Čo sú to bezpečné a legálne cesty pre utečencov a migrantov v rámci EÚ?

Bezpečné a legálne cesty príchodu utečencov a migrantov do EÚ sa spomínajú v rôznych dokumentoch prichádzajúcich z europarlamentu alebo z eurokomisie. Táto téma je predmetom mnohých dezinformácií a nepochopenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Čo to ale je a čo sa tým myslí vysvetľuje Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva, o.z.

Jedným z cieľov Európskej únie je pri manažovaní migrácie to, aby prevažovali bezpečné a legálne cesty pre utečencov, ale aj migrantov do Európskej únie. Rozdiel medzi utečencom a migrantom sme už vysvetľovali, pozrite si video tu alebo si prečítajte tu. Zavedenie bezpečných a legálnych ciest pre utečencov a migrantov sa zdôrazňuje preto, aby bezpečná a legálna migrácia prevažovala nad tou nelegálnou a nebezpečnou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa na to pozrieme reálne, musíme povedať, že migrácia sa nedá zastaviť. Ľudia sa prirodzene sťahujú, či už za lepšími životnými podmienkami, z dôvodu životného prostredia, alebo z rôznych iných dôvodov. Aktuálne je vo svete 258 miliónov medzinárodných migrantov, čo je asi 3,4% svetovej populácie. Nie všetci medzinárodní migranti sa sťahujú do Európskej únie, práve naopak, ľudia migrujú na všetkých kontinentoch. To, čo chce Európska únia, keď hovorí o bezpečnej a legálnej migrácii je to, aby ľudia, ktorí prichádzajú do EÚ, prichádzali v prevažujúcej miere legálne.

Utečencov je na svete aktuálne 25,4 miliónov. To, kto je utečencom sa dočítate tu. V skutočnosti je možné, aby prestali existovať ľudia, ktorí sa stávajú utečencami, ale to len vtedy, ak by sa skončili všetky vojny, ktoré sú na svete a ak by prestali existovať diktátorské a autoritatívne režimy. To ale momentálne nie je reálne. Títo utečenci, keďže sú to ľudia, ktorí odchádzajú z domova, pretože ich vyhnala vojna alebo prenasledovanie, často nedisponujú dokladmi a ani si ich nemajú kde vybaviť, pretože je to práve štát alebo vláda, pred ktorými utekajú. To znamená, že nemajú pas, ako máme my, keď niekam cestujeme a keďže utekajú častokrát pred vojnou, ani nemajú čas na to, aby išli na ambasádu cudzieho štátu a mohli si vybaviť vízum alebo kúpiť letenku na to, aby k nám prileteli legálnym a bezpečným spôsobom. Preto k nám drvivá väčšina utečencov, ktorí v našich krajinách dostávajú azyl, alebo doplnkovú ochranu, prichádza nelegálnym spôsobom. Nemajú prosto žiadnu inú možnosť ako cestovať. V prípade, ak by mohli, určite by pre nich bolo lepšie a určite by preferovali to, aby mohli prísť bezpečne a legálnym spôsobom. A práve o vytvorenie takýchto možností sa Európska únia usiluje. V skutočnosti to tak znamená, že by európske štáty poskytli utečencom, ktorí spĺňajú podmienky pre udelenie azylu alebo poskytnutie doplnkovej ochrany možnosť, ako sa na naše územie prepraviť bezpečne a legálne. To znamená napríklad letecky s tým, že by mali vízum, alebo povolenie na pobyt a ich príchod by bol kontrolovaný a monitorovaný. Ako presne však toto urobiť je naďalej súčasťou rokovaní medzi jednotlivými európskymi štátmi a Európskym parlamentom. Bude to určite úloha pre nových europoslancov a pre novú eurokomisiu, ktorá bude ustanovená po októbri 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme takéto bezpečné a legálne cesty príchodu pre utečencov nevytvorili, neznamená to, že utečenci prestanú jestvovať, alebo že k nám prestanú chodiť. V skutočnosti to znamená len to, že naďalej bude pokračovať ich nelegálny spôsob príchodu, budú platiť prevádzačom a tieto cesty budú nebezpečné a bude pri nich umierať čoraz viac ľudí.

To isté sa týka migrácie. Vo všeobecnosti členské štáty Európskej únie preferujú a povzbudzujú to, aby do Európskej únie prichádzali migranti, ktorí sem prídu pracovať, obsadia pracovné miesta, ktoré Európania už nechcú vykonávať, alebo ktorí k nám prídu napríklad študovať, alebo prídu ako vedeckí zamestnanci, alebo sú to manželia alebo manželky občanov Európskej únie. Títo všetci ľudia k nám prichádzajú legálne na základe toho, že vlastnia napríklad schengenské vízum alebo povolenie na pobyt. V prípade migrácie tak bezpečné a legálne cesty príchodu migrantov znamenajú to, čo už Európska únia a jej jednotlivé členské štáty robia aj doteraz. To znamená, zavádzanie pravidiel pre legálny príchod najmä pracovných migrantov, ktorí prichádzajú do Európskej únie obsadzovať voľné pracovné miesta, ktoré nechcú vykonávať Európania. Nachádzanie bezpečných a legálnych ciest a ich implementovanie do právneho poriadku Európskej únie a teda aj členských štátov, je teda legitímnou a dôležitou témou verejnej diskusie.

SkryťVypnúť reklamu

Vysvetlenie si môžete pozrieť aj v tomto videu: 

Spomínané vysvetlenie rozdielu medzi utečencom a migrantom si môžete pozrieť vtomto videu.

Nezabudnite sa prihlásiť na odber noviniek na náš YouTube kanál: http://bit.ly/HRLchannel

Viac informácií o utečencoch, migrácii a azylovom konaní sa dozviete prostredníctvom online kurzu v našom e-learningu

Toto video bolo vytvorené v rámci projektu "Migračný kompas", ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o.z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu. Názory a stanoviská obsiahnuté v tomto texte a vo videu nie sú názormi a stanoviskami Európskej únie.

Liga za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov a cudzincov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  AktuálneRozhovoryNáš tímHoaxy vs faktyPodcast Migračný kompas

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu