Otvorený list č.2 o právnom štáte, Kaliňákovi a Balázsovi

Písmo: A- | A+

Pôvodne som nemala chuť brániť sa voči argumentácii Michala Havrana, ktorý sa sústredil najmä na osobné invektívy voči mne. Reagovať na ne  nebudem. Nie sú podstatné, aj keď sa tak tvária. A nemienim ani polemizovať s autorom o jeho názore na mne, ktorý má veľmi vyhranený, aj keď sa osobne nepoznáme. K jeho invektívam sa vraciam pre iné. Pre nesmierne dôležitú vec, ktorú Michal Havran nepostrehol a ani slovíčkom sa o nej nezmienil. Tou vecou nie je nič menej a nič viac ako úsilie o nastolenie právneho štátu.

Vážený pán Havran,

vlastne mi lichotí, že mi venujete toľko dojemnej pozornosti. Ale verte mi, to nebolo mojím úmyslom. A nebolo mojím úmyslom ani vyčítať slovenským spisovateľom - podľa všetkého ste si nevšimli, že s tromi knihami, niekoľkými celovečernými hrami a tak ďalej, sa aj tak trochu pokladám za slovenskú spisovateľku, ale to je len poznámka na okraj - že sa nezaoberali defenestráciu pražských mešťanov ani Hannibalovým  prechodom Alpami. Aj keď si viem predstaviť, že aj o defenestrácii pražských mešťanov aj o Hanibalovom prechode Alpami by z pera slovenského autora alebo autorky mohol vzniknúť ďalší zaujímavý román.

Mrzí ma iné. Mrzí ma, že spisovatelia, ale aj iní slovenskí umelci  rezignovali na to, aby si všímali, v akom stave je právny systém Slovenska. Kde vôbec sa po dvadsiatich dvoch rokoch od pádu totalitného režimu Slovensko ocitlo.

Citujete z môjho blogu slová, ktoré som ani nenapísala, ani si ich nemyslím.  Píšete:  „Čo si to tí leniví alkoholici, ktorých knihy aj tak nik nečíta, dovoľujú? pýta sa režisérka verejnej diskusie". Nie, ani jedno slovo z tohto citátu ani v mojom blogu nenájdete. Zato by ste tam mohli nájsť napríklad túto vetu: „Korupcia a právna neistota narástli do rozmerov, keď nebude vôbec jednoduché odseknúť ich neustále sa rozrastajúce chápadlá".

Áno, je to žiaľbohu tak. Slovensko sa ocitlo na hrane zákonnosti. Už nebudem znovu opakovať príklady, ktoré podľa mňa celkom zneistili slovenský právny systém. Stačí pripomenúť vyjadrenia riaditeľa odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry  Petra Šufliarskeho z  24.mája, keď skonštatoval, že dvaja sudcovia Okresného súdu Bratislava I a prokurátorka Odboru osobitného určenia generálnej prokuratúry porušili zákon. Ani mi nejde o to, že kvôli ich pochybeniu sa Karol M., podozrivý z dvojnásobnej vraždy a vydierania dostal na slobodu. Alarmujúce je, že k tomu vôbec došlo. Šufliarsky dokonca podčiarkol, že dvaja sudcovia a prokurátorka postupovali natoľko nezákonne, až sa ich konanie môže stať  prekážkou dosiahnutia spravodlivosti.

Kto ale potom má dodržiavať zákonnosť, ak tak nerobia orgány, ktoré majú dbať nad dodržiavaním zákona a rozhodovať o zákonnosti?

Sú to predsa súdy, ktoré podľa popisu svojej práce majú rozhodovať  „v občianskoprávnych a trestnoprávnych veciach" a preskúmavať „aj zákonnosť rozhodnutí správnych orgánov". 

A podľa paragrafu 4 Zákona o prokuratúre prokurátori  vykonávajú pôsobnosť  „b) dozorom nad zachovávaním zákonnosti v miestach, kde sú držané osoby pozbavené osobnej slobody alebo osoby, ktorých osobná sloboda je obmedzená na základe rozhodnutia súdu alebo iného oprávneného štátneho orgánu, c) uplatňovaním svojich oprávnení v konaní pred súdmi,
d) zastupovaním štátu v konaní pred súdmi, ak tak ustanovuje osobitný zákon,  e) dozorom nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy v rozsahu ustanovenom týmto zákonom".   

Tu nejde, pán Havran, o defenestráciu pražských mešťanov zo začiatku pätnásteho storočia,  ani o Hannibalov  prechod  Alpami z roku 212 pred naším letopočtom.  To je naša súčasnosť. To je naše dodržiavanie, správnejšie  povedané nedodržiavanie práva.

To, že slovenská prokuratúra nedodržiava zákon, napokon - aj keď nepriamo a zrejme aj nechtiac -  potvrdil aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. V rozhovore pre denník Sme  pripustil, že súčasný šéf poradcov Marián Balázs má osobne zlé skúsenosti s prokuratúrou kvôli kauze františkáni. Kaliňák doslova povedal: „Spor medzi Trnkom a premiérkou Radičovou je skôr osobného charakteru. Spočíva v jej poradcovi, ktorý má osobnú skúsenosť, ktorú prikladá generálnej prokuratúre."

Občerstvime si v pamäti, o čo vlastne išlo. Na jar 2009 boli traja františkánski kňazi celkom neoprávnene obvinení z toho, že sexuálne zneužívali dvoch chlapcov. Ich obvinenie polícia okamžite zverejnila. Podotýkam, že s obvinením musí súhlasiť dozorujúci prokurátor. A keďže prokuratúra je monokratický orgán, s dozorujúcim prokurátorom musí súhlasiť aj generálny prokurátor. Predstavený kláštora františkánov, v ktorom sa malo zneužívanie chlapcov uskutočniť, bol Ján Krstiteľ Balázs, ktorý neskôr vystúpil z františkánskeho rádu a dnes je šéfom poradcov premiérky Ivety Radičovej. Od prvopočiatku kauzy prízvukoval, že františkáni sú nevinní. 

Policajti zhabali v kláštore CD a počítače. Na nich sa nič nenašlo. Chlapci  o pár mesiacov zmenili výpoveď. Vysvitlo teda, že obvinenie bolo celkom neoprávnene. Dokonca je celkom možné, že nafúknutý škandál okolo františkánov bol vyfabrikovaný len kvôli Balázsovi, ktorý  v tom čase pomáhal Ivete Radičovej v prezidentských voľbách.

Kaliňák sa  pre mňa celkom nepochopiteľne  ani náhodou nezmienil o tom, ako je možné, že orgány činné v trestnom konaní bez akýchkoľvek dôkazov obvinili troch nevinných ľudí. A už vôbec sa nenamáhal vyvrátiť podozrenia, že možno polícia a prokuratúra boli zneužité na kompromitáciu politického rivala.

Len pripomínam, že to bol totalitný režim, ktorý zneužíval orgány činné v trestnom konaní na kompromitáciu politického nepriateľa. Doslova škandalóznou je už len existencia vážneho podozrenia, že sa tak stalo počas predošlej vlády Roberta Fica. A priznám sa, pre mňa je až nepochopiteľné, že Kaliňák, ako bývalý minister vnútra na jednej strane kauzu spomenie, ale na strane druhej sa ani slovíčkom nenamáha podobné podozrenie vyvrátiť.  Ako keby podobné zneužívanie polície a prokuratúry bolo celkom normálne aj po páde totality.

Som presvedčená o tom, že je to súčasná vláda na čele s  premiérkou Ivetou Radičovou, ktorá sa usiluje o to, aby na Slovensku začalo vládnuť právo.  Aby štátne orgány konali len a len v medziach zákona. A aby im neprišlo ani na um likvidovať politických nepriateľov vyfabrikovanými kauzami.

Za svoje niekoľkomesačné pôsobenie v KDH sa nehanbím. Tak ako  vy, aspoň predpokladám, sa nehanbíte za to, že ste boli na čele kandidátky občiansko-liberálnej strany LIGA a neúspešne ste  kandidovali do europarlamentu.

Spomínate kauzy, ktoré sa viažu ku KDH a ktoré sú podľa vás dôležité. Neškriepim sa, možno naozaj v rámci nich došlo k prekročeniu zákona. Nemám také vedomosti, ale ak sa tak stalo, zagratulujem vám, že ste na ne upozornili, a budem dúfať, že ich orgány činné v trestnom konaní čo najspravodlivejšie vyšetria. Napokon, sú to aj predstavitelia KDH, ktorí ako súčasť vládnej koalície robia všetko možné  preto, aby medziiným aj orgány činné v trestnom konaní fungovali na báze zákonnosti.  Aj keď sa to môže obrátiť proti nim samým napríklad v prípadoch, ktoré spomínate vy. Padni komu padni. Ale veď tak to v právnom štáte má byť.

Ak sa na Slovensku nezačne  so všetkou vážnosťou a serióznosťou čo v najbližšom čase rešpektovať právo, Slovensko sa ocitne na ceste do pekla, ako zvykol hovorievať môj priateľ Ernest Valko. Dôležitosť dodržiavať literu zákona podčiarkoval pri každej príležitosti. Až kým sa on sám nestal obeťou toho najohavnejšieho zločinu.

 Tak čo, pán Havran, nevykašlete sa na to, že ani ja ani KDH vám nie sme sympatickí, a nezačnete spolu so mnou a ďalšími občiankami a občanmi Slovenska, napríklad aj so spisovateľmi, bojovať za dodržiavanie práva? Za podporu vlády Ivety Radičovej?

 PS.: Ďakujem veľmi pekne čitateľom môjho blogu, ktorí ma upozornili, že som citovala zo zastaraného zákona o prokuratúre. Svoju chybu naprávam, aj keď zmysel toho, čo som chcela povedať, sa nemení. Zmyslom bolo ukázať, že prokuratúra má vykonávať dozor nad zákonnosťou, a podľa všetkého sa stávajú prípady, keď sama porušuje zákon. Navyše základný monokratický princíp, ktorým sa riadi prokuratúra aj v súčasnosti, pretrval z komunistických čias a ako komunistická skamenelina rozbíja a rozleptáva snahu o nastolenie práva zákona.

Je mi na druhej strane ľúto, že tí istí čitatelia, ktorí si všimli moju technickú chybu, sú oveľa menej citliví voči slabej vymáhateľnosti práva na Slovensku. A je mi ľúto aj to, že sa ako občania a občianky Slovenska nedožadujeme energickejšie, aby sa stala náprava.

Skryť Zatvoriť reklamu