„Lepšie, pokojnejšie a bezpečne žiť.” Hlása jeden z bodov programového vyhlásenia vlády.
V každej civilizovanej krajine by snaha dodržať takéto vyhlásenie znamenala zvýšenie prevencie, znemožnenie páchania trestných činov, a zvýšenie trestov pre páchateľov. Vyššiu bezpečnosť a ochranu pre občanov krajiny. Nie beztrestnosť pre ľudí, ktorí dostávajú desaťtisíce až statisíce v krabici od šampanského.
V Banánovej republike Slovensko, kde o zákonoch môžu rozhodovať aj obvinení poslanci, toto vyhlásenie znamená razantné zníženie,možného trestu, v niektorých prípadoch zrušenie ich obvinení.
Poslanec Smeru, bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, obvinený a stíhaný na slobode, pre prečin uplácania a prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu, iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom, podal k novele pozmeňovací návrh, ktorý výrazne ovplyvní možnú výšku trestu nielen v jeho prípade.
Podľa súčasného Trestného zákona, ak niekto prijme úplatok vo výške do 133-tisíc eur, môže dostať trest od 2 do 5 rokov, pričom premlčacia doba je päť rokov. Nové navrhované zmeny vládnej novely a návrh od Gašpara však zavádzajú podstatne nižší trest, ktorý by sa pohyboval v rozmedzí od 0 do 4 rokov. Premlčacia doba by zostala nezmenená.
Ďalší ktorí môžu byť s novelou trestného zákona spokojní sú.
Bödör, Brhel, Gašpar, Haščák, Žiga, Pčolinský, Kvietik.......
Všetko ľudia viac, či menej blízki strane Smer, ktorí zo svojich obvinení môžu vyviaznuť iba s podmienkou.
Nemenej odsúdenia hodnou zmenou v trestnom kódexe je zníženie premlčacej doby za znásilnenie na polovicu.
Práve v čase keď v susednom Česku sa tresty za znásilnenie, i samotné ponímanie trestného činu znásilnenia, mení v zmysle viac chrániť obete a viac trestať páchateľov.
My máme v zákonodarnom zbore poslanca Smeru Richarda Glücka,
ktorý sa na margo obetí znásilnenia vyjadril škandalóznym názorom.
„ žena si predsa všimne, že ju niekto znásilní a môže to nahlásiť.”
Pán poslanec, ktorý už minulosti prejavil svoje násilné sklony, zrejme nikdy nepočul o obrovskej psychickej traume, a pocite hanby obetí znásilnenia, ktoré výrazne ovplyvňujú ich konanie, a ani o domácom násilí, pri ktorom k znásilneniu dochádza najčastejšie.
O tom, či, a ako pomôžu zmeny v zákone politikom a Kočnerovi, ktorí sú už od roku 2016 zapletení v kauze “ Čistý deň”, môžeme zatiaľ iba polemizovať.
Jedno je však isté.
Novela trestného zákona nijako nepomôže občanom ani obetiam trestných činov.
Rodičia Daniela Tupého sa nikdy nedočkajú spravodlivosti, a potrestania vraha ich milovaného syna.
Ale za to táto novela vo veľkej miere chráni páchateľov.
Aj tých, ktorí novelu písali.