Na čele mesta stojí už 25 rokov jeden a ten istý človek. Sám o tom hovorí takto: „Keď som nastúpil v roku 1985 za predsedu MsNV, túto funkciu mi doslova nanútili, pretože v tom čase to nechcel robiť nikto." Tvrdošín je druhé najväčšie mesto na Orave, no napriek tomu tento fakt nedokáže využiť. Bol som ešte malý žiak štvrtého ročníka základnej školy, keď sme sa učili, že Tvrdošín má takmer 10 tisíc obyvateľov. Dnes, po viac ako 20 rokoch, má obyvateľov hádam ešte menej. Stránky Štatistického úradu prezrádzajú, že okolité mestá rastú: Námestovo malo v roku 2001 o viac než 1100 obyvateľov viac ako v roku 1991 a Trstená o takmer 1500 viac. Tvrdošín o 35. Aktuálny počet jeho obyvateľov je však v súčasnosti 9235 - teda ešte menej než v roku 1991.
Nevýhodou Tvrdošína je, že nemá takmer žiadnu spádovú oblasť, čo je veľkou výhodou Námestova a čiastočne aj Trstenej. Hlavná príčina však tkvie v niečom inom: Tvrdošín je mesto bez významnejších pracovných príležitostí. Ide o dedičstvo komunistického plánovania: v Tvrdošíne bola akurát mliekareň a mäsozávod. V Námestove a v Trstenej ZŤSky. A v susednej Nižnej televízna fabrika Tesla Orava. Lenže vyhovárať sa po 20 rokoch na dedičstvo komunizmu je alibizmom. Zatiaľ čo v susedných mestách vznikali stovky pracovných miest (v Námestove Punch, Johnson Control, v Trstenej OVP a Panasonic), v Tvrdošíne takmer vôbec. Ak má byť úspechom postavenie malého závodu Hydac, tak je to výsledok za dve dekády predovšetkým na plač.
Jeden z najväčších úspechov súčasného primátora je vznik okresného mesta. Nuž áno. Tvrdošín je okresné mesto. Síce bez okresného súdu napríklad. Alebo bez Okresného dopravného inšpektorátu, pretože ten má sídlo v susednej obci. Čo je však horšie, Tvrdošín je mesto bez jedinej poriadnej a slušnej reštaurácie, takže keď chcem s najbližšími zájsť na kávu, ideme do Trstenej alebo Námestova. Že nemáme ani len hotel ani nespomínam. Nuž tak sa teda vytešujme, akí sme len okresní... Tvrdošín je mesto, ktoré upadá, zatiaľ čo okolité rastú. Tam chodia obyvatelia okresného mesta do práce, aj za relaxom či zábavou. Okrem herní s "výhernými automatmi" a krčmami. Tých máme požehnane. Zlé jazyky hovoria, že primátor viac dbal na turistickú lokalitu Oravice v Západných Tatrách. Iste, aj mesto tam má podiel v nejakých eseročkách, ale ten pravý biznis sa robí inde. Dokážete pochopiť ako je možné, že takéto mesto má toho istého človeka na svojom čele už 25 rokov?
Máme však niečo, čo inde nemajú - určite nie v takej miere: atmosféru nepriateľstva, strachu a rezignácie. Každý kto s primátorom nesúhlasí je vyhlásený za nepriateľa mesta. Voľné pracovné miesta sú obsadzované bez výberových konaní (ako o tom svedčí nedávna správa TI). O mestských novinách Tvrdošín ste už zrejme počuli. Buď v Slovenskom rozhlase alebo od Gabriela Šípoša. Pokiaľ máte nižší tlak, tak si pozrite najnovšie číslo: odporúčam predovšetkým "rozhovor", ktorého otázky sú skôr zbožnými povzdychmi ako otázkami.
Momentálne rekonštruujeme námestie. Už zasa. Po 12 rokoch opäť. Tentokrát sa námestie rekonštruuje aj so škandálom, o ktorom sa ani príliš nehovorí. Podľa mojich informácii primátor sa s miestnym farárom dohodol na prenájme pozemkov okolo kostola, aby mohol získať peniaze z eurofondov. Podarilo sa. Primátor však zistil, že pozemky okolo kostola sú nezaknihované a tak ich dal okamžite prepísať na mesto. Aké šikovné. Čo na tom, že si všetci (dokonca aj on) desaťročia mysleli, že ich vlastníkom je farnosť. Všetko však bolo v súlade so zákonom.
Napriek tomu mám poriadnu nechuť ísť voliť. Zmenu totiž chcú toľkí, že sa proti súčasnému primátorovi (ktorý bol ešte do leta aj poslancom NR SR, teraz je už "len" župným poslancom a šéfom miestneho urbáru) postavili rovno traja protikandidáti. Zakliaty Tvrdošín.