
Po absolvovaní školy prichádza v roku 1937 mladý dvadsaťtriročný GeorgeHogg v rámci svojej cesty okolo sveta na dva dni do Šanghaja. Po návratedomov chce začať pracovať v bankovníctve. Domov sa však nikdy nevráti.
Približne v rovnakom čase, keď sa Spottiswoode zaujímalo konkrétne obdobie čínskej histórie, spisovateľ a scenárista JamesMacManus pracoval ako reportér v Šanghaji. Tam sa dopočul o soche vovzdialenom Šandane, ktorá bola venovaná istému Britovi pod menom George Hogg.Vedomie, že Číňania nestavajú cudzincom sochy na počkanie, naštartovaloMacManusove vyšetrovanie, ktorého výsledky vyšli v tlačenej podobe knihys názvom Morský diabol: Života legenda Georga Hogga (Ocean Devil: The life and Legend of GeorgeHogg). Publikácia okamžite upútala pozornosť viacerých režisérov, ktorí malizáujem príbeh sfilmovať. Jedinou realizáciou filmu sa však stala ažSpottiswoodeova snímka Deti z Chuang-ši (2008).
Spottiswoode a MacManus spojili sily a po dlhej predpríprave sav roku 2006 s rozpočtom štyridsať miliónov dolárov konečne pustili donatáčania. Postavu Georgea Hogga vo filme stvárnil charizmatický írsky herecJonathan Rhys Meyers, ktorý sa svojej role zhostil naozaj brilantne. Meyersovirovnako dobre sekundovala Austrálčanka Radha Mitchellová. Tá si zahrala austrálskuzdravotnú sestru Lee. Mitchellovej herecký talent mohli diváci okúsiť užv snímkach Čierno-Čierna Tma, Hľadanie Krajiny-Nekrajiny, Silent Hill či Telefónna Búdka.
Štvoricu hlavných hrdinov dopĺňa vodca čínskej partizánskej skupiny ČenChanšeng (Čchow Jun-Fat) a obchodníčka madam Wang, ktorú zosobnila pôvabnáčínska herečka Michelle Yeohová známa predovšetkým z filmu Tiger a Drak.
Z pôvodného príbehu MacManusovej knihy je vo filme naozaj iba základ.George Hogg prichádza do Šanghaja ako novinár. Potom, ako na vlastnej kožipocíti praktiky japonskej tajnej polície a iba o vlások unikne smrti,ocitá sa v sirotinci, kde pred ním stojí neľahká úloha. Deti poznačenévojnou sa však stanú jeho zmyslom života a umožnia mu nájsť svojemiestečko na zemi.
Austrálsko-čínsky film Deti Chuang-šiprekypuje pestrosťou obrazu a výbornou hudbou. Miestami šokuje, inokedydojme k slzám. Bazíruje na humanizme, odkrýva však tiež temnú stránkuľudskej nenávisti a krutosti. Aj vďaka kvalitným hereckým výkonom sa môžeSpottiswoode pochváliť ďalším filmovým skvostom zo svojej zbierky.