. Skúsenosti svedčia o tom, že potrat (aj keď žena je presvedčená, že na to má právo) často spôsobí krízu vo vzťahu a často sa skončí rozpadom vzťahu. Ďalej, potrat zrelativizuje hodnotu života a otvára dvere pre eutanáziu. Ak sa uzákoní eutanázia (samozrejme dobrovoľná), nejaký milý a súcitný príbuzný časom naznačí ťažko chorému, že už by mohol dobrovoľne odísť. Ľudstvo sa nachádza v zmätenej puberte, spojenej so sebazničujúcim správaním (psychológovia to u puberťákov dobre poznajú), ku ktorému okrem terorizmu patrí aj legálny potrat a legalizovaná eutanázia.
Čo sa týka zdravotných dôsledkov, medzi najhoršie patria aj psychické problémy. Čítal som skúsenosť ženy, ktorá bola na gynekológii s nejakými ženským problémom. Dve ženy, s ktorými bola v jednej miestnosti, sotva sa prebrali po potrate z narkózy, už sa zúfalo chytali za hlavu: "Prečo som to urobila!?". Podľa skúsenosti mojich známych a v súlade so zisteniami detskej psychiatričky, ktorá si to overovala (čítala tento blog pred uverejnením), aj tie povestné bilbordy menej ohrozujú deti ako tie ženy, ktorým niečo pripomínajú. Naša priateľka, psychologička so súkromnou terapeutickou praxou mi povedala, že je zásadne proti premietaniu drastických obrázkov ženám starším ako 14 - 15 rokov, lebo môžu mať za sebou potrat a nemusí im to pomôcť. Cieľom osvety nie je prehlbovať traumu, ale liečiť a predchádzať.
Terapeuti hovoria o postabortívnom syndrome (PAS), je o tom množstvo odborných publikácií. Postihnutým ženám nepomôže, že potratové kliniky o tom spravidla mlčia a aktivisti za reprodukčné práva to popierajú alebo bagatelizujú. O čo ide: depresívne stavy, neschopnosť pozerať sa na malé deti bez bolesti, sebaobviňujúce sny atď., v krajnom prípade možnosť psychiatrického ochorenia. Zbožné ženy, ktorým sa to prihodilo, ešte v starobe sa opakovane spovedajú z potratu, hoci im to Pán Boh dávno odpustil, ale ony to nedokázali odpustiť sebe.
To je práve ten problém. Jeho podstata nie je v tom, že Cirkev zakázala potrat a treba ženy od toho oslobodiť. Žena, ktorá zámerne potratila, je v rozpore predovšetkým sama zo sebou, s genetickým programom, ktorým je ona sama. Jej nádherné prsia, tajomné lono, jej psychika nastavená na dieťa, ona celá je nasmerovaná k materstvu - a umelý potrat je konanie v rozpore s jej genetickým programom. Žena sa potratom dostáva do vážneho konfliktu sama zo sebou. Spočiatku to potlačí jej okolie, dobový duch, starosť o kariéru, zábavy a hlučný život, ale - možno po 30, 40 rokoch - môže sa to začať vynárať z podvedomia a prinúti ju brať psychofarmaká alebo spovedať sa znovu a znovu. "Boh odpustí vždy, človek niekedy, príroda nikdy", - hovorí sa. Farár veriacim to v spovednici v mene Božom môže odpustiť, ale odpustiť sebe je ťažšie.
Vo vyspelom zahraničí existujú terapeuti, špecializovaní na terapiu PAS. U nás je na to malá nádej, lebo PAS vraj neexistuje, je výmyslom farárov. Pre veriace ženy podstatou terapie je toto: V nebi neexistuje hnev, nenávisť a pomsta, je len odpustenie a láska. Sväté nemluvniatka sa prihovárajú za Herodesa, ktorý ich dal zavraždiť. Dieťa, ktoré ste potratili, žije u Boha.. Dajte mu meno a zmierte sa s ním, poproste ho o odpustenie a nájdete pokoj. V praxi to nemusí byť také jednoduché, spravidla to vyžadfuje čas a potrebuje sprevádzanie dobrým psychológom. V tomto duchu pracuje napr. http://www.hopeafterabortion.com/
Ale žena nemusí byť veriaca, aby sa zo svojich problémov dostala. Stránka http://www.afterabortion.com/ uisťuje nás, že je nábožensky indiferentná a politicky neutrálna (v USA vzťah k potratom je dôležitá téma predvolebnej agitácie). Stránka nie je pro - life, ale ani pro - choice. Chce rozptýliť predsudky a hovorí: Ak po potrate potrebujete pomoc, ak máte emocionálne alebo somatické problémy, tie treba liečiť podobne ako iné zdravotné problémy. Ponúka aj pomôcku pre samoliečenie pod názvom "Individual Recovery Steps Workbook". Pomoc ženám po potrate považuje za veľmi dôležitú, pretože v USA vo veku 45 rokov z 10 žien 4 majú za sebou potrat. Neviem, ako je to u nás, možno ešte horšie. Človek má podivuhodnú vlastnosť: je schopný zmeniť sa, a vážne zlyhanie môže byť počiatkom nového a plodného života.
V SR, pokiaľ viem, nikto sa nevenuje terapii PAS. Preto som rád, že Fórum života zverejnilo, že chce túto možnosť podporovať.
Mohol by som pokračovať - ale radšej Vám porozprávam krásny príbeh, ktorý som pred rokmi počul od môjho zosnulého priateľa a urológa MUDr. Jána Kaločaja, člena Slovenskej urologickej spoločnosti (SUS).
Jeho pacientka, ťažko postihnutá vozičkárka, otehotnela. Mala 4 alebo 5 vážnych diagnóz (aké, som zabudol, nie som lekár), z ktorých aj jedna by stačila ako indikácia na potrat z dôvodu ohrozenia života. Ona si chcela dieťa ponechať. Janko bol nielen lekár, ale aj citlivý a múdry človek. Pochopil, že pre túto ženu dieťa by bolo všetkým, zmyslom jej života. "Zahral som to ako Žid", - prepáčte, ale takto to povedal a nebolo to myslené pejoratívne, naopak. Na zvolanom konzíliu sa tváril nezainteresovane a začal rozprávať. "Ona si chce dieťa nechať. Z mojej stránky, ak sa urobí to a to, z urologického hľadiska nevidím vážne ohrozenie pre matku." Rad radom prehovorili aj ostatní. Dospeli k záveru: ak aj internista urobí to a to, ak srdciar urobí určité opatrenia... atď. tak by sa nič zlého nemalo stať.
Narodil sa syn, vyrástol v správneho chlapa, mal rád svoju statočnú mamu, stal sa jedinou oporou a radosťou jej neľahkého života.
Preklad prejavu Lie je na www.family-sk.sk,
video je nahttp://www.youtube.com/watch?v=wOR1wUqvJS4
alebo http://www.youtube.com/watch?v=wOR1wUqvJS4&feature=channel_page