
Kvetná nedeľa je poslednou pôstnou nedeľou pred Veľkou nocou. Známa je aj pod názvom nedeľa utrpenia Pána, lebo v tento deň sa rozhodlo o Ježišovej smrti. Pripomíname si tiež Ježišov príchod do mesta Jeruzalem, kde ho jeho verní a nadšenci vítali palmovými listami a hlasným Hosanna! V týchto krajinách sa palmové listy svätia. Inde ich vystriedali olivové ratolesti, u nás bahniatka. Tie sa pri obradoch Kvetnej nedele spália na popolec a použijú v ďalší rok pri obradoch Popolcovej stredy, čo je začiatok pôstneho obdobia. Svätenie zelených ratolestí zaviedla cirkev ešte v 7. storočí.
Počas Kvetnej nedele sme mali možnosť počuť Pašie, ktoré opisujú umučenie a smrť Pána Ježiša, tak, ako ju podávajú evanjelisti vo svojich evanjeliách.
V obradoch Veľkého týždňa pokračujeme Zeleným štvrtkom, kedy si pripomíname ustanovenie sviatosti oltárnej. Symbolizuje ju Posledná večera. Tá bola poslednou pre Ježiša, ktorú slávil so svojimi učeníkmi. Tiež si pripomíname ustanovenie sviatosti Kňažstva.
Na Veľký piatok udržiavame prísny pôst a pripomíname si Ježišovo ukrižovanie a vetu, ktorú vyriekol tesne pred svojou smrťou – Otče odpusť im, lebo nevedia, čo činia.
V Bielu sobotu očakávame zmŕtvychvstanie Krista a vo Veľkonočnú nedeľu už oslavujeme Ježiša, ktorý vstal zmŕtvych.
Veľkonočné obdobie je ideálnym časom, kedy by sme mali zabudnúť na materiálny svet a prehĺbiť ten duchovný. Zamyslieť sa nad Ježišovou smrťou, ktorá sa vtedajším ľuďom možno javila ako bezvýznamná. My však poznáme celé tajomstvo smrti a zmŕtvychvstania Pána. Preto by sme sa mali oslobodiť od svetských vecí a neopustiť ho, tak, ako ho vtedy iní zradili a opustili.
Koľkokrát my zrádzame a opúšťame tých, ktorí nás potrebujú. A pritom Kristus nás navštevuje cez našich blízkych. Aj keď je to niekedy ťažké, snažme sa zmieriť, pomôcť si navzájom a tak spolu s Kristom niesť kríž. Lebo kríž je znakom spásy.