Drobné prejavy solidarity 1

Roku 1979 - 80 som pracoval v (Západnom) Nemecku. Že ma tam pustili s mojím kádrovým posudkom, dokonca s celou rodinou, to je jedna zo záhad alebo zázrakov môjho života. Okrem množstva ďalších vecí ma tam zaujalo, že v každom čísle miestnych novín bola rubrika DIE GUTE TAT (Dobrý čin, dobrý skutok). Boli to drobné príbehy, z ktorých sa usmievala dobrota, láskavosť a ochota pomáhať.Pripomína mi to naše súťaže Detský čin roka (iniciátor: Whirlpool Slovakia) alebo Sociálny čin roka (MPSVR). Dobre myslené, ale trochu problematické nápady. Môžu zvádzať k myšlienke, že "dobrý čin" má byť čosi výnimočné; že na to má byť súťaž, že "víťaz" musí byť za dobrý čin osobitne odmenený. Prejavy ľudskosti majú byť každodenné; ak sa publikujú, tak bez mena "hrdinu dňa" a bez honorovania.Preto som sa rozhodol, že prejavy dobroprajnosti a porozumenia budem propagovať krátkymi blogmi. Tento prvý sa nezmestí do 1200 znakov, ostatné budú podľa možnosti krátke, teda bez hodnotenia. V ďalšom niekoľkými vetami bližšie vysvetlím svoj zámer a ako prvý porozprávam jeden z drobných prejavov ľudskosti, ktoré som stretol na svojich cestách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Považujem túto tému za veľmi dôležitú pre budúcnosť Slovenska, pre každého z nás. Človek je programovaný na to, aby bol solidárny s druhými, aby robil dobre sebe aj druhým. Ak sa o to usiluje, zakúša pocit pohody a slobody; cíti, že je v súlade s celým ľudstvom, ba aj s prírodou a vesmírom. Je to čosi na úrovni archetypov, kdesi hlboko v nás. Nevymyslel to nejaký guru ani pán farár.
Naopak, nerobiť dobre druhým znamená byť v rozpore sám so sebou a s vesmírom. Človek si môže nahonobiť majetok, splniť svoj detský sen a kúpiť si jachtu a/alebo tryskáč, ale z dlhodobého hľadiska nebude z toho veľa mať. Egoizmus prináša stresy, hnevy a sklamania, egoista ničí druhých aj seba. Jeho organizmus môže na to reagovať infarktom alebo rakovinou, ničí si život aj život svojich najbližších a ohrozuje spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako prvý z drobných prejavov solidarity poviem niečo, čo som videl v Nemecku a čo by som rád videl aj u nás. Na každom kostole bola veľká nástenka s ponukami rôznych foriem pomoci (odvoz pre chorých, nemobilných a prestárlych - k lekárovi, do úradov aj do kostola; stráženie detí; návštevy osamelých chorých, nákup pre imobilných) a ponuka použitého, ale zachovalého nábytku, elektrospotrebičov, šatstva atď. za odvoz. Bol som tam s manželkou a troma deťmi, v Hanau som si prenajal trojizbový byt, pochopiteľne nezariadený. Zariadil som ho zadarmo z ponúkaného použitého nábytku, kúpil som len päť stoličiek v IKEi, tie neboli vo farskej ponuke. Aby som si nemusel prenajať nákladný taxík, pán kaplán mi všetko podovážal na svojom volkswagene.
Myslím, že nástenky s podobnými ponukami majú byť aj na Slovensku pri kostolných bránach a pri vchodoch do obecných úradoch. Bude to užitočnejšie ako dojímavé kázne o láske k blížnemu a krásne reči o humanizme.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka - Posledný odsek bol mierne upravený 14.6. o 16:21.

Ladislav Lencz

Ladislav Lencz

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Vášnivo rád sa učím, vďaka tomu sa necítim starý. Učím sa od svojej manželky, detí, vnúčat - aj tým, že píšem blogy. Veľa som sa naučil od svojich študentov a od ľudí iných názorov, včítane kritikov mojich blogov. Čo som pochopil, snažím sa odovzdať druhým - so striedavým úspechom. Od Ježiša sa učím najťažšej disciplíne: byť láskavým človekom a pomáhať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,078 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu