Západ už na utečencov rezignoval

Západ, ktorý je kolískou utečeneckej ochrany a kedysi viedol svetové spoločenstvo smerom k väčšej solidarite s utečencami, prestáva byť miestom azylu. Nádejou pre utečencov sú už tak len krajiny ako Keňa, či Uganda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)

Halima Aden má 20 rokov, pochádza zo Somálska a je supermodelkou. Je to prvá žena na svete, ktorá sa objavila v hijábe na obálke britského Vogue a tiež prvá, ktorá sa v hijábe rozhodla súťažiť v Miss v štáte Minnesota v USA. Na instagrame ju dnes sleduje viac ako 626 tisíc ľudí.

Halimin príbeh nespomínam náhodou. Halima sa totiž narodila somálskym rodičom v utečeneckom tábore Kakuma v Keni a keď mala šesť rokov rodina dostala možnosť presídliť sa do USA a začať tam nový život. Vďaka tomu sa pre ňu a jej rodinu otvorili úplne nové možnosti, ktoré boli v Kakume nedosiahnuteľné. A práve do Kakumy sa Halima začiatkom júna vrátila, aby svoj príbeh rozpovedala na úplne prvej TEDx konferencii organizovanej v utečeneckom tábore, s utečencami a pre utečencom. Cieľom organizátorov bolo ukázať, že ľudia, ktorí sa dnes skrývajú za nálepkou utečencov (či omnoho nepresnejšie – migrantov), sú ľudia, ktorí (tak ako každý), majú potenciál a potrebujú dostať šancu. Šancu na život v bezpečí, na školu pre deti, na možnosť pracovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No je zároveň príznačné, že prvý TEDx s utečencami sa nekonal v Európe či v USA, ale práve v Keni, kde je jeden z najväčších utečenecký táborov na svete - Kakuma.

Kým USA a Európa sú na prvom mieste, pokiaľ ide o počet ľudí, ktorí v nich žiadajú o azyl (pozor – to, že niekto žiada o azyl neznamená automaticky, že je aj utečencom) – v USA bolo v roku 2017 zaregistrovaných 331 tisíc žiadostí o azyl, v Nemecku 198 300 a v Taliansku 126 500 žiadostí o azyl, ani jedna z týchto krajín nie je krajinou, kde žije najviac utečencov na svete.

Podľa dát, ktoré zverejnil Úrad Vysokého Komisára OSN pre utečencov v predvečer Svetového dňa utečencov (20. jún), najviac utečencov (85%) žije v chudobných rozvojových krajinách – v Turecku, Pakistane, Ugande či Libanone. V roku 2017 stúpol počet utečencov vo svete o 10%, na 25,4 milióna ľudí, čo je už viac, ako napríklad populácia Veľkej Británie. Dôvodom sú najmä pretrvávajúca vojna v Sýrii, v Afganistane, ale aj rýchlo sa rozvíjajúca kríza v Južnom Sudáne a etnické čistky Rohingov v Barme.

SkryťVypnúť reklamu

No zároveň vo svete klesol počet prisľúbených kvót na presídlenie utečencov o 54% v porovnaní s rokom 2016. UNHCR sa tak v roku 2017 podarilo presídliť len 75 200 utečencov z celkového počtu, ktorý to potrebuje, ktorý je odhadovaný na 1,2 milióna. Dôvodom je najmä to, že USA pozastavilo svoj program presídľovania utečencov a štáty EÚ sa nevedia dohodnúť na azylovej reforme a spoločnom presídľovacom rámci, v ktorom by sa zaviazali prijať každoročne určitý počet utečencov. Inak povedané, ak by Halima Aden žila v Kakume ešte dnes, možno by sa odtiaľ už nikdy nedostala.

Začína tak byť čoraz viac jasné, že svet Západu, ktorý je kolískou utečeneckej ochrany a kedysi viedol svetové spoločenstvo smerom k väčšej solidarite s utečencami, prestáva byť miestom azylu. Naopak, čoraz viac sa namiesto pomoci utečencom uchyľujeme ku krutým a nehumánnym praktikám, ako je odkláňanie lodí z prístavov, separovanie detí od rodičov na hraniciach, či tiché podporovanie obchodovania s ľuďmi na trhoch s novodobými otrokmi v Líbyi.

SkryťVypnúť reklamu

Nádejou pre malé Halimy a ich rodičov sú aktuálne už len krajiny ako Keňa a Uganda, ktoré napriek svojej ťažkej ekonomickej situácii hostia milióny utečencov.

No môže byť len otázkou času, kedy sa aj u nich dostanú k moci populistickí nacionalisti a pod heslom pomoci tam, kde problémy vznikajú, začnú ľudí aj oni vyháňať, či otáčať na svojich hraniciach späť do vojny. Čo budeme robiť potom, je nejasné. 

Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  Hoaxy vs faktyPodcast Migračný kompasNáš tímAktuálneRozhovory

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu