Aj na Slovensku pozorujete korytnačky?

Aj na Slovensku pozorujete korytnačky?
Písmo: A- | A+

„ Aj na Slovensku pozorujete korytnačky?“ pýta sa ma Baran, čašník z tureckého mesta Alanya, keď večer sedíme na pláži. Musím sa smiať, nielen nad rozdielnosťou našich svetov, ale aj nad detskou úprimnosťou položenej otázky.

Slnečný svet tureckej riviéry ma hostí už týždeň. Baran, ktorého meno v perzskom jazyku znamená dážď mi rozpráva o ich krajine, o tom ako nefunguje systém práce v ich krajine, že počas sezóny pracujú aj 12h denne, bez ohľadu na nejaký zákonník práce. Pýtam sa prečo je tu toľko ruských a ukrajinských turistov – no lebo sa im tu páči. V duchu si myslím, že to je kvôli tomu, že nie ste  členom EÚ a nepotrebujú víza a je tu pre nich lacno. Vieš, že u nás baran znamená zviera? Odpovie mi, že áno, bol v Rusku a na Ukrajine a tam to majú rovnako. Na otázku či bol niekedy v Európe mi odpovie, že nie, že Európa je takmer nedosiahnuteľný cieľ.

 

V meste Alanya, približne 130 km od letiska v Antalyi je prístav, kde kotvia lode a mnoho domácich prevádzkuje výlety loďou, či už celodenné alebo len „za roh“. Vyzerá to tam ako na trhovisku, kde sa jednotliví prevádzkovatelia lákajú turistov na lepšie ceny a zážitky. Praví obchodnícky duch domácich nezaostáva ani v tomto smere. „ Chceš ísť na loďku? “ Odpovedám, že nie, idem najskôr na pláž, potom uvidíme. „ Nie, poď na loďku, zoberiem ťa zadarmo.“ Nestihnem sa spamätať a už mi upravuje vaky na sedenie na hornom poschodí lode a o chvíľu pri mne pristane pomarančový džús. Hm, pomyslím si, tomu hovorím turecký servis. Plavíme sa hodinu popri skalných útesoch a opevnení pevnosti tzv. Červenej veže ( Red Tower ), je tu skutočný zážitok pre niekoho, kto doma nemá more. 18 roční  chalani brigádujú tak, že si zarábajú skákaním zo skál do mora a ich umenie obdivujú davy zábavy chtivých turistov. Alebo sa hrajú na „pirátov z Karibiku“ a lovia v klobúkoch eurá od európskych turistov za drinky na lodi. Odporúčajú mi „lanovku“ nad mestom, odkiaľ je nádherný výhľad. Určite vyskúšam.

Musím však uznať, že turecká pohostinnosť je skutočne na vysokej úrovni, niekedy to možno hraničí až s otravovaním, aké u nás nepoznáme. Hlavne ak máte blond oči, svetlé oči a ste exkluzivita z Európy. Inak je pozvanie na čaj prejavom pohostinnosti a určitého stupňa dôvery.

Netreba však všetkému veriť, Turci sú majstri slova a pravda je niekde ukrytá medzi prílivom a odlivom mora na Kleopatrinej pláži. Samozrejme, ak ju neodplavia príliš vysoké vlny.

Skryť Zatvoriť reklamu