
Darovanie mena deťom
Väčšina čínskych detičiek nie je pokrstených v kostole. Pri darovaní mena deťom čínski rodičia majú viac možností vybrať si vhodné a zaujímavé meno ako slovenskí rodičia. V čínštine máme viac ako 8000 znakov, obyčajne rodičia hľadajú v slovníkoch, kde nájdu jeden alebo dva znaky. Tieto čínske znaky tvoriace meno dieťaťka buď majú nejaký význam, zmysel v čínskom jazyku, čo sa rodičom veľmi páči, alebo symbolizujú niečo pekné a pozitívne. Vzhľadom na to, čínskych mien je možné vybrať pre potomka toľko, koľko sa dá vymyslieť. Číňania neoslavujú meniny, len narodeniny sú osobné sviatky.

Dnešné čínske rodiny majú zväčša len jedno dieťatko. Keď je maličké, chodieva každý deň v týždni do škôlky, tam sa hrá s ostatnými detičkami, učiteľky sa o nich pekne starajú, kým ich rodičia sú v práci. V škôlke sa dá naučiť viac ako doma len s mamičkou. Tie jemné kvetinky sa najprv učia, ako majú dobre vychádzať s druhými deťmi. Táto skúsenosť je veľmi dôležitá pre výchovu ich charakteru a povahy. Samozrejme detičky dostávajú aj najzákladnejšie vyučovanie z matematiky, angličtiny, kreslenia a hudby. Každý deň veselo tancujú a spievajú s učiteľkami. Ja mám veľmi príjemné spomienky zo škôlky.

Oslava narodenín dovŕšenia 18 rokov v škole
Keď sme mali 18 rokov, práve sme boli na gymnáziu v poslednom ročníku. 18 rokov je najkrajší vek v živote, v tom čase sa formuje svetonázor. Tento vek je veľmi dôležité obdobie pre mladého človeka. V deň dosiahnutia 18-ho roka života študenti oslavujú svoje narodeniny v škole spolu so spolužiakmi, učitelia nám vyslovujú vinše do budúcnosti a krásne želania, dávajú študentom povzbudenie, aby vždy uchovali svoje sny o budúcnosti pevne v srdci, aby sa nikdy nevzdali v živote splnenia ich snov a túžieb. Od svojich milovaných učiteľov tieto slová sa zdajú tak vzácne, až doteraz si pamätám tú chvíľu, pred očami ešte vidím ich úsmev. Pred sto rokmi jeden významný pedagóg napísal list pre všetku mládež v Číne. V tomto liste s najúprimnejšími prianiami a želaniami čínskej mládeži nádherne napísal, aby nezabúdali na svoje povinnosti, ktoré naša doba nám položila na plecia. Myslím, že také duchovné povzbudenie dokáže ovplyvniť ľudí do hlbokej duše, a trvá veľmi dlho, premení sa aj na vnútornú silu človeka, taký dar od našich predkov je práve najvzácnejší. Je pravdou, že zo správania sa mladých ľudí sa dá predvídať, aká bude budúcnosť tohto národa – lebo mladí ľudia sú budúcnosťou nielen jednotlivého národa, ale celého ľudstva na tejto Zemi.
Svadba

Svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote človeka. Je symbolom, že človek odchádza od rodičov a založí si svoju malú rodinu, bude hrať novú úlohu so svojim životným partnerom. Pri svadbe si dvaja ľudia dávajú sľub, že budú spolu žiť a podporovať sa jeden druhého. Je pre človeka naozaj najväčšie šťastie, keď nájde svoju druhú životnú polovičku, s ktorou cíti zmysel a krásu života. V Európe svadobné šaty nevesty sú biele. To symbolizuje, že nevesta je nevinná. V Číne však sú svadobné šaty červené, lebo červená farba u nás znamená večné šťastie. Ale teraz je taká tendencia v Číne, že mladí manželia túžia po európskom svadobnom štýle a nevesta si oblieka biele svadobné šaty. V Číne manžel dáva svojej manželke manželský prsteň s diamantom, ktorý symbolizuje večnosť. Ale vieme, že v skutočnej láske nič nie je vzácnejšie ako dve úplne zamilované srdcia, ktoré sa stali jedným, nevedia byť jedno bez druhého.

Pohreb
Ako na jeseň lístky padajú dolu ku koreňom stromov, svetlo života tiež jedného dňa vyhasne, človek sa vráti späť do zeme. Pri tej poslednej rozlúčke vždy prichádzajú slzy smútku do očí i nevypovedateľná bolesť a žiaľ v srdci. V tejto chvíli človek skončí svoj dlhý výlet po svete, ako vetrík odchádza do diaľky, duša ako dym z ohňa ide do neba. V starej Číne pochovávali ľudia celé telo zosnulého, ale dnes sa telo mŕtveho človeka spáli, ostane len popol. Veľa ľudí ani nechce nechať popol na svete, poprosia svojich príbuzných, aby vysypali popol do mora, do jazera, do rieky, čo je najúplnejším kolobehom života.