Liga za ľudské práva
Na povinnú školskú dochádzku majú právo. Mnohé ukrajinské deti zostanú doma
Legislatíva existuje. Systém však nie je pripravený.
Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov a cudzincov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík: Aktuálne, Rozhovory, Náš tím, Hoaxy vs fakty, Podcast Migračný kompas
Legislatíva existuje. Systém však nie je pripravený.
Nový koronavírus napáchal obrovské škody nielen, čo sa týka zbytočne a predčasne vyhasnutých životov státisícov ľudí, ale taktiež nepriamo, prostredníctvom protiepidemiologických opatrení, aj škody nemateriálne.
O situácii žien a zraniteľných osôb v gréckych utečeneckých táboroch a o tom ako by Slovensko mohlo pomôcť už teraz.
Právo žiadateľov o azyl na účinný opravný prostriedok - realita alebo ilúzia v podmienkach Slovenskej republiky?
Môže takto prebiehať konanie na hranici? Liga za ľudské práva zastupuje prípad medzinárodného významu pred súdom v Štrasburgu.
Prvotný šok, ktorý ochromil spoločnosť v začiatkoch pandémie Covid-19, sa postupne pretavil do prijatia opatrení, ktorými štát reagoval na šírenie nového ochorenia. Nové opatrenia sa dotkli aj cudzincov zaistených na Slovensku.
Reagujeme týmto na článok Nadácie zastavme korupciu o okolnostiach stravovania v migračných táboroch. Keďže v táboroch pôsobíme a už v minulosti sme riešili sťažnosti k strave, radi by sme vysvetlili pozadie celého príbehu.
Košice - Predstavitelia 13 organizácií zastupujúci viacerých členov Európskej rady pre utečencov a exulantov (ECRE) z 9 európskych štátov (od Švajčiarska po Bielorusko) sa stretli 16. a 17. januára v Košiciach.
Príbeh afganskej rodiny, ktorú sa Slovensko snažilo rozdeliť, má šťastný koniec. Nateraz. Na definitívny záver si však ešte pár mesiacov počkáme.
Je horúce augustové popoludnie a my sedíme v malej obývačke bežného bratislavského panelákového bytu. Byt má prenajatý rodina A., manželia so štyrmi deťmi (16, 15, 10 ročných synov a 2,5 ročnej dcéry), pôvodom sú z Afganistanu.
Pred pár dňami vydala organizácia Minority Rights Group International správu o vplyve klimatickej krízy na menšiny a pôvodné obyvateľstvo.
Interpretácia poslanca Uhríka o plošnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti zadarmo všetkým cudzincom na Slovensku má ďaleko od pravdy. Aká je teda skutočná pravda? Vysvetľuje Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva.
Bezpečné a legálne cesty príchodu utečencov a migrantov do EÚ sa spomínajú v rôznych dokumentoch prichádzajúcich z europarlamentu alebo z eurokomisie. Táto téma je predmetom mnohých dezinformácií a nepochopenia.
V Lige za ľudské práva poskytujeme bezplatné právne poradenstvo žiadateľom o azyl, utečencom, cudzincom s doplnkovou ochranou, cudzincom a obetiam trestných činov.
Debata by mala byť nie o tom, či týmto deťom pomôžeme, ale o tom, ako to spravíme najlepšie. Čím skôr, tým lepšie.
Západ, ktorý je kolískou utečeneckej ochrany a kedysi viedol svetové spoločenstvo smerom k väčšej solidarite s utečencami, prestáva byť miestom azylu. Nádejou pre utečencov sú už tak len krajiny ako Keňa, či Uganda.
Na blogu postupne zverejníme básne našej kolegyne, inšpirované skutočnými príbehmi z našej práce.
Ako vysvetlíte dvom inteligentným mladým ľuďom, že sa na druhý deň nikam nesťahujú, pretože v hlavnom meste Slovenska v 21. storočí je problémom šatka na hlave mladej mamičky?
Slovenská informačná služba nechce na Slovensku chudobné deti a požiadala Ministerstvo vnútra, aby pre ne zrušili možnosť udelenia trvalého pobytu.
Spolupráca EÚ a Turecka je pre riešenie otázky utečencov kľúčová, posledné plány však sprevádzajú pochybnosti a ich súlade s ľudskoprávnymi štandardmi. Píše právnik Marek Prityi