Dnes som sa otestoval

Písmo: A- | A+

Nebol som objednaný. Na počudovanie mi to komplet trvalo možno 40 minút. Čudoval som sa, kde sú rady, veď sa písalo o obsadených termínoch na celú dobu testovania?

Test dopadol podľa predstáv. Je mi cez šesťdesiat. Cítim sa zdravý, necítim žiadne príznaky, nemám teplotu, chutí mi. Snažím sa maximálne izolovať. Test som si spravil kvôli partnerom, za ktorými občas musím vycestovať. Chcem mať čisté svedomie, že sa k nim správam zodpovedne.

Určite to nebolo z dôvodu manévrov, ktoré sa chystajú na víkend. Po druhý krát. Myslel som, že si to občania rozložia na týždeň. Čakal som dlhú radu a poradovník pre vopred objednaných. Nič také. Kto prišiel sa zaregistroval a bol otestovaný.

Ale veď testovanie prebieha nepretržite. Tí čo chcú vedieť ako sú na tom, kedykoľvek sa môžu dať otestovať. Priebežne sú testované v každom okrese stovky ľudí. To určite stačí na vyhodnotenie premorenia. Celoplošné testovanie? Po skúsenosti to bude opäť hromadná akcia. Čo asi prinesie?

Zalistoval som v pamäti čo prinieslo prvé kolo testovania. Nemyslím dlhé rady v chlade, niekde aj v daždi. Vyčerpaných zdravotníkov, ktorí radšej regenerovať, alebo mohli pracovať v nemocniciach.

Prvé kolo testovania bola to chvíľa očakávania výsledkov. Kde je pandémia rozšírená. V našom okrese to bolo super. Našiel sa jeden "coviďák". "Coviďák" bol identifikovaný. Zostal v karanténe. Okrem občasného pobolievania hlavy a neskutočného strachu čo s ním bude nemal žiadne iné príznaky. Za to v okrese nastalo uvoľnenie. Ľudia sa s úľavou prestali správať zodpovedne. To bol skutočný výsledok celoplošného testovania. Teraz naopak okres patrí k najviac postihnutým. Prečo? Veď zodpovedne sa treba správať neustále. Bratislava, ktorá bola pred tým na tom špatne zrazu mala priaznivé výsledky. Orava, ktorá bola na tom najhoršie po celoplošnom otestovaní bola super. Ale to nebolo z dôvodu celoplošného testovania. To bol výsledok zodpovedného správania. 

Teraz Nitra bola na tom špatne a zdá sa, že už je z najhoršieho von. Prijaté opatrenia, ktoré viedli k zlepšeniu vyplynuli so stavu v nemocniciach. 

Celoplošné testovanie poskytne obraz v daných dňoch. Tá situácia sa trvale mení.

Jedno rázové celoplošné testovanie sa nerobí v krajinách EU. Rakúšania to skúsili a nedopadlo to dobre. Všetci priebežne testujú, priebežne vyhodnocujú situáciu a prijímajú opatrenia.

Pamätáme si situáciu v nemocniciach pred pandémiou. Nebolo lekárov a predovšetkým sestier. Teraz zrazu sú? Kde sa zobrali? Zákon im prikazuje chodiť do práce. Ale zákon nič nehovorí o vyčerpaní. Veď mnohí z nich sa nakazili. Vypadli z práce a chýbajú. Z tých čo zostali sú aj takí čo podľahli. Stres, duševné aj fyzické vyčerpanie zoslabuje organizmus. Potom zomierajú aj mladí ľudia, ktorí by bez príznakov chorobu prekonali. Kto na to prihliada pri rozhodovaní o celoplošnom testovaní? Ako to bolo zohľadnené?

Prioritou je riešiť očkovanie. Určite to je hlavný problém. Testovanie nikoho nevyliečilo. Práve očkovanie dokáže ukončiť pandémiu, zachrániť životy. Samozrejme je nevyhnutnosť stanovenia prioritných skupín. Zdravotníkov, policajtov, vojakov, ľudí v kritickej infraštruktúre. Čudoval som sa, že sem nepatria napríklad ženy nad šesťdesiat rokov, s ktorými sa stretávam každý deň v potravinách. Denne sú v blízkom kontakte so stovkami zákazníkov. Presne tak ako zdravotníci pri testovaní. Lenže pri testovaní zdravotníci boli celí obalení v ochranných odevoch a boli to všetko mladí ľudia. V obchode, v radách pri pokladniach stoja zákazníci, tí istí ľudia čo stáli v rade pri testovaní. Tie tety za pokladňami ale majú len rúško a kus plexiskla pred sebou. Medzi regálmi ani to plexisklo. Sú tam. Každý deň. Úžasné. Kto si na ne spomenie?

A čo vodiči verejnej dopravy, úradníci v štátnej správe, hrobári,... takých je veľa.

Prečo sa neriešia aj takéto skupiny? V súkromnom sektore je to na zamestnávateľoch? Firma Škoda sa rozhodla zaočkovať všetkých pracovníkov. Vakcíny si firma zoženie mimo prídel z EU. Stojí im to za to.

Vzniknú problémy. Občania budú očkovaní vakcínami rôznych výrobcov. To znamená vakcíny, ktoré si vyžadujú dve očkovania nesmú byť zamenené. Firma Pfizer obmedzila dodávky vakcín v najbližšom období. Bude dostatok vakcín pre tých čo už boli zaočkovaní prvý krát? Zaoberá sa tým niekto?

Je čo riešiť. Nie som si istý, či tie videá zo zasadania vlády napomáhajú riešeniu pandémie. Sú nasmerované kroky vlády tým správnym smerom? Väčšina určite nesúhlasí. Tí členovia vlády, ktorí nesúhlasili s jej postupom majú iné riešenia, ktoré zodpovedajú tým v EU.

Ako to teda vyzerá rozhodnutie vlády?

Igor Matovič sa obklopil možno dvomi našepkávačmi, ktorí sú s nim v jednohlase. Tí ostatní odborníci sa odvracajú. Majú iné názory, ktoré on nechce počuť. Cíti sa v úlohe spasiteľa a potrebuje národ zachrániť.

Boris Kollár ten tomu aj tak nerozumie. Ten sa špecializuje na riešenie iných životných situácií Len cíti šancu sa zviditeľniť keď sa postaví hneď vedľa majstra.

Richard Sulík už sa nechce škriepiť. Nech sa národ vytrápi v radoch. Veď keď sa to zoberie aj tak testovanie nikomu neuškodí. On sa trápiť v rade nebude.

Veronika Remišová ukazuje cestu "Poďme to robiť ako to robia iní:" Nikto jej nerozumie, nikto ju nepočúva. Aj tak na Slovensku málo kto vie ako to robia iní.

Práve Veronike Remišovej ďakujem, že sa celoplošné testovanie uskutoční celý týždeň a nie len cez víkend. Mám platný test pre seba a partnerov. Mimochodom na víkend je objednaný na väčšine územia Slovenska dážď a sneh. Tak sa zodpovedne pripravte, chráňte si svoje zdravie. Keď Vám bude dlho stáť niekoľko hodín v rade postavte si snehuliaka.

Pri tom dnešnom testovaní sa mi zdalo, že reálny život plynie aj bez vládnych rozhodnutí.

Skryť Zatvoriť reklamu