Otázka zmiernej obety Krista

Je načase, aby sme sa v tejto veci už raz pokúsili uvažovať jasne a neovplyvnene! A začnime od samotného významu pojmu zmierny, ktorý je odvodený od slova zmierenie. V našom konkrétnom prípade ide o zmierenie ľudí s Bohom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

 

 Ak hovoríme o potrebe zmierenia znamená to, že pred tým muselo dôjsť k určitému rozkolu, alebo odklonu. K odklonu ľudí od Stvoriteľa a od jeho Vôle. Ľudia totiž prestali rešpektovať Vôľu Božiu a začali sa riadiť iba svojim vlastným chcením, iba svojou vlastnou vôľou. Keďže ale ľudská vôľa nie je ani zďaleka dokonalá, muselo riadenie sa ňou celkom zákonite prinášať iba čoraz väčšie problémy a nedostatky, prejavujúce sa narastaním rôznych druhov zla a negativity. Zlo a negativita začali stále viacej a viacej prerastať ľudskou spoločnosťou a to až do takej miery, že celá civilizácia začala smerovať k zániku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Aby nedošlo až k najhoršiemu, bolo treba opäť zmieriť ľudí s Bohom a to tým, že im bude znovu ukázaná Vôľa Najvyššieho, podľa ktorej majú žiť a podľa ktorej majú riadiť svoje chcenie. Iba toto jediné totiž mohlo zastaviť začínajúci úpadok, smerujúci ku chaosu a zničeniu! Toto predstavovalo a doteraz predstavuje jedinú správnu cestu k duchovnému, ale i k pozemskému vzostupu a napredovaniu.

 Vrcholným aktom nevyhnutnej zmiernej obety Boha s ľuďmi bol pozemský príchod jeho Syna, ktorý dobrovoľne zostúpil až do hmotného, pozemského tela a to preto, aby sa týmto spôsobom stal Stvoriteľ ľuďom zrozumiteľným v čo najväčšej možnej miere. Aby ústami svojho Syna ukázal ľudstvu svoju Vôľu, ktorou sa má riadiť a podľa ktorej má žiť, ak chce byť šťastné.

Skryť Vypnúť reklamu

 Tvorca sa teda obetoval v osobe Ježiša Krista a prišiel na zem medzi ľudí. Je to obeta, nad ktorú niet väčšej! Časť živého Boha dobrovoľne opustila nepredstaviteľnú velebnosť a nádheru súcnosti Božej a zostúpila až k ľuďom do hmotnosti, dobrovoľne sa podriadiac všetkým prírodným zákonom, platným pre túto hmotnú časť stvorenia. To je obeta, ktorú ľudia nebudú môcť nikdy plne pochopiť! Bola podstúpená preto, aby došlo k zmiereniu ľudí z Bohom a to tým, že sa im znovu prinesie a ukáže poznanie jeho Vôle, pretože iba život podľa Božej Vôle mohol ľudstvo odvrátiť od záhuby a nasmerovať ho na správnu cestu.

Skryť Vypnúť reklamu

 A teraz uvažujme: Mohlo dôjsť k zmiereniu ľudstva so Stvoriteľom tým, že ľudia jeho Syna zavraždili? Veď touto vraždou v skutočnosti iba vyjadrili, že nechcú rešpektovať Vôľu Božiu a nechcú sa ňou riadiť, ale naopak, chcú žiť aj naďalej iba podľa svojej vlastnej vôle. Touto vraždou sa odklon ľudí od Stvoriteľa nijako nezmenšil, ale naopak, ešte viacej prehĺbil! A je naozaj vrcholom všetkého, keď sa práve tento hanebný čin považuje za akt zmiernej obety ľudí so Stvoriteľom.

  Táto vražda bola výsmechom ľudí voči Tvorcovi, ktorému, cítiac sa istí na pôde hmotnosti, nenávistne zavraždili jeho Syna. Syna, ktorý vzal na seba hmotné telo, čím sa dobrovoľne podriadil všetkým zákonom hmotnosti a to i s možným rizikom toho, že môže byť v nepochopení a nenávisti zavraždený.

Skryť Vypnúť reklamu

 Kristus sa dobrovoľne vydal ľuďom do rúk a iba na ich slobodnej vôli záležalo, či príjmu jeho osobu a učenie, čím by došlo k zmiereniu ľudstva s Bohom, alebo ho odmietnu a zavraždia a tým ešte viac prehĺbila svoj odklon od Stvoriteľa.

 Kristus teda neprišiel zomrieť na kríži! Prišiel, aby ľuďom priniesol poznanie o nevyhnutnosti rešpektovania Vôle Božej a tým im dal šancu zmieriť sa s Najvyšším. V jeho príchode na zem, sem k nám do hrubej hmotnosti, pod účinky pozemských zákonov spočívala oná veľká zmierna obeta, podstúpená Svetlom pre ľudí.

 Touto zmiernou obetou teda v nijakom prípade nie je Kristova vražda na kríži, ktorá je v skutočnosti aktom odporu a vzbury voči Stvoriteľovi! Vzbury voči jeho Vôli a voči jeho Poslovi! Niečo takéhoto nemôže v nijakom prípade privodiť zmierenie, ale naopak, ešte väčšiu nezmieriteľnosť!

 Zo všetkých učeníkov bol Ježišovi najbližší práve Ján a to preto, lebo najlepšie chápal jeho slová. V rozhovore s Pilátom, ktorý sa týkal podstaty Kristovho príchodu na svet Ján zaznamenal tieto Ježišove: „Ja som sa narodil na to a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo o pravde.“ Čiže na to, aby ľuďom ukázal, ako správne žiť podľa Vôle Božej! Nie na to, aby zomrel na kríži!

 Toto tvrdenie potvrdzujú i ďalšie Kristove slová: „Moje kráľovstvo nie je z tohto sveta. Keby bolo moje kráľovstvo z tohto sveta, moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný do rúk Židom. Lenže moje kráľovstvo nie je z tohto sveta“

 „Moji služobníci by sa bili, aby som nebol vydaný do rúk Židom! Lenže moje kráľovstvo nie je z tohto sveta“ Áno, Kristus sa dobrovoľne vydal do rúk ľudí, aby im mohol zvestovať Vôľu Najvyššieho. Jedine v poznaní a dodržiavaní tejto Vôle totiž tkvie záchrana a lepšia budúcnosť ľudstva! Toto jediné mohlo a môže zmieriť ľudí z ich Tvorcom!

 V tomto Kristovom príchode na zem v ľudskom tele, so všetkými rizikami, ktoré to prinášalo tkvie i oná, toľko krát spomínaná, veľká zmierna obeta Svetla pre ľudí. Zmierna obeta, za ktorú nemožno v nijakom prípade považovať Vykupiteľovu surovú vraždu na kríži! Podstata vykúpenia preto nemôže nijakým spôsobom súvisieť s touto vraždou! Vykúpenie spočíva iba v živote podľa Božej Vôle, ktorej stratené poznanie prišiel Kristus ľuďom zvestovať.

L.L., sympatizant Slovenského občianskeho združenia pre posilňovanie mravov a ľudskosti

http://www.pre-ludskost.sk/

 

 

Libor Lukáč

Libor Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa byť človekom s vlastným pohľadom na realitu. Emailový kontakt: libor.lukac@atlas.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu