Viktória Hollá z Ligy za ľudské práva: "Ľudskosť máme v samotnom názve našej organizácie"

Séria rozhovorov s členmi tímu Ligy za ľudské práva.  Spoznajte tváre občianskeho združenia Liga za ľudské práva. Cez naše osobné príbehy sa dozviete, čomu sa venujeme, prečo to robíme a čo nás na našej práci najviac baví.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

V predchádzajúcich článkoch série rozhovorov sme sa rozprávali s našou právničkou a členkou Správnej rady Barborou Meššovou a právničkou Michaelou Dojčinovičovou. V nasledujúcom rozhovore spovedáme našu právničku Viki Hollú, ktorá pôsobí v kancelárii Ligy za ľudské práva v Bratislave.

právnička Ligy za ľudské práva Viktória Hollá
právnička Ligy za ľudské práva Viktória Hollá 

Povedz nám o sebe. Ako si sa dostala k práci v Lige? 

Právnickú fakultu som vyštudovala v Košiciach, odkiaľ aj pochádzam. Presne si pamätám prvý impulz, keď som sa rozhodla študovať právo. Bolo to presvedčenie mať zmysluplné povolanie, ktorým by som dokázala pomáhať a slúžiť spoločnosti, ako aj viera v dobro a spravodlivosť. Aj keď som sa po skončení štúdia profesijne venovala rôznym odvetviam práva, lákala ma práca v neziskovke venujúcej sa všeobecne prospešnej činnosti. Keď som teda natrafila na ponuku práce v Lige, hneď som na ňu zareagovala, keďže som ich prácu sledovala už dlhšie a téma utečencov a migrácie mi bola blízka a zaujímala ma. Ako dobrovoľník a mentor som sa venovala aj rómskym deťom. Vždy mi bolo ľúto ľudí, ktorí sú na okraji spoločnosti, a veľmi ma hnevá diskriminácia a netolerantnosť voči inakosti, nech už je akákoľvek, preto budem vždy na strane tých slabších a zraniteľnejších, ktorí sa nedokážu sami brániť. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo máš v Lige na starosti?

Na starosti mám poskytovanie bezplatnej právnej pomoci žiadateľom o azyl cez projekt AMIF, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Venujem sa teda žiadateľom o azyl v konaní pred Migračným úradom už pred vydaním rozhodnutia. Snažím sa klientom pomáhať počas tohto konania, vyhľadávam informácie o krajine pôvodu, z ktorých žiadatelia pochádzajú, a overujem si ich s ich azylovými dôvodmi, ktoré v žiadosti uvádzajú. S klientmi sa stretávam v utečeneckom tábore v Rohovciach pri Šamoríne, ako aj u nás v kancelárii, a informujem ich o priebehu ich konania. Zastupujem ich aj v konaní pred Krajským súdom ako aj Najvyšším súdom v prípade negatívneho rozhodnutia, ak sa rozhodnú voči rozhodnutiu Migračného úradu odvolať.

SkryťVypnúť reklamu

Ktorá časť tvojej práce je tvoja najobľúbenejšia a prečo?

Páči sa mi pestrosť mojej práce. Som v kontakte s ľuďmi z rôznych kultúr, krajín, vierovyznania. Rozširujem si tým obzory a baví ma aj sledovať geopolitickú situáciu vo svete a vidieť veci v širšom zábere. Dozvedám sa väčšinou o negatívnych a veľmi smutných správach zo sveta. Vtedy si uvedomujem, aké šťastie máme, že žijeme v mieri a v prosperite v Európskej únii, v ktorej sa rešpektujú a vážia ľudské práva, keďže v iných častiach sveta to nie je vôbec samozrejmosť.

Viki na konferencii Európskej rady pre utečencov a exilantov  ECRE v Lisabone a  záber s Eleonor Sharpston, generálnou advokátkou Súdneho dvora EÚ
Viki na konferencii Európskej rady pre utečencov a exilantov ECRE v Lisabone a záber s Eleonor Sharpston, generálnou advokátkou Súdneho dvora EÚ  

V ktorej z tvojich aktivít vidíš najväčší prínos a prečo?

Väčšina našich klientov je z veľmi chudobných pomerov a majú za sebou ťažké životné skúšky, preto dúfam, že našim individuálnym prístupom a snahou im dávame pocit ľudskej dôstojnosti, že sa o nich niekto naozaj úprimne zaujíma a chce im pomôcť. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo bola doteraz pre teba najväčšia výzva?

Pre mňa je momentálne výzva každý jeden deň. Som v Lige za ľudské práva iba od mája 2018 a viem, že sa ešte musím veľa učiť. Azylovému právu som sa pred tým nevenovala a momentálne prežívam fázu „čím viac viem, tým viac neviem" :) Je pre mňa veľkou výzvou aj nachádzanie rovnováhy v prístupe k našim klientom, snažím sa k nim pristupovať ľudsky a často sa pristihnem, že na nich myslím aj po práci a ja sama mám obavy o ich život a ďalší osud. Veď ľudskosť máme v samotnom názve našej organizácie a naozaj sa k žiadateľom snažíme pristupovať ľudsky a nie len ako k ďalšiemu číslu v štatistike. Teda je dôležité zachovať si aj profesionálny odstup, ale zároveň pristupovať ku klientom ľudsky a empaticky - a to môže byť občas náročné. 

SkryťVypnúť reklamu
Viki pred pobytovým táborom v Rohovciach
Viki pred pobytovým táborom v Rohovciach 

Povedz nám o jednom projekte, ktorý ti utkvel v pamäti alebo si na neho najviac hrdá a mal najväčší dopad?

Mám klienta z Turecka, ktorý je môj prvý klient. Prešla som si s ním jeho azylové konanie úplne od začiatku a veľmi by som si priala, aby so svojou žiadosťou o azyl uspel. Je to mladý študent práva, ktorého rodinu z politických dôvodov v Turecku prenasledujú a hrozí to aj jemu, ak by sa vrátil. Na jeho prípade som sa zatiaľ naučila asi najviac.

Viki v kancelárii
Viki v kancelárii 

Viki ďakujeme za rozhovor a želáme veľa ďalších úspešných prípadov.

Liga za ľudské práva

Liga za ľudské práva

Bloger 
  • Počet článkov:  74
  •  | 
  • Páči sa:  58x

Liga za ľudské práva je občianske združenie, ktoré podporuje utečencov a cudzincov žijúcich na Slovensku. Zasadzujeme sa za transparentnú, dôstojnú a zodpovednú migračnú, azylovú a integračnú politiku a snažíme sa posilňovať postavenie samotných cudzincov a utečencov. Dôverujeme v silu rôznorodej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  AktuálneRozhovoryNáš tímHoaxy vs faktyPodcast Migračný kompas

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,080 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu