---Na 20 sk je Pribina, bol kňieža Nitrianska, na 50 sk boli Cyril a Metod, prinesli sem Kresťanstvo a prvé písmo. Na 100 sk bol obraz MADONA od majstra Pavla. Na 200 sk bol Antón Bernolák, na 500 sk je Ľudovít Štúr, na 1000 sk je Andrej Hlinka a na 5000 sk M.R. Štefaník.
Vďaka môjmu najfantastickejšiemu učiteľovi života, cítim, že je skutočne veľká pravda, že vo všetkom sa dá niečo nového naučiť alebo objaviť, pokiaľ človek sám chce. Mám farebné bankovky z rôznych krajín, nie sú iba peniaze. Pre mňa majú veľkú hodnotu preto, lebo sú zrkadlami svojho štátu, možno nikdy nemusíme vstúpiť na územie tejto krajiny, avšak len sa pozeráme na bankovky, iste sa dozvieme niečo zaujímavé o nej. Asi je to zvyk, všetky štáty dávajú na prednej strane bankoviek významné osobnosti v minulosti, ktorí urobili buď veľký prinos svojej krajine, alebo dosiahli v svojej sfére úžasné vysledky a tým znamenali veľa svojim ľuďom a národu.
Začínam od ázjiských bankovkách. Pozrime sa najprv tieto singapurské.

Na prednej strane je prvý singapurský prezident Yusof bin Ishak, ktorý bojoval za samostatný Singapur, od roku 1965 sa Singapuru podarilo rozlomiť reťaz od veľkej Malajziskej federácie a stal sa samostatným štátom. Zaujímam sa avšak o tie zadné strany. Tam sú aj malé podpisy- šport, vzdielanie a záhradné mesto. Je to nádherný názor k životu, predsa sa pýtame sám seba, to nie je príjemné, keď človek je v dobrej kondícií, má pestré plné duchovné vnútro a žije v čistom prostredí? Musí byť raj v rozprávke. Nikdy som nebola v Singapure, ale prave prostredníctvom tých krasných bankoviek mám v srdci k tejto malej krajinke veľmi dobrý pocit.

Prekvapilo ma, keď som držala vietnamský Dong v rukách. Používajú Vietnamci tiež taký špeciálny bankovkový papier ako Rumuni, to je náhoda? Obe krajiny obdivujú Francúzsko, Vietnam bol dlhý čas kolónia pod Francúzmi aj dodnes tam sú samé domčeky európskeho štýlu. Od 1000 vietnamských Dong po 1 milión je obraz vietnamsého politika Hu Či Min na prednej strane. Na zadných stranách sú pastorálne obrazy prezentujúc tiché dediny, domy a polia.
Priateľ raz prestúpil na letisku v Taipei, priniesol mi Taiwanské bankovky. Neviem prečo, ale si ich tak vážim, sú naozaj pekné. Hlavne sa mi zdá, akoby tie bankovky na mňa dychali, akoby mi dali veľmi vznešený pocit.

Nesmierne hlboké puto v krvi, kultúre aj v myšlienkach tesne spája Taiwan a pevninskú Čínu. Nebudem sa tu báviť o politike, iba jednoducho berme tie bankovky ako kultúrnu prezentáciu. Asi nie je Európanom známy ten pán na stovke. Študoval medicínu v Japonsku ako mladý študent, ale sa potom vzdal úspešnéj kariéry, lebo sám prišiel na to, že liečiť choré telo je zbytočné, keď ľudia duchovne sú tak chorí. Zúčastnil sa do prudkých vĺn politky a odvtedy všade hľadal, čim môže ochrániť vlasť. On bol ten prvý, ktorý pred sto rokmi založil Čínsku republiku, vtedy európske krajiny v Číne bojovali medzi sebou, vojny úplne zničili všetko. Krajina bolá slabá, vyčerpaná nekonečnou vojnou. On sa naplno snažil pre Čínu robiť najviac, ako sa dalo. Volal sa Sun Zhongshan. Až dodnes ho pokladáme za otca štátu. Tak vieme, čo pre Číňanov či Taiwančanov znamená. Dali jeho obraz na stovke. Bola som zvedavá, čo si Taiwančania viac vážia, alebo tak poviem, čo pre nich znamená viac ako OTEC štátu? Na päťstovke vidíme nadšené deti, ktoré vyhrajú v súťaži.Na tisíckovke sú zase deti, ktoré sa učia zemepis...cítila som nesmierne chvenie v srdci, naozaj, žiaden politik v minulosti už sa neoživí, čo je naozajstná nádej národa do budúcnosti? Deti, dobré vychované deti, ktoré majú zdravé telo aj hlavky, sú skutočný poklad štátu. Na základe takých myšlienok robia všetko najlepšie pre deti, to je predsa najrozumnejšie a najmúdrejšie.
Zvieratka tiež Taiwančania dali na bankovky, je to veľmi milé. Naozaj život je úžasný, keď ľudia a zvieratka dobre vychádzajú na svete.
Ako vyzerajú bankovky v európskyhch krajinách?



V bankovkách EURO sa skrývajú také fantastické myšlienky, veľmi ich obdivujem. Na predných stranách sú rôzne brány. Na zadných stranách sú opäť samé mosty. Avšak bankovky EURO nechcú iba ukázať, akú nadhernú architektúru má Európa.Brány symbolizujú otvorenosť, že všade by malo byť úprimne otvorené, ukazujú postoj toho, že je k dispozícií spoznať aj dokonca príjať nové veci od iných. Mosty spájajú ľudí a krajiny, akoby dali ľuďom take tiché volanie zo seba, že túžia po komunikácií a dorozumení.

To je švajčiarska bankovka, ten starý pán je najvýznamnejším architektom zo 20.storočia. Zdá sa mi, že bankovky v Európe majú oveľa pestrejši obsah, napríklad dali nielen politikov na prednú stranu, ale aj spisovateľov, hudobníkov, kňazov, vedcov, maliarov a sochárov na svoje bankovky. Potom tie bankovky dýchajú vôňavou kultúrou a krásou života. Z druhej strany aj vidím, v Európe si ľudia vážia umenie a vedu viac ako politiku. Politike sa môže venovať iba malá skupina ľudí a do sveta umenia predsa všetci majú rovnakú vstupenku.

Materiál romunských bankoviek je veľmi zvláštny, to nie je obyčajný bankovkový papier, ale má forium proti vode a nedá sa roztrhať. Keď sú špinavé, môžeme ich priamo vo vode čistiť. Na tej 1 LEU je Nicolae Iorga, bol pedagógom, dramatikom a politikom. Na zadnej strane vidíme nádherný kostol, orol nosí kríž, to nám povie o náboženskej viere obyvateľstva.

Na prednej strane je George Enescu, rumunský hudobník, klasický operný skladateľ, huslista. Celá bankovka akoby spievala veselou melódiou pred očami...

Stovka slovenských korún, netreba o nej nič písať, tak sa usmievam, Slovensko je mojou najobľúbenejšou krajinou v Európe.