„Vaša reč nech je áno, alebo nie a všetko ostatné je od zlého!“ Túto veľkú múdrosť sme vôbec nepochopili a nedržali sme sa jej, čo však bude mať pre nás katastrofálne dôsledky. Spôsobí to totiž záhubu miliónov duší, ktoré budú musieť zahynúť a utopiť sa v nesmiernom oceáne balastu vytvoreného a neustále vytváraného ľudským slovným prejavom.
„Vaša reč nech je áno –áno, nie – nie a všetko ostatné, čo je nad to je od zlého“ Čo znamenajú tieto slová? Neznamenajú strojovú úsečnosť alebo zúženie reči iba na slová áno a nie. Tieto slová sú nabádaním k stručnosti, k vecnosti a k jednoduchosti vo vyjadrovaní. Nabádajú k tomu, aby sme vždy hovorili iba to, čo je naozaj podstatné a má zmysel a význam.
Takýmto spôsobom by potom malo každé vyslovené, alebo napísané slovo svoju vážnosť, hlbokú výpovednú hodnotu a skutočnú cenu. Každé takéto slovo by potom bolo slovom, za ktorým sa dá stáť a na ktoré sa dá spoľahnúť.
„Čo je nad to, je od zlého!“ Tárajstvo, bezobsažnsoť a bezmyšlienkovité rečnenie je zlom! Zlom, ktoré otrávilo ľudský rečový prejav a znehodnotilo ho!
Akou zbraňou však kto zachádza, takou nakoniec zahynie! Bezobsažnosť, bezmyšlienkovitosť, povrchnosť, plytkosť, nevecnosť a prázdnota v reči formuje povrchných, plytkých, prázdnych, nevecných a stádovitých ľudí. Používanie znehodnotenej reči duševne znehodnocuje tých, ktorí ju používajú!
To, akým spôsobom hovoríme, takými sa nakoniec aj sami stávame! Reč formuje ľudí! Nesprávny a zlý spôsob reči nás formuje nesprávnym a zlým spôsobom.
No a v dnešnej dobe informačné nadbytku to dosahuje svojho vrcholu. Zo všadiaľ sa na nás valí lavína slov, z ktorých možno až 99 perecent nemá nijaký hlbší význam a zmysel. Je to iba bezobsažná prázdnota, neraz účelovo fabrikovaná práve preto, aby prostredníctvom jej každodenného pretlaku ľudia otupeli a stali sa povrchnou, nemysliacou a ľahko ovládateľnou masou. Zámerom a účelom šírenia prázdnoty v reči je vytváranie prázdnych ľudí! Je to zámer, ktorého účelom je degradácia ľudskej osobnosti. Konečným cieľom je vytvorenie stáda nemysliacich a tupých bytostí.
Kto nájde silu vystúpiť z tohto kolotoča? Kto ešte v sebe nájde silu a dokáže sa vzoprieť prázdnote a povrchnosti? Kto dokáže nekompromisne od seba odvrhnúť všetok balast a ako ostrým mečom oddeliť hodnotné od nehodnotného.
Takéto niečo je v dnešnej dobe naozaj ťažké, ale kto toho nebude schopný, ten príde o svoje človečenstvo! Duševne a duchovne zahynie v oceáne balastu, ktorý má svoj počiatok v bezobsažnosti a prázdnote ľudského rečového prejavu.
Ak sa vraví, že menej je niekedy viac, tak v tomto prípade to vo vzťahu k informáciám platí dvojnásobne. Radšej teda menej, omnoho menej, ale hodnotnejšieho, hlbšieho a duchovne kvalitnejšieho. A mnohokrát je dokonca zotrvávanie v tichom premýšľaní ďaleko cennejšie, hodnotnejšie a užitočnejšie, ako mnohé z toho, čo sa na nás hlučne a vtieravo valí zvonka.
L.L., sympatizant Slovenského občianskeho združenia pre posilňovanie mravov a ľudskosti